ÚvodČeská nejHistorickéMistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve
Historické

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Jan Hus (kolem roku 1370, Husinec – 6. července 1415, Kostnice) patří mezi nejznámější a nejdůležitější osobnosti českých dějin. Kněze a brilantního kazatele, náboženského myslitele, vysokoškolského pedagoga a reformátora připomíná řada míst, od památníku v jihočeském Husinci přes Betlémskou kapli v Praze až po hrad Krakovec. Ten byl posledním místem, kde Hus působil před svým odchodem do Kostnice.
Jan Hus zřejmě pocházel z Husince u Prachatic. Tam v Husově ulici dodnes stojí Husův dům, kde podle tradice získal první vzdělání. V roce 1390 přišel na univerzitu do Prahy, dosáhl titulu mistra svobodných umění, od roku 1398 na univerzitě vyučoval a v letech 1409–1410 se stal jejím rektorem. Současně studoval teologii, patrně v roce 1401 byl vysvěcen na kněze a o rok později se stal kazatelem v Betlémské kapli. Jeho kázání, v nichž kritizoval mravní úpadek katolické církve, byla mezi Pražany velmi populární. Církev Husa záhy označila za kacíře a v roce 1411 jej exkomunikovala. Když se Hus na podzim 1414 vypravil do Kostnice, domníval se, že tam bude moci veřejně obhájit nutnost církevní reformy. Od samého začátku ale šlo o právní proces, při němž byl Hus uvězněn, odsouzen jako kacíř a upálen.

Češi na Jana Husa nikdy nezapomněli. K jeho odkazu se hlásili jak husité, tak nově vznikající církve a reformační hnutí, takže sto let po jeho smrti se více než 90 % obyvatel Českého království hlásilo k jiné než katolické církvi. Určitý vzdor přežívá v českém národě dodnes, možná i proto, že církev Husa nikdy nerehabilitovala. Husovi patří sedmé místo v anketě Největší Čech a je uveden v galerii 72 jmen na fasádě Národního muzea v Praze. Ostatně tehdy se právě kolem jeho jména strhnul poprask, když kníže Karel Schwarzenberg prohlásil, že husité byli lupiči a žádný Jan Hus na muzeu nebude. Čechy to tehdy tak dopálilo, že začali organizovat sbírku a dovedli k vítěznému konci stavbu Husova pomníku od Ladislava Šalouna na Staroměstském náměstí. Husovo kázání rovněž inspirovalo jeden z obrazů Alfonse Muchy v cyklu Slovanská epopej a jeho jméno nesl 1. střelecký pluk Československých legií, později pěší pluk Československé armády a partyzánská brigáda za druhé světové války. Společně s králem Zikmundem Lucemburským je Jan Hus rovněž jednou z hlavních postav internetového komiksu Opráski sčeskí historje. V silně ateistickém Česku je to na církevního reformátora skvělá kariéra.

Den Husova upálení, 6. červenec, se stal českým státním svátkem, v některých církvích patří Jan Hus ke svatým mučedníkům a v Čechách i na Moravě připomíná jeho odkaz řada míst a pomníků. V Praze je to především Betlémská kaple s Domem kazatele; seznamte se s příběhem jejich zmizení a obnovení. V rodném Husinci můžete navštívit rodný domek a Centrum Jana Husa. Vydat se můžete i na Kozí hrádek a hrad Krakovec, kde Hus pobýval těsně před svým odchodem do Kostnice.

Ačkoli neznáme skutečnou Husovu podobu a v jeho životě existuje spousta slepých míst, dochovalo se jeho jedinečné literární dílo, psané pro církev latinsky, pro prostý lid česky. Vedle teologicky nejzávažnějšího Husova traktátu De ecclesia (O církvi, 1413) je to například soubor kázání Postila (1413) či Knížky o svatokupectví, kritika soudobé církve, napsaná po zákazu působení v Betlémské kapli. Hus je rovněž autorem prvního soustavného výkladu českého jazyka, traktátu De orthographia Bohemica (O českém pravopise), a dochovaly se rovněž listy, které psal z Kostnice přátelům v Čechách.
Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa podle kultovní hry Age of Empires

Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa podle kultovní hry Age of Empires

Je to tak, vojenská taktika a neporazitelnost husitských bojovníků inspirovala vývojáře slavné videohry Age of Empires 2 k jejímu rozšíření o české reálie. Od vydání Age of Empires II nás sice nedělí 600 let, ale výcvik vojáků k pokoření soupeře a strategie bitev se prakticky nezměnily. V DCL (k Age of Empires II: Definitive Edition) nazvaném Dawn of the Dukes si můžete zahrát za český národ, a to v duchu husitských válek a pod vedením Jana Žižky. S bílým lvem ve znaku můžete hrát jak v multiplayeru, tak v příběhové kampani, která v misích představuje příběh neporaženého vojevůdce Jana Žižky. Než začnete hrát, nechejte se inspirovat touto hrou k výletu – podívejte se na slavná místa husitské historie, ať máte ve hře co budovat a porovnávat!

