Úvod > Česká nej > Historické > Rondel Vinoř – monumentální stavba z doby kamenné
Zdroj foto: mapy.cz, autor Ladislav Coufal
Historické

Rondel Vinoř – monumentální stavba z doby kamenné

Archeologové od roku 2022 prozkoumávají pozůstatky monumentální kruhové stavby z mladší doby kamenné, takzvaného rondelu v pražské Vinoři. Rondel byl vybudován téměř před 7000 lety a měl neobvyklý půdorys. Jeho zbytky objektu jsou výjimečně zachovalé.
Rondely, mohutné stavby, jsou starší než slavný Stonehegne ve Velké Británii (začaly se stavět kolem roku 4800 před naším letopočtem). V Evropě se jich celkem nachází kolem dvou stovek, z toho v Česku cca 35. Běžné rondely mívají průměr 30 až 220 metrů. Ten vinořský má ale průměr 55 metrů a je neobvyklý svým půdorysem, je totiž jeden z mála, který má tři vstupy. Archeologický tým překvapily i zachovalé pozůstatky palisádových žlábků, do kterých byla zapuštěná dřevěná konstrukce. Lidé tyto megalitické stavby postavili s primitivními nástroji.

První objevy rondelů jsou známé už z druhé poloviny 19. století, ale málokdo tušil, o co se jedná. Rondely bývaly většinou blízko sídlišť. Archeologové zjistili, že se rondely nacházely v krajině pravidelně cca po 7 až 10 kilometrech. Předpokládá se, že ta sídliště, kde rondely jsou, měla nějakou centrální funkci pro širší okolí. Na výstavbě rondelů se pravděpodobně podíleli i lidé z okolních sídlišť.

Rondel ve Vinoři experti objevili v 80. letech při stavbě inženýrských sítí. Jeho malou část mohli zkoumat při dalším záchranném výzkumu o dekádu později, výzkum pak pokračoval geofyzikálním měřením celkové podoby stavby a jejího blízkého okolí. Při předchozích průzkumech vědci například zjistili, že severovýchodně od rondelu leží neolitické sídliště, které bylo obývané zhruba 300 až 400 let. Další podobně datovaná sídliště jsou známa v okruhu pěti kilometrů.

Betlémy 2022 – kostel Povýšení sv. Kříže ve Vinoři

Projekt Betlémy 2022 má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 24. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech.
Praha, Praha

Betlémy 2022 – kostel Povýšení sv. Kříže ve Vinoři

Projekt Betlémy 2022 má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Od 24. prosince, po celé vánoční období, jsou tyto betlémy vystaveny v pražských kostelech.
Praha, Praha

České Vánoce s českou bižuterií

Přijďte do zámeckého areálu přivítat advent a vyrobit si drobný dárek pro radost nebo pro své blízké.
Praha 9, Praha

Adventní koncert se souborem Musica Bohemica

Umělecký vedoucí Jaroslav Krček, dirigent a hudební skladatel, založil soubor v roce 1975 a od té doby je Musica Bohemica zárukou špičkové umělecké kvality.
Praha 9, Praha

Aktivity v okolí

Zámek ve Vinoři a přírodní rezervace Vinořský park

Barokní zámek ve Vinoři byl postaven podle projektu architekta Františka Maxmiliána Kaňky, dvorního architekta rodu Černínů. Přímu u zámku se nalézá park a obora, kterou propojuje Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice.
Praha 9, Praha

Hoffmanův dvůr v pražské Vinoři

Hoffmanův dvůr je areál s romantickou restaurací, prostorným dvorem, velkou zahradou a vinným sklepem. Ideální pro pořádání soukromých i veřejných akcí. Těšíme se na vás.
Praha 9, Praha

Biocentrum U Vinoře s třešňovými sady

V pražské okrajové části Vinoř se nachází několik rybníků s břehopvými porosty, část potoční nivy a třešňový sad. Celek tvoří tzv. Biocentrum U Vinoře.
Praha 9, Praha

Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Naučná stezka vede po dvou chráněných územích: přírodní rezervaci Vinořský park a s ní alejemi spojené přírodní památce Satalická bažantnice. Stezka dlouhá 3,5 km začíná u rybníka Velká Obůrka v Praze 9 – Vinoři. Každé z devíti zastavení doplňuje kvízová otázka a interaktivní úkol.
Praha 9, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace U Černínů

Stylová restaurace U Černínů nese v názvu velkou část historie obce Vinoř, která patřila významnému českému rodu Černínů plných 267 let. Restaurace byla otevřena po delší odmlce ve spolupráci s pivovarem Lobkowicz.
Praha 19, Praha

Pytloun Zámecký Hotel Ctěnice

Luxusní 4* zámecký hotel – Pytloun Zámecký Hotel Ctěnice je součástí zámeckého areálu Ctěnice v místní části Vinoř na severovýchodním okraji Prahy asi 10 km od historického jádra hlavního města. V oblasti, která byla osidlována od nejstarších dob.
Praha-Vinoř, Praha

Zastávka u Srubu – restaurace v srdci kbelského parku

Restaurace Zastávka u Srubu se nachází v srdci kbelského parku a pyšní se skvělou kuchyní i možností sportovního vyžití v její blízkosti. Pokud máte rádi dobré jídlo, hledáte místo pro chvíle s přáteli, rodinou či místo odpočinku, zastavte se u Srubu.
Praha 19, Praha

Hotel SAS v Praze Satalicích

Na severovýchodním okraji Prahy 9 najdete Sportareál Satalice v jehož těsné blízkosti najdete hotel SAS. Maximální kapacita hotelu je 50 lůžek. K dispozici je parkoviště, Wi-Fi připojení. Hotel nabízí možnost ubytování s domácím mazlíčkem.
Praha 9, Praha