Úvod > Česká nej > Architektonické > Korouhev kostela v Budišově - největší korouhev v České republice

Korouhev kostela v Budišově - největší korouhev v České republice

Architektonické
Na věži renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda v Budišově na Třebíčsku je umístěna největší otočná korouhev v České republice. Má výšku 4,2 m, šířku 2,5 m a váží 440 kg. Pozlacená korouhev zářící do daleka je z mědi a zdobí ji vyobrazení Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda. Jedná se o druhou největší korouhev na světě.
Budišovská korouhev u nás nemá obdobu, větší se nalézá až ve španělské Seville. Korouhev, vysokou 414 cm, širokou 250 cm o váze 400 kg otáčející se kolem železné žerdi zakotvené ve vazbě věže, zhotovil mistr pasířského řemesla pan Andrle z Rájce.

Další raritou je fakt, že zatímco v jiných případech se otáčí na korouhvích jenom prapory, v Budišově se natáčí podle větru korouhev celá. Původně byla ze železa, na věž byla umístěna v roce 1722, kdy byl Budišov majetkem šlechtického rodu Paarů. Originální korouhev byla nahrazena replikou z mědi v roce 1982.

Poté, co ji 19. ledna 2007 poškodily nárazy ničivého orkánu Kyrill, musela korouhev své místo na chvíli opustit. Roku 2012 byla opravena, pozlacena a vrácena na věž kostela.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 10. 2019
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda v Budišově

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda v Budišově

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda pochází již ze 12. století. V průběhu 13. a 14. století byl goticky přestavěn. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Ubytování a restaurace

Minipivovar Jelínkova vila

Minipivovar Jelínkova vila

Velké Meziříčí, Vysočina
Hotel U Bílého koníčka

Hotel U Bílého koníčka

Velké Meziříčí, Vysočina
Hotel Pod Zámkem

Hotel Pod Zámkem

Velké Meziříčí, Vysočina