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa Památky

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Udělejte si výlet k památníku Jana Žižky z Trocnova

Udělejte si výlet k památníku Jana Žižky z Trocnova

V rámci státního svátku 6. července, v Den upálení Mistra Jana Husa, se můžete vydat na výlet k Památníku Jana Žižky z Trocnova a vznikajícího Archeoskanzenu Trocnov, pobočky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, který představuje zemanský dvorec za časů Jana Žižky. Připomene vám, jak vypadal život na přelomu 14. a 15. století i samotnou osobnost slavného husitského vojevůdce.

Památník Mistra Jana Husa v Husinci Kultura

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. Velkou rekonstrukcí prošel v roce 2015. Připraveno je zde mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hlouby seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.

Den upálení mistra Jana Husa – poznejte místa, která jsou s mistrem Janem spojena

Den upálení mistra Jana Husa – poznejte místa, která jsou s mistrem Janem spojena

Mistr Jan Hus má v našich dějinách neopomenutelné místo. Významný teolog, kazatel a středověký církevní reformátor, jehož učení dalo vzniknout husitskému hnutí a započalo reformu tehdejší církve, byl pro své názory upálen dne 6. července 1415 v německé Kostnici. Jeho památku můžete uctít výletem do míst, kde Jan Hus kázal nebo pobýval před svou osudnou cestou do Kostnice.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Husova kazatelna – největší český viklan Příroda

Husova kazatelna – největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Co přinese rok 2024: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2024: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, světový šampionát v snowboardcrossu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Cesty za uměním: Rabbi Löw, Jan Hus a Krakonoš – znáte sochy Ladislava Šalouna?

Cesty za uměním: Rabbi Löw, Jan Hus a Krakonoš – znáte sochy Ladislava Šalouna?

Husův pomník na Staroměstském náměstí anebo výzdoba průčelí Obecního domu, Hlavního nádraží a Nové radnice v Praze, tam všude objevíte díla sochaře Ladislava Šalouna (1. srpna 1870, Praha – 18. října 1946, Praha). Místa, kde můžete obdivovat tvorbu zakladatele moderního českého sochařství, vám připomene portál Kudy z nudy.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku Příroda

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku

Ve skalách pod Kopicovým statkem, Jirošovou rychtou, vytvořil tehdejší majitel a lidový umělec Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů především z české historie.

Dům kazatele – místo kde kázal mistr Jan Hus Památky

Dům kazatele – místo kde kázal mistr Jan Hus

Dům kazatele vznikl jako obytný objekt pro kazatele působícího při pražské Betlémské kapli a je dáván do souvislosti s osobností mistra Jana Husa, který v kapli kázal v letech 1402 – 1413.

Kostel Mistra Jana Husa v Uherském Brodě Památky

Kostel Mistra Jana Husa v Uherském Brodě

Původně farní kostel sv. Jana Křtitele, nejstarší dochovaná gotická sakrální architektura ve městě, pozměněná renesanční přístavbou věže a raně-barokní přestavbou v 17.století. Kostel od roku 1920 spravuje husitská církev.

Centrum Mistra Jana Husa v Husinci Památky

Centrum Mistra Jana Husa v Husinci

Návštěvníci obce Husinec mají možnost prohlédnout si Centrum Mistra Jana Husa, které bylo prohlášeno za kulturní památku. Jedná se o objekty tří měšťanských domů, stodoly a provozní budovy. Celý areál je určen pro kulturně vzdělávací účely.

Komiksová naučná stezka Jana Husa okolo Kozího hrádku Příroda

Komiksová naučná stezka Jana Husa okolo Kozího hrádku

Seznamte se s historií hrádku a zdejšího pobytu mistra Jana Husa zábavnou komiksovou formou. Okolo pevnůstky totiž vede naučná stezka určena všem věkovým kategoriím, kterou společně s historiky komiksová autorka Klára Smolíková. Součástí jsou také hravé prvky pro nejmenší.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Rok 2015: Výročí 600 let od smrti Mistra Jana Husa

Rok 2015: Výročí 600 let od smrti Mistra Jana Husa

Život, myšlenky a dílo mistra Jana Husa, od jehož upálení v Kostnici uplyne 6. července 2015 přesně 600 let, letos připomene celá řada akcí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách výjimečného muže, který se stal symbolem statečného boje za pravdu a spravedlnost a jehož památka žije dodnes.

