Úvod > Česká nej > Kulturní > Táborský poklad - nevýznamnější mincovní nález z doby Jagellonské v České republice
Kulturní

Táborský poklad – nevýznamnější mincovní nález z doby Jagellonské v České republice

Přáli jste si někdy objevit skutečný poklad? Ten táborský si můžete prohlédnout v expozici v Táboře. Mince byly objeveny spolu s dalšími předměty denní potřeby pod podlahou v jednom z domů v historickém centru města.
Táboře je od roku 2006 otevřena expozice Táborský poklad. Je věnována unikátnímu nálezu z roku 2001, kdy byly při rekonstrukci domu č.p. 308 objeveny dvě keramické nádoby naplněné čtyřmi tisíci stříbrných mincí. Tento poklad patří k nejvýznamnějším mincovním nálezům z jagellonského období na našem území.

Poklad byl objeven při rekonstrukci domu číslo 308 ve Svatošově ulici na Starém městě v roce 2001 spolu s dalšími předměty. Mince, ukryté ve dvou keramických nádobách, pocházejí z doby před rokem 1525, kdy dům při požáru zanikl. Svým rozsahem, kvalitou i zachovaným místem úkrytu patří táborský poklad k nejvýznamnějším mincovním nálezům jagellonského období u nás. Pro představení nálezu veřejnosti byla v areálu Kotnova vybudována samostatná expozice, v současné době je v rekonstrukci, a to do roku 2020, kdy skončí rekonstrukce Bechyňské brány.

Po obnově Bechyňské brány u hradu Kotnova vznikne nová expozice Husitského muzea s názvem Dějiny Tábora, která tu nynější rozšíří o nové poznatky.
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
Husitské muzeum – za Husity do Tábora

Husitské muzeum – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Hrad Kotnov a bechyňská brána v Táboře

Hrad Kotnov a bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Pět míst, kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější poklady v Česku

Pět míst, kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější poklady v Česku

Co spojuje zlato Inků, středověký medailonek, zlatý relikviář nebo neobyčejné církevní předměty? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Na přehlídku skutečných pokladů, které uvidíte na vlastní oči, se vydejte s portálem Kudy z nudy.

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?

Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?

Chtěli byste najít poklad z dávných časů? Pojďte s námi do míst, kde už někdo něco objevil! Zavedeme vás do podzemí a také na několik hradů, kde tajemství na své objevitele teprve čekají. Pokud se chcete připojit k objevitelům, možná bude stačit jen málo, třeba se jen rozhlížet kolem sebe.

Hrrr na ně: na Husitské dny do Tábora

Hrrr na ně: na Husitské dny do Tábora

V jihočeském Táboře se s husity můžete setkat v mnoha podobách. V Husitském muzeu je berou vážně, na Housově mlýně s úsměvem. Portál Kudy z nudy vás zve na Husitské dny, při nichž můžete dětem zpestřit klasický školní dějepis třeba osobním setkáním s legendárním hejtmanem Žižkou!