Úvod > Česká nej > Architektonické > Staroměstský orloj v Praze - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas
Architektonické

Staroměstský orloj v Praze – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Středověké astronomické hodiny na věži Staroměstské radnice v centru Prahy jsou přes své stáří 600 let stále v chodu. Každou hodinu udivuje defilé 12 apoštolů zástupy obdivovatelů.
Jedinečná technická památka, která jako poslední na světě dodnes měří babylonský a staročeský čas. Ukazuje pohyby vesmírných těles a promlouvá k nám symbolikou středověku. Každou celou hodinu orloj oživí fascinující divadlo pochodujících apoštolů, pohyblivých soch po jeho krajích, aby vše ukončil mohutný zvuk zvonu na vrcholu věže. Mechanický hodinový stroj pohání ciferník, kalendářní desku se znameními zvěrokruhu i pohyb dřevěných postav apoštolů a doprovodných figur.

Staroměstský orloj prošel rozsáhlou opravou. Středověký stroj byl postupně demontován a opravený se na své místo vrátil 28. září 2018. V rámci rekonstrukce byl do orloje osazen nový ciferník – hodinový čtyřiadvacetník, novinkou jsou i dvířka k apoštolům. Do roku 1911 byla na orloji malovaná skleněná okénka, která byla poté vyměněna za vitráže.

Pražský orloj zhotovil roku 1410 Mikuláš z Kadaně. Známá pověst o mistru Hanušovi, který pražský orloj sestrojil a poté mu byly vypíchnuty oči, aby nikde nemohl vytvořit podobné dílo, se nezakládá na pravdě.
Poznejte tajemství a legendy staré Prahy

Poznejte tajemství a legendy staré Prahy

Máte rádi tajemno, neobjasněné a nevysvětlené příběhy či prostě jen milujete záhady? Naše matička Praha skrývá spoustu tajemství a temných příběhů ze své minulosti. Mnohá tajemství přežívají dodnes a stále nebyla zcela odhalena. Vydejte se s námi za některými záhadami Prahy.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Pražský orloj aneb prohlédněte si apoštoly zblízka!

Pražský orloj aneb prohlédněte si apoštoly zblízka!

Jak se blíží celá hodina, Staroměstské náměstí se zaplní k prasknutí. Turisti doslova ze všech koutů světa natahují hlavy, aby spatřili tu slavnou podívanou: kostlivec tahá za provaz, kohout kokrhá a apoštolové se procházejí kolem oken jako by se nechumelilo – však to dělají přes 600 let, tak jakápak tréma před diváky!

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Kam s dětmi v Praze? Na Staré Město, do Království železnic nebo do Zoo?

Kam s dětmi v Praze? Na Staré Město, do Království železnic nebo do Zoo?

Venku je krásně a tak by bylo škoda sedět doma. Většinu dětí spolehlivě okouzlí procházka Starým Městem se zastávkou u Staroměstské radnice, pátrání po starých domovních znameních i další tradiční pražská témata. My vám ale poradíme i další místa, na která byste neměli zapomenout.

Pražský orloj už opět ukazuje čas, vrátil se na něj zrestaurovaný ciferník

Pražský orloj už opět ukazuje čas, vrátil se na něj zrestaurovaný ciferník

V páteční pravé poledne (dne 9. března) se na pražský orloj, který je momentálně v zevrubné rekonstrukci, vrátily hodiny, které restaurátoři pozlatili a vrátili jim úplně původní vzhled z barokních časů. Hodiny na věži Staroměstské radnice tak ode dneška opět měří čas, přečíst ho správně však není úplně jednoduché.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?

Z pražského orloje zmizelo kalendárium, věž se v červnu uzavře

Z pražského orloje zmizelo kalendárium, věž se v červnu uzavře

Slavný pražský orloj prochází letos náročnou rekonstrukcí. V současné době z něj bylo sňato kalendárium – druhá kopie originálu Josefa Mánesa z roku 1866. Také věžní hodiny vypadají nezvykle – z nich restaurátoři demontovali mechanismus, včetně ručiček. Od čtvrtka 1. června až do konce roku bude věž pro návštěvníky zcela uzavřena.

Zrestaurovaný orloj se pomalu vrací na Staroměstskou radnici

Zrestaurovaný orloj se pomalu vrací na Staroměstskou radnici

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře, se pomalu opět navrací na pražskou Staroměstskou radnici. V polovině srpna dochází k postupné instalaci okének k apoštolům, jejich točny i čtyřiadvacetníku. Až budou práce na astrolábu hotovy, vrátí se do orloje i jeho mechanismus. Mělo by se tak stát do konce srpna. Celková rekonstrukce orloje a všech jeho mechanismů by měla být hotova do říjnových oslav 100. výročí vzniku Československa.