Skalní hrádek Svojkov Památky

Skalní hrádek Svojkov

Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Skalní hrad Svojkov naleznete na okraji stejnojmenné obce, asi 2 km jižně od Sloupu v Čechách.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Ladislav Šaloun – největší secesní sochař

Sochařská výzdoba průčelí Obecního domu, Hlavního nádraží a Nové radnice v Praze, a hlavně pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze: to jsou nejznámější díla sochaře Ladislava Šalouna (1. srpna 1870, Praha – 18. října 1946, Praha), jedné z hlavních osobností českého secesního symbolismu.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Naučný program Jan Hus na Kozím Hrádku Zážitky

Naučný program Jan Hus na Kozím Hrádku

Pro děti z prvního stupně vytvořilo Husitské muzeum v Táboře naučný program, který se odehrává přímo na zřícenině Kozí hrádek a na naučné stezce.

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa Letní sporty

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa je dlouhá 25 km a vede z Krucemburku k Cyklo Areně Vysočina v Novém Městě na Moravě.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem Památky

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Kostel Matky boží před Týnem patří mezi nejvýznamnější pražské kostely. Původní románský kostel patřil ke špitálu kupců v dnešním Ungeltu. Na jeho místě byl ve 13. stol. postaven raně gotický kostel. Za husitských časů býval kostel hlavní baštou husitů.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Míčovna Pražského hradu Památky

Míčovna Pražského hradu

Nádherná renesanční budova uvnitř Královské zahrady na okraji Jeleního příkopu byla postavena v 16. století architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem. Průčelí je krásně zdobené dobovými sgrafity, přesto zde naleznete i námět se srpem a kladivem.

Zřícenina hradu Hus Památky

Zřícenina hradu Hus

Zbytky hradu Hus stojí na strmém ostrohu nad řekou Blanicí ve svahu Panského vrchu (835 m) asi 8 km jihozápadně od Prachatic. Nejstarší písemná zpráva o hradu pochází z roku 1341, kdy král Jan Lucemburský zde povolil vystavět hrad na ochranu nově zakládaných vsí na odlesněné půdě.

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka Příroda

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.

Xterra Czech 2025 – pohár v terénním triatlonu v Prachaticích

XTERRA Czech je nejstarším podnikem světového poháru v triatlonu v Evropě.
Prachatice, Jihočeský kraj

L'Etape Czech Republic by Tour de France 2025

L'Etape Czech Republic by Tour de France je závod pro amatéry na silničních kolech, kteří chtějí zažít atmosféru slavného závodu Tour de France. V červnu je závod v Praze a Středočeském kraji, v srpnu v Prachaticích a Jihočeském kraji.
Prachatice, Jihočeský kraj

L'Etape Czech Republic by Tour de France 2025

L'Etape Czech Republic by Tour de France je závod pro amatéry na silničních kolech, kteří chtějí zažít atmosféru slavného závodu Tour de France. V červnu je závod v Praze a Středočeském kraji, v srpnu v Prachaticích a Jihočeském kraji.
Prachatice, Jihočeský kraj

Hubertova jízda na zámku Skalice

Zveme vás na již 19. ročník Hubertovy jízdy aneb ,,Memoriál paní Zdeňky Voženílkové – Holoubkové“, která se bude konat v sobotu 18. 10. 2025 hod v areálu Jízdárny Zámku Skalice.
Bohumilice, Jihočeský kraj

Vepřové hody ve Vimperku

Zveme vás na druhý ročník Vepřových hodů pod širým nebem v městském parku ve Vimperku.
Vimperk, Jihočeský kraj

Šumava Litera

Prezentace knihy a rozhovor s Barborou Koritenskou.
Vimperk, Jihočeský kraj

Adventní trhy ve Vodňanech

V sobotu 14. prosince se uskuteční v Městském kulturním středisku ve Vodňanech adventní trhy.
Vodňany, Jihočeský kraj

Vodňanské rybářské dny 2025

33. ročník městských slavností ve Vodňanech Vodňanské rybářské dny se bude konat ve dnech 15. – 17. května 2025 na mnoha místech ve městě.
Vodňany, Jihočeský kraj

Památník Mistra Jana Husa v Husinci

Původně gotický rodný domek Mistra Jana v Husinci je od roku 1873 oficiálně přístupný. Velkou rekonstrukcí prošel v roce 2015. Připraveno je zde mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hlouby seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.
Husinec, Jihočeský kraj

