ÚvodČeská nejKulturníBohuslav Schnirch – jeden z nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla
Kulturní

Bohuslav Schnirch – jeden z nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla

Bohuslav Schnirch (10. srpna 1845, Praha – 30. září 1901, Praha) byl jedním z nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla, dlouholetý předseda výtvarného odboru Umělecké besedy, aktivní sokol a zapálený český vlastenec. Jako nadšený šachista také navrhl originální tvar šachových figurek, s nimiž se pod názvem české klubovky hraje dodnes.
Bohuslav Schnirch pocházel z významné rodiny pražských stavitelů. Studoval na pražské technice u profesora Josefa Zítka, ve studiích pokračoval ve Štýrském Hradci, na vídeňské Akademii, v Mnichově a Římě. Pobyt v Itálii v letech 1871 až 1873 výrazně ovlivnil jeho tvorbu, při níž hojně používal renesanční prvky.

Schnirch byl nesmírně pilný sochař a jeho sochy zdobí řadu míst v Praze i v dalších městech. Podílel se na výzdobě Národního divadla, Rudolfina, Národního muzea, Zemské banky, Uměleckoprůmyslového musea či Pražské městské pojišťovny na Staroměstském náměstí. Zdobí ji Schnirchovy sochy Hasič a Volání na poplach. Vytvořil také jezdecký pomník Jana Žižky na Vítkově anebo jezdecký pomník Jiřího z Poděbrad, umístěný v Poděbradech na náměstí. Naopak neúspěšný byl s návrhem Svatováclavského pomníku pro Václavské náměstí, kde se lidem spíš líbil Schnirchův model, ale porota si vybrala projekt jeho celoživotního konkurenta, sochaře Josefa Václava Myslbeka.

Schnirch také působil v Komisi pro soupis památek Prahy a stál u vzniku prvního systému památkové péče v Čechách. Zajímavý je i jeho dům v Mikovcově ulici čp. 548/5 na Vinohradech, který pro něj projektoval Antonín Wiehl. Šlo o jeho první stavbu, Schnirch si sám navrhl sgrafita a vlysy. Po smrti byl pochován do honosné rodinné hrobky na Olšanských hřbitovech.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí Památky

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Největší jezdeckou sochou v České republice odlitou z bronzu je socha husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, umístěná na vrchu Vítkově na Žižkově, kde 14. 7. 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká. Její hmotnost činí 16,5 tuny.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.

Pomník krále Jiřího v Poděbradech Památky

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.

Festival hudebního divadla Opera 2025

Na začátku roku 2025 se uskuteční 16. ročník Festivalu Opera, který je tradičním pražským bienále, přehlídkou všech českých a slovenských operních souborů a jejich reprezentativních inscenací.
Praha 1, Praha

Příhody lišky Bystroušky

Víte, že zvířata mají docela lidské touhy? (A naopak…)
Praha, Praha

Příhody lišky Bystroušky

Víte, že zvířata mají docela lidské touhy? (A naopak…)
Praha, Praha

Věda fotogenická 2024

Podívejte se na vědu očima vědců!
Praha 1, Praha

Silvestrovskou Prahou za historií: Novoroční čtyřlístek 2024

Další ročník turistické akce Klubu českých turistů "Silvestrovskou Prahou za historií – Novoroční čtyřlístek 2025" se chystá. Letos již po 21.
Praha 1, Praha

Týden mozku 2025

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách. Pořádání této akce v Evropě koordinuje The European Dana Alliance for the Brain (EDAB). V roce 2025 se koná od 10. do 16. března.
Praha 1, Praha

Jan Kučera, David Radok, Giacomo Puccini – Don Buoso a Gianni Schicchi

Dvě operní jednoaktovky Don Buoso a Gianni Schicchi v režii fenomenálního Davida Radoka, který se po více než 20 letech vrátil do Národního divadla.
Praha 1, Praha

Jan Kučera, David Radok, Giacomo Puccini – Don Buoso a Gianni Schicchi

Dvě operní jednoaktovky Don Buoso a Gianni Schicchi v režii fenomenálního Davida Radoka, který se po více než 20 letech vrátil do Národního divadla.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.
Praha 1, Praha

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Praha, Praha

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Galerie Fasáda v Praze

Fasáda je název mimořádného výstavního prostoru, jenž vznikl za cílem propagace současného českého umění a oživení nejen výbuchem poškozené fasády domu v Divadelní ulici.
Praha 1, Praha

Deelive design store

Deelive design store je největší pražský obchod s českým designem, který prezentuje tvorbu 120-ti českých designérů. Na velkorysé ploše naleznete výjimečné designové šperky, bytové doplňky i módu. Vše pochází z originální tvorby českých designérů a je vyrobeno v České republice.
Praha 1, Praha

Dana Bezděková Jewellery

Dana Bezděková je stálicí na české šperkařské scéně. Věnuje se zejména scénickému a ateliérovému šperku, v posledních letech také originálním a příjemně nositelným kolekcím. Šperky si můžete prohlédnout a vyzkoušet v unikátním prostoru SmetanaQ Showroom.
Praha 1, Praha

Galerie SmetanaQ – centrum umění a designu

Centrum umění a designu SmetanaQ vzniklo na pražském Smetanově nábřeží číslo 4 v objektu, jenž byl v roce 2013 těžce zasažen výbuchem plynu.
Praha 1, Praha

Sauna na střeše Nové scény v Národním divadle

Na střeše Nové scény Národního divadla se nachází soukromý saunový klub. Vstup sem je možný pouze se členskou kartou. Interiér sauny odpovídá brutalistickému stylu budovy, kromě centrální místnosti, kde můžete posedět u stolků, lze využít i odpočívárnu s lehátky a ochlazovací bazének.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Restaurace U Zpěváčků

Restaurace U Zpěváčků v centru Prahy, klidném prostoru mezi Národním divadlem a Masarykovým nábřežím, nabízí tradiční českou kuchyni.
Praha 1, Praha

Restaurace a kavárna Alma Prague

Alma je nový život uprostřed starého města. Po dekádách chátrání ožívá na místě populárního prvorepublikového kina Alma, kam se ještě v šedesátých letech chodilo na Felliniho nebo trezorové filmy, nová restaurace.
Praha 1, Praha

Restaurace Zahrada Žofín na Slovanském ostrově

Dopřejte si nezapomenutelný gurmánský zážitek v jednom z nejkrásnějších pražských paláců. Zážitek, který zhmotňuje filosofii a přístup STONES fine catering – haute cuisine jako autentická naturální kuchyně, kde hlavní roli hrají lokální suroviny, které promění ve skvělé jídlo s fantazií a vášní.
Praha 1, Praha