Úvod > Česká nej > Dopravní > Bugatka v Praze - nejstarší bugatka v České republice i na světě
Dopravní

Bugatka v Praze – nejstarší bugatka v České republice i na světě

Nejstarší bugatka světa s výrobním číslem 365 se nachází v Národním technickém muzeu v Praze. Dvousedadlový sportovní automobil byl vyroben v roce 1910.
Národní technické muzeum v Praze je největší institucí v České republice, specializovanou na exponáty technického charakteru. Dvousedadlový sportovní automobil Bugatti 13 byl vyroben v roce 1910 a je nejstarším ve světě dochovaným výrobkem molsheimské továrny Ettore Bugattiho.

Nejstarší dochovaný vůz Bugatti, jeden z pěti vozů vyrobených v prvním roce existence továrny. Vůz byl prodám Robertu Patočkovi, řediteli rafinérie cukru v Ústí nad Labem. V dubnu 1913 zvítězil Patočka s tímto vozem ve své třídě v závodě do vrchu Zbraslav-Jíloviště.
 

Z historie firmy

Francouzskou firmu Bugatti založil v roce 1909 Ettore Bugatti v Molsheimu poblíž Strasbourgu. Před založením vlastní firmy pracoval Bugatti u automobilek De Dietrich, Mathis, Deutz a Prinetti. Prvním modelem byl Bugatti 13. Od roku 1922 vyráběl Bugatti řadové osmiválce. Vrcholem nabídky se stal Bugatti Royale s motorem o objemu téměř 13 litrů. Firma vyráběla především sportovní a závodní vozy. Po válce bylo vyrobeno ještě několik vozů Bugatti 101, značka byla zrušena v roce 1957.
Naposledy změněno: 15. 7. 2021
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Barum Czech Rally ve Zlíně bude velkolepá

Barum Czech Rally ve Zlíně bude velkolepá

Ve Zlíně se pojede ve dnech 16. až 18. srpna 2019 slavná Barum Czech Rally Zlín. Letošní již 49. ročník legendární automobilové rally se koná už pošestatřicáté jako součást seriálu mistrovství Evropy v rally. Svá želízka v ohni bude mít i ACCR Czech Rally Team, jehož jezdci bojují o nejlepší místa v evropském šampionátu. Pořadatelé hlásí opravdu kvalitní startovní pole. Barum Czech Rally Zlín patří k nejvýznamnějším automobilovým soutěžím v Evropě a na území České republiky.

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu Zbraslav – Jíloviště

Trať závodu vede z náměstí na Zbraslavi po silnici 2. třídy na Baně a do cíle na vrcholu kopce Cukrák v blízkosti obce Jíloviště. Závod do vrchu Zbraslav – Baně – Jíloviště se jel poprvé 25. 3. 1908. Dnes se slavná motoristická událost připomíná každoroční jízdou veteránů do vrchu.

V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště

V sobotu se pojede slavná jízda do vrchu ze Zbraslavi na Jíloviště

Již 53. ročník tradiční mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav-Jíloviště je tady! Pojede se už o víkendu 5. a 6. září 2020! Na start jízdy, která se pojede z náměstí ve Zbraslavi, se postaví opět na 200 předválečných vozidel, které ve třináct hodin vyjedou na jízdu pravidelnosti. Cíl je opět v hotelu Palace Cinema na Jílovišti, který je celý ve stylu tohoto závodu.

Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště po stopách Elišky Junkové

Po stopách závodu Zbraslav – Jíloviště po stopách Elišky Junkové

V poměru k úctyhodně dlouhému životu byla závodní kariéra nejslavnější a nejúspěšnější české automobilové závodnice Elišky Junkové neuvěřitelně krátká. Žena, o níž se ve třicátých letech psalo jako o královně volantu, zemřela právě před dvaceti lety, 5. ledna 1994.

Automobilové skvosty zavítají o víkendu na zámek Loučeň

Automobilové skvosty zavítají o víkendu na zámek Loučeň

Chateau Loučeň přivítá řadu unikátních historických vozů – ve dnech 3. a 4. června proběhne další ročník Chateau Loučeň Concours d’Elegance. Akce navazuje na úspěšné předešlé tři ročníky, které představily široké veřejnosti historické vozy z českých a zahraničních sbírek. Na letošním ročníku pořadatelé vzdají zvláštní poctu značce Ferrari, která v letošním roce oslaví 70 let od svého založení.

Muzeum historických vozidel ve Zlíně

Muzeum historických vozidel ve Zlíně

Soukromá sbírka historických automobilů a motocyklů Samohýl Motor Veteran je spojena se jménem bývalého automobilového závodníka Aloise Samohýla. Návštěvníci tak zhlédnou klasické veterány, i slavné značky jako Bugatti nebo Rolls Royce.

Na svatého Václava zavítají do Mladé Boleslavi automobiloví dědečkové

Na svatého Václava zavítají do Mladé Boleslavi automobiloví dědečkové

Oslavy výročí patrona českých zemí, sv. Václava, slaví v Mladé Boleslavi tím nejoriginálnějším způsobem – oblíbenou přehlídkou automobilových veteránů. Svatováclavská jízda na svátek sv. Václava dne 28. září patří k tradičním a veřejností velmi oblíbeným akcím města. Také letos můžete na Komenského náměstí obdivovat historická vozidla.