Centrum Mistra Jana Husa v Husinci

Návštěvníci obce Husinec mají možnost prohlédnout si Centrum Mistra Jana Husa, které bylo prohlášeno za kulturní památku. Jedná se o objekty tří měšťanských domů, stodoly a provozní budovy. Celý areál je určen pro kulturně vzdělávací účely.
Husinec, Jihočeský kraj

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice (šumavská) pramení 10 kilometrů východně od Volar v 960 metrech nad mořem. Má velký spád a v jarním období sbírá velké množství vod. V minulosti se zde plavila polena dříví, rýžovalo se zlato a lovily se tu perlorodky.
Husinec, Jihočeský kraj

Husinecká přehrada

Hlavním účelem stavby byla ochrana Husince a dalších obcí před povodněmi. Jezero vzniklé za přehradní hrází zachycovalo a dodnes zachycuje při jarním tání velkou vodu. Přehrada byla dokončena v roce 1939 a k jejímu základnímu využití přibyla postupně i další.
Husinec, Jihočeský kraj

Bylinková a květinová zahrada Chlumany

Zahrada s desítkami druhů léčivých rostlin, bylin a květin, která nabízí i sazenice a sezonní plody. Kromě svých výpěstků zahrada nabízí i produkty pěstitelů a lidových řemeslníků z okolí.
Chlumany, Jihočeský kraj

Chalupa U Vyšaty

Stylové ubytování na jihočeském venkově v rodném domě cestovatele a dobrodruha Františka Čecha Vyšaty. Ochutnejte vynikající domácí produkty a užijte si dovolenou na krásné ukázkové přírodní zahradě na které nechybí květiny, zelenina a zvířata.
Chlumany, Jihočeský kraj

Pěčnovské kamenné spirály

Pěčnovské kamenné spirály patří ke kamenným geopunkturním řadám, které můžete také najít v Adršpachu, ve Zdoňově, ve Vstiši a v Horní Bělé. Kamenné spirály, kosmogramy, vznikly v roce 2017 poblíž obce Pěčnov. Dílo je společným výtvorem umělců – geomantů.
Pěčnov, Jihočeský kraj

Dubový vrch v Prachaticích

Dubový vrch najdete ve výšce 760 m.n.m. na západní straně Prachatic. Kromě krásného výhledu na město Prachatice a horu Libín (1096 m.n.m.) zde najdete startovací místo pro paraglidy. Zároveň je Dubový vrch protkán sítí singeltracků pro cyklisty.
Prachatice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Bed & Bike Prachatice

Penzion Bed & Bike představuje apartmány butikového stylu v renesančních domech historického jádra Prachatic.
Prachatice, Jihočeský kraj

Hotel Koruna Prachatice

Ubytování přímo na náměstí v historickém centru Prachatic. Pro milovníky starých časů nabízíme čtyřlůžkový apartmán kompletně zařízený rustikálním nábytkem.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pizzerie Marco – italská restaurace ve Vimperku a Prachaticích

Italská restaurace Pizzerie Marco se nachází na jihu Čech v historických částech měst Vimperk a Prachatice. V osobitě zařízeném interiéru je možno zhlédnout unikátní fotografie a obrazy Prachatic a Vimperka, zachycující historii těchto měst.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pivovar Prachatice – obnovení tradice vaření piva v Prachaticích

Více než po 67 letech se vrátila do Prachatic vůně sladu...
Prachatice, Jihočeský kraj

Penzion Tina Prachatice

V Prachaticích u hlavní silnice mezi Českými Budějovicemi a hraničním přechodem Strážný se nachází Penzion Tina. Ke zpříjemnění pobytu lze využít posilovnu a jídelnu, kde se podávají snídaně.
Prachatice, Jihočeský kraj

Autokemp Žíchovec

Kemp se nachází za obcí Strunkovice nad Blanicí (u silnice Prachatice-Vodňany č. 141) v krásném prostředí u řeky Blanice. Nabízí možnosti ubytování v chatách a prostor pro stany, karavany a obytné přívěsy.
Strunkovice nad Blanicí, Jihočeský kraj

Apartmány Záblatí u Prachatic

Apartmány se nachází v centru rekreační obce Záblatí u Prachatic. Ubytovat se můžete v luxusně zařízených apartmánech s televizí, vlastní sprchou, WC, kompletně vybavenou kuchyní a obývacím pokojem.
Záblatí, Jihočeský kraj

Javornická palírna

Usedlost stojí pod zříceninou Helfenburk, v malebné kopcovité krajině mezi městy Bavorov a Vlachovo Březí v nadmořské výšce 480 m.n.m.. Okolí tvoří převážně lesy, pastviny a hospodářská pole.
Dub, Jihočeský kraj