Úvod > Česká nej > Dopravní > Žďákovský most - nejvyšší most v České republice
Dopravní

Žďákovský most – nejvyšší most v České republice

Žďákovský most překlenul vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou před necelými 40 lety. Most, pojmenovaný podle nedaleké osady zatopené při napouštění Orlické přehradní nádrže, spojuje vltavské břehy u obce Orlík nad Vltavou a vede po něm silnice z Milevska do Březnice.
V České republice není mnoho staveb, které by se mohly pyšnit světovým primátem. Jednou z nich je Žďákovský most, postavený v období 1962–67 na silnici I. třídy, spojující Rožmitál pod Třemšínem s Milevskem a překonávající ve značné výšce údolí Vltavy, zatopené vodami Orlického přehradního jezera.

Údolí u Orlíka nad Vltavou překlenul 50 m nad hladinou přehrady, která v těchto místech dosahuje až šedesátimetrové hloubky, Žďákovský most. Jedná se o ocelový silniční most 543 m dlouhý a přibližně 4 tisíce tun těžký. Z mostu se odkrývá nádherný výhled na hladinu Orlické nádrže a zajímavý je také pohled na konstrukci mostu z cesty vedoucí pod ním. Jako silniční přechod přes Vltavu byl Žďákov znám od nepaměti.

Most o rozpětí středního pole 379,6 m, s ocelovým plnostěnným dvoukloubovým obloukem s rozpětím 330 m, dodnes patří mezi největší a nejznámější ocelové obloukové mosty na světě. Většího rozpětí dosahují pouze obloukové mosty příhradové nebo obloukové mosty s dolní nebo mezilehlou mostovkou, která působí jako táhlo oblouku. Žďákovský most, s horní mostovkou a plnostěnným obloukem bez táhla proto drží ve své kategorii světový primát stále, neboť rozpětí 330 m mezi klouby u tohoto typu mostu nebylo dosud překonáno. Díky tomu je známý na celém světě, byl nesčíslněkrát fotografován a objevuje se v mnoha mostařských i architektonických publikacích ve všech jazycích světa.

 
Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.

Vltavská cyklistická cesta – jihočeská část

Vltavská cyklistická cesta – jihočeská část

Vltavská cyklistická cesta je po celé své délce značená modrým trojúhelníkem se symbolem kola a řeky. Kdybyste ji chtěli projet celou, pojedete od Kvildy na Šumavě až do Mělníka, k soutoku Vltavy s Labem. Naše upravená trasa vás provede po její jihočeské části – od pramene Vltavy do Borové Lady, Horní Vltavice, Frymburku, Lipna, Rožmberku nad Vltavou, Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou, Týna nad Vltavou, Albrechtic nad Vltavou, okolo Písku až na Zvíkovské Podhradí a Onen Svět. Těšit se můžete na malebnou krajinu a zvlněný terén. Převažuje asfalt, nechybí ani šotolina a občas vás čekají vyježděné pěšiny – trasa je bezpečně a pohodlně sjízdná i na trekovém kole.

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Největší, nejdelší, nejužší, nejmladší, nejstarší, nejvzdálenější… každé místo by rádo něčím vyniklo. Některým se to daří, jiná si vymýšlejí vlastní NEJ anebo se snaží začlenit do jakýchkoliv žebříčků. Kde tedy objevíte české giganty, rekordmany a držitele rozmanitých titulů?

29.10.
30.10.
Český revival

Český revival

Probulov, Jižní Čechy
1.6.
31.10.
Výstava Zvíkov v krásné literatuře

Výstava Zvíkov v krásné literatuře

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy
1.6.
31.10.
Výstava Inspirace Zvíkov

Výstava Inspirace Zvíkov

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy
1.6.
31.10.
Výstava Přijměte srdečný pozdrav

Výstava Přijměte srdečný pozdrav

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy