Úvod > Česká nej > Historické > Bivoj – bájný silák ze starých českých legend
Historické

Bivoj – bájný silák ze starých českých legend

Bivoj je legendární hrdina z úsvitu dějin našeho národa. Podle pověsti chytil na Kavčí hoře nebezpečného divočáka, na zádech ho donesl na Vyšehrad a za svůj čin získal srdce a ruku Kazi, jedné z dcer bájného Kroka. Jméno Bivoj od té doby provází nejenom silné muže, ale také pivo nebo soutěže siláků.
Bájný silák Bivoj se kdysi zamiloval do Kazi, jedné z dcer vojvody Kroka. Ten si ovšem pro svou dceru představoval urozeného, bohatého a mocného ženicha, a nic takového Bivoj rozhodně nebyl. Udatný silák to ale vymyslel jinak: v té době na Kavčí hoře řádil statný a mimořádně drzý divoký kanec. Rozválel spousty políček, ničil úrodu, napadal kolemjdoucí a kromě lidí zabil i několik koní a psů. Bivoj se tedy vypravil na lov a kance polapil: než mu kňour stačil ublížit, mladík ho popadl za uši, hodil si ho na záda a chvátal s ním na Vyšehrad. Tam ho shodil na zem a před očima všech přihlížejících proklál zvíře oštěpem.

Když už se divočák pekl na rožni a chystaly se oslavy, vladyka Krok se Bivoje zeptal, co by chtěl za odměnu. Mladík požádal o ruku jeho dcery – a Krok musel vyhovět. Bivoj s Kazi pak prý spokojeně řadu let žili na hrádku Kazín nad řekou Berounkou. Kančí hlavu si pak na památku otcova hrdinského činu do svého erbu umístil jejich prvorozený syn Rodislav.

Jak to s Bivojem, kancem a Kavčí či Kančí horou bylo doopravdy se už nikdy nedozvíme, ostatně i jméno Bivoj se poprvé objevilo roku 1541 v Kronice české Václava Hájka z Libočan. Pověst o kanci je o něco starší, o té se psalo už na začátku 14. století v Dalimilově kronice, nejstarší česky psané veršované kronice z počátku 14. století. Místo Bivoje v ní však jako hlavní hrdina vystupuje Jetřich z Buzic, který jako odměnu za zabití divoké svině získal kančí hlavu do erbu slavného rodu Buziců.

Kromě toho název Bivoj používá pivovar Cobolis pro silný světlý ležák, existuje rovněž dron Bivoj využívaný Armádou ČR, a jmenoval se tak i jeden z předchůdců slavného Pribináčku. Bivoje a jeho obdivuhodný pochod s divočákem na zádech si připomínají také na Slavnosti královny Johanky, která se koná každý rok v červnu v Rožmitále pod Třemšínem. Při soutěži siláků Rožmitálský Bivoj musí účastníci podobně jako bájný silák Bivoj zvládnout běh s kancem, který váží 67 kilogramů!
Slavnost královny Johanky

24.6.
Slavnost královny Johanky

Slavnost královny Johany z Rožmitálu, druhé manželky Jiřího z Poděbrad, každoročně připomíná významné události historie spjaté s Rožmitálem. Do programu se zapojuje celé město a okolí, školy, divadelníci, rytíři, spolky.

Český dron Bivoj – pomocník při obraně Ukrajiny

Český dron Bivoj – pomocník při obraně Ukrajiny

Váží 25 kilo, má rozpětí křídel 3,3 metru, ve vzduchu dokáže vydržet pět hodin a jmenuje se Bivoj, stejně jako český bájný hrdina. Seznamte se s dronem, který tajně vyvinuli a sestavili čeští odborníci a který bude využívat ukrajinská armáda. Existuje ve třech variantách, průzkumné, „sebevražedné“ a útočné.

Informační centrum Špička na Vyšehradě

Informační centrum Špička na Vyšehradě

Prostor dnešního infocentra a část průjezdu je vše, co se zachovalo z mohutné gotické brány Špička.

Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství.

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.

Skála Kazín – pozůstatky hradu Kazín

Skála Kazín – pozůstatky hradu Kazín

Nad pravým břehem Berounky se zdvihá až 40 metrů vysoká skála od 19.století zvaná Kazín.

Za pokladem kněžny Libuše – hra pro rodiny s dětmi

Proměňte s námi svoji procházku po legendárním Vyšehradě. Objevte místo, odkud je možné vstoupit do vyšehradské skály, ve které je poklad schovaný.
Praha 2, Praha

Pouť zamilovaných ke sv. Valentinu na Vyšehrad

Pouť ke sv. Valentinu v rámci Národního týdne manželství se uskuteční v sobotu 11. února 2023 v Praze na Vyšehradě.
Praha 2, Praha

O Sněhurce

Divadlo Pruhované panenky zahraje jemně strašidelnou klasickou pohádku vsazenou do poezie starých časů. Účastníci se mohou těšit na loutku Sněhurky v životní velikosti, starodávné kufry, stojany na noty, trpaslíky z dřevěných špalíků.
Praha 2, Praha

Ošklivé káčátko

Bylo nebylo, jedno malé káčátko, které mělo maminku a spoustu sourozenců, ale vůbec se jim nepodobalo. A tak se muselo vydat na dlouhou a nebezpečnou cestu za opravdovým štěstím a svým pravým domovem.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství.
Praha 2, Praha

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.
Praha 2, Praha

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.
Praha 2, Praha

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace

Vinice Vyšehradské kapituly

Připomínkou dávné tradice pěstování vína na Vyšehradě je vinice v zahradě Nového děkanství.
Praha 2, Praha

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.
Praha 2, Praha

Restaurace Rest. sním či jím

Restaurace Rest. se nachází na Podolském nábřeží, na pravém břehu Vltavy pod Vyšehradem.
Praha 4, Praha

Vinice Albertov

Vinice obnovená v roce 2009 navazuje na to nejlepší z vinařských tradic.
Praha 2, Praha