Úvod > Česká nej > Dopravní > Loď Labská princezna – největší říční kabinová loď na českých vodách
Dopravní

Loď Labská princezna – největší říční kabinová loď na českých vodách

Téměř stometrová nová říční hotelová loď Elbe Princesse (Labská princezna) se vydává pravidelně na svou plavbu z Prahy do Berlína či z Berlína do Prahy. Na trase po Labi a Vltavě se jedná vůbec o největší osobní dopravní plavidlo na našich řekách.
Téměř stometrová „Labská princezna” (Elbe Princess) je největší říční kabinovou lodí, která vůbec kdy do Prahy, potažmo do České republiky, zavítala. Obří plavidlo místy není jednoduché kormidlovat, kapitán Čech David Racek, během plavby musí překonat nejen průjezdy pod mosty, ale i zdymadla. Délka 95 metrů a šířka 10,5 metru je maximální rozměr, který umožňují plavební komory na Vltavě. To znamená, že větší lodě už do Prahy nedojedou. Na trase mezi Berlínem a Prahou zavítá Labská princezna do měst jako je Postupim, Lutherstadt, Wittenberg, Míšeň, Drážďany, Litoměřice a Mělník. Za dobrého stavu vody urazí loď trasu za devět dní.

Kromě kormidla, které nahradil citlivý joystick, chybí v hotelové lodi i lodní šroub, místo něj jsou tu dvě kolesa, díky čemuž lze plout i za nízkého vodního stavu. Minimální výška vody pro splutí celého úseku je 1 metr. Nejkritičtější úsek je při nízké hladině mezi státní hranicí a Ústím. Někdy se stane, že loď „uvízne“ v Německu. Tomu by měl zabránit systém, kdy jedna loď bude kotvit v Ústí nad Labem, odkud mohou turisté pokračovat v klidu až do Prahy. Mezi největší dobrodružství na cestě patří průplav komorou v Hoříně, Podbabě a na Štvanici, kam se tak velká loď vejde velmi natěsno. Kapitán je však ostřílený profesionál, který lodě kormidluje téměř třicet let.

Za kajutu v moderně vybavené francouzské lodi zaplatí zájemci zhruba 2700 eur (67 500 korun). Celkem se vejde na loď 80 cestujících.
První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!

První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!

Barokní slavnosti u Karlova mostu, přehlídka kuriózních plavidel, plavby zdarma, závod dračích lodí na Lipně, nové plavební trasy i zahájení nové sezony lodní flotily na Brněnské přehradě, to všechno najdete v našem přehledu akcí a zajímavostí pro následujících pár týdnů. Zkrátka vyplujte s portálem Kudy z nudy na vodu!

Lodí z Děčína do Hřenska a zpět

Lodí z Děčína do Hřenska a zpět

Vydejte se na plavbu do brán Českého Švýcarska a nechte se okouzlit z palub našich lodí Labským kaňonem. Z paluby můžete pozorovat krásu labského kaňonu, ale i cyklisty a in-linové jezdce, kteří využívají dlouhé trasy právě podél toku Labe.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.