ÚvodČeská nejKulturníJosef Šíma – český malíř a osobnost evropského moderního umění
Kulturní

Josef Šíma – český malíř a osobnost evropského moderního umění

Malíř Josef Šíma (19. března 1891, Jaroměř – 24. července 1971, Paříž, Francie) patřil společně s Toyen a Jindřichem Štyrským k předním českým surrealistům. Většinu života strávil ve Francii, a ač s vlastí udržoval trvalé kontakty, dokonce i Francouzi jej považují za francouzského malíře.
Josef Šíma pocházel z umělecky založené rodiny. V Jaroměři, kde se v roce 1891 narodil, jeho otec učil kresbu a malbu na řemeslnické škole, kterou navštěvoval například i František Kupka. Šíma studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a pak na Akademii výtvarných umění, kde na něj měli velký vliv jeho profesoři Jan Preisler a Vlaho Bukovac. Souběžně Šíma studoval v Brně na Vysokém učení technickém. Od dětství se zajímal o technický pokrok a různé vynálezy, četl vědeckofantastické romány Julese Verna a záliba v matematice i geometrii je patrná i z jeho obrazů. V jeho obrazech je také skryta řada symbolů a prvků.

V roce 1921 odjel do Francie a poté, co v roce 1926 získal francouzské občanství, zbytek života strávil v nové vlasti. Šíma měl silný vztah k poezii, v roce 1932 byl organizátorem mezinárodní výstavy Poesie v pražském Mánesu. Přátelství s mnoha básníky často vyústilo v tvůrčí spolupráci. Společně s Rogerem Gilbertem-Lecomtem a René Daumalem, kteří Šímu stavěli na úroveň Pabla Picassa či Joana Miró, založil uměleckou skupinu Grand Jeu / Vysoká hra. Udržoval také kontakty s českými umělci, kteří přijížděli do Paříže, například s Janem Zrzavým, Jiřím Voskovcem, Jaroslavem Seifertem a Adolfem Hoffmeistrem.

Šíma v celé své tvorbě sledoval fascinující přírodní zákonitosti, věčné téma zrození a bytí, vznik hmoty a její energii, klid a pohyb, trvání a proměnu. Šímovy snové krajiny nebo mytologická podobenství leckdy vyznívají jako vzpomínky na kraj mládí. Významnou součást jeho tvorby tvořila ilustrátorská práce, několik knih a sbírek ilustroval pro Pierra Jeana Jouvea. V 60. letech navrhl vitráže pro kostel sv. Jakuba v Remeši. Josef Šíma zemřel krátce po svých osmdesátých narozeninách v roce 1971 v Paříži, je pochovaný na hřbitově Thiais.

Několik desítek Šímových obrazů vlastní Národní galerie v Praze, obraz Návrat Theseův z roku 1933 je součástí sbírek Galerie hlavního města Prahy. V roce 2024 byl Šímův obraz Země vydražen v aukci za 60,48 milionu korun. Jde o Šímův světový aukční rekord a monumentální dílo z roku 1960 (175 × 285 cm) se tak zařadilo vedle obrazů Františka Kupky a Bohumila Kubišty mezi deset nejdráž prodaných obrazů na aukcích v Česku.
École de Paris – Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola ve Valdštejnské jízdárně

7. 11.2. 3.
École de Paris – Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola ve Valdštejnské jízdárně

Navštivte novou výstavu Národní galerie, která se zaměří na pařížskou školu, ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně. Od 7. 11. 2024 do 2. 3. 2025 zde bude k vidění asi 250 děl zapůjčených z prestižních evropských muzeí, nejvýznamnějších českých galerií a z řady soukromých sbírek.

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.

Jaroslav Seifert – jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu

Jaroslav Seifert – jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu

Město v slzách, Samá láska, Šel malíř chudě do světa, Píseň o Viktorce, Maminka a Chlapec a hvězdy – to je jen část básnických sbírek Jaroslava Seiferta (23. září 1901, Praha-Žižkov – 10. ledna 1986, Praha). Básník, spisovatel, novinář a překladatel je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu.

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a představitel avantgardy 20. století: to byl Jan Zrzavý (5. listopadu 1890, Vadín, část Okrouhlice u Havlíčkova Brodu – 12. října 1977, Praha). Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, a obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes Kultura

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes

Funkcionalistická budova Mánesu spojuje Masarykovo nábřeží se Slovanským ostrovem. Výstavní síň široké otevřené dramaturgie, zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin, výstavy mladých umělců, tematické a retrospektivní výstavy.

1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby – stálá výstava NG v Praze

1. 5.31. 12.
1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby – stálá výstava NG v Praze

Název Konec černobílé doby není pojmenováním let 1939 až 2021, ale heslem shrnujícím přístup, který se snaží materiál této často bolestné epochy dopředu ideologicky nehodnotit. Jedná se o novou stálou expozici ve Veletržním paláci, která byla otevřena v květnu 2023.

Hráč – výstava soukromé sbírky Leona Tsoukernika

5. 9.14. 12.
Hráč – výstava soukromé sbírky Leona Tsoukernika

Magnus Art Galerie J&T Banky uvádí výstavu ze soukromé sbírky podnikatele, sběratele a filantropa Leona Tsoukernika.

Bohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby

Bohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby

Malíř, grafik a teoretik umění Bohumil Kubišta (21. srpna 1884, Vlčkovice u Hradce Králové – 27. listopadu 1918, Praha) patřil k zakladatelům českého kubismu. Svou tvorbou inspiroval mladou meziválečnou generaci, v roce 2022 se Kubištův obraz Staropražský motiv jako vůbec první obraz v Česku vydražil za víc než 100 milionů korun.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

Malíř František Kupka (23. září 1871 Opočno – 24. června 1957 Puteaux, Francie) je z komerčního hlediska nejdražším českým umělcem. Několik jeho obrazů bylo prodáno za částky přesahující 60 milionů korun, abstraktní malba z 20. let minulého století Tryskání II se v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražila za v přepočtu za 196 milionů korun (s aukční přirážkou 231 milionů) a stala se tak vůbec nejdražším vydraženým dílem českého umělce. Kupkovala olejomalba nazvaná Conception/Danae (Početí) se v pražské aukci v roce 2024 prodala za 115 milionů korun (s aukční přirážkou 126,5 milionu korun), což udělalo z obrazu nejdražší v Česku vydražený obraz.

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!
Praha 7, Praha

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.
Praha 7, Praha

Zabít člověka

Druhá část „ruské“ trilogie v režii Jana Horáka je volně inspirovaná novelou Rudá jízda ruského autora Isaaca Babela, na kterého navázal ve svém scénáři současný slovenský spisovatel Michal Hvorecký. Babelův text vybízí k reflexi historické zkušenosti.
Praha 7, Praha

Vražda ing. Čerta

Inscenace hravě vychází z literárního scénáře k filmu Vražda ing. Čerta (1970), který bývá označován za první český feministický film.
Praha 7, Praha

Výstava ke 140. výročí Prahy 7

Národní galerie v Praze ve spolupráci s Městskou částí Praha 7 připravila výstavu ke 140. výročí vzniku této městské čtvrti. Výstava představí podoby Prahy 7 v průběhu 19. a 20. století.
Praha 7, Praha

Moje říše je z tohoto světa

Autorský divadelní projekt režiséra Miroslava Bambuška vychází z díla německého spisovatele a dramatika Wolfganga Borcherta. Borchert patří mezi první německé autory, kteří se otevřeně vyjadřují k tragickým událostem a traumatům spojeným s druhou světovou válkou.
Praha 7, Praha

Romanticky rozprašuji vlastní popel

Jevištní esej. Volná adaptace posledního textu francouzského filosofa a sémiologa Rolanda Barthesa.
Praha 7, Praha

Nomi

Monodrama o Klausovi Nomim v hereckém ztvárnění Terezy Hof, jež byla za svůj výkon nominována na Ceny Thálie 2024 v kategorii Alternativní divadlo.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.
Praha 7, Praha

Hlinotéka – studio a nezávislá sdílená dílna v Praze

Hlinotéka je nezávislá sdílená dílna v Praze – Holešovicích. Je společným projektem výtvarníků, pracujících a experimentujících s materiálem. Nabízí kurzy točení na hrnčířském kruhu, kurzy modelování z ruky i open studia.
Praha 7, Praha

Atlas – ateliér tvorby a kreativní prostor

V Národní galerii Praha najdete nově ateliér tvorby a laboratoř pro asociativní snění určený pro širokou veřejnost k využívání zdarma. Tato nová participativní zóna je prostorem pro trávení času tvorbou, čtením, poslechem, odpočinkem, sdílením i hrou.
Praha, Praha

Studio Hrdinů

Studio Hrdinů je otevřená divadelní scéna s jasným dramaturgickým záměrem a výrazným okruhem divadelních spolupracovníků. Zaměřuje se převážně na autorské, režisérské projekty s důrazem na spolupráci zahraničních a domácích divadelních tvůrců a na žánrové a oborové přesahy.
Praha 7, Praha

Kurzy keramiky pro dospělé Praha

Kurzy začnou tradičními metodami jako modelování z hroudy, práci s hliněnými pláty a modelování z válečků 
Praha 7, Praha

Divadlo Alfred ve dvoře

Pražské divadlo Alfred ve dvoře v produkci Motus představuje prostor pro živé umění. Nejčastěji uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty českých, ale i zahraničních umělců a performerů.
Praha 7, Praha

Avatar Park v OC Stromovka

Náš Avatar Park se momentálně nachází ve fázi stěhování, o novém místě Vás budeme brzy informovat. Dočasně jsme pro vás však otevřeli VR Park v OC Stromovka.
Praha 7, Praha

Kostel sv. Antonína v Holešovicích

Chrám je zasvěcen sv. Antonínu Paduánskému a byl dokončen v roce 1914. Průčelí chrámu je vyzdobeno sochami světců, zde také později byly připojeny sochy sv. Václava a sv. Ludmily.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace

Mama Shelter Prague

Mnohem víc než jen hotel, kde najdete obří postele a televize nebo bezplatnou vysokorychlostní wifi. Je to oáza pohostinnosti pevně spjatá s energií svého města a různorodých postav, které jej činí výjimečným. Z bývalého Parkhotelu se stalo designové útočiště.
Praha 7, Praha

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.
Praha 7, Praha

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha

Restaurace Stejkárna

Libové a štavnaté hovězí stejky té nejvyšší kvality.
Praha, Praha

Wine Bar 0,75 – Sedmička v srdci Prahy 7

0,75 [Sedmička] je malý vinařský ráj v Praze 7, kam si můžete zajít na top víno, fajn jídlo a pohodový večer. 0,75 [Sedmička] je vinotéka, kde je atmosféra na prvním místě.
Praha 7, Praha

Bar Cobra – Koktejlový bar a restaurace

Bar Cobra nedaleko Strossmayerova náměstí dostal své jméno po zdejší legendární herně. Dnes zde naleznete oblíbenou restauraci s barem, která nabízí jídelní menu i koktejly.
Praha 7, Praha

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.
Praha 7, Praha

Kavárna Liberál v Holešovicích

V kavárně Liberál pod Letnou si můžete objednat teplé a studené nápoje a pochutiny. V dolním sále probíhají výstavy, autorská čtení a různé literární a společenské akce.
Praha 7, Praha