Těšíte se na Vánoce? Které tradice dodržujete?

Vánoce jsou především svátky pokoje, rodiny a lásky a lidé je slaví v rodinách bez ohledu na náboženské vyznání. Řada adventních i vánočních zvyků stále patří mezi oblíbené i v době mobilů a virtuální reality.

Po kliknutí na hlasovací tlačítko bude váš hlas započítán. Hlasovat můžete do 31.12.2020.

Která z vánočních tradic nesmí u vás doma chybět?

Jmelí

Jmelí

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili "Vánoce" naši dávní pohanští předci?


Více informací..

svátky Slunovratu slavili naši předci už před 2000 lety

102 hlasů


Rybovka a koledy

Rybovka a koledy

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé zazněla roku 1796. Proč ji máme tak rádi a čím nás dojímá, i když ji slyšíme třeba posté? A jak si naše bytostně česká Rybovka stojí v porovnání s ostatními vánočními hity?


Více informací..

půlnoční mše mívají opravdu kouzelnou atmosféru

75 hlasů


Štědrý den

Štědrý den

Někdo rád sedí na Štědrý den doma v teple, ale jiné to táhne ven, do zimy a za zážitky. Tipy portálu Kudy z nudy na štědrodenní program můžete využít třeba jen na krátkou procházku (to pokud máte k cílovému místu blízko) anebo na běžný výlet – to pro případ, že to máte o kousek dál.


Více informací..

Štědrý den tradičně i neobvykle

122 hlasů


Sváteční adventní neděle

Sváteční adventní neděle

Advent (z latinského adventus: příchod, myšlen příchod Ježíše Krista) je v katolické církvi přípravná doba na Vánoce. Tato doba trvá zhruba čtyři týdny a začíná první adventní nedělí. Vlastní kalendářní datum adventních nedělí je pohyblivé, protože čtvrtá adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem. Čtvrtá adventní neděle může díky tomu nastat mezi 18. až 24. prosincem, tedy i na Štědrý den.


Více informací..

letos od 29. listopadu do 24. prosince 2020

84 hlasů


Betlém

Betlém

Betlémy patří k Vánocům stejně jako stromeček, třpytivé ozdoby, cukroví nebo dárky. Najdete je v domácnostech, kostelech i na návsích a náměstích u vánočních stromů, leckde se také staly tradicí živé betlémy.


Více informací..

naše betlémářství stále žije

90 hlasů


Barborky a Lucky

Barborky a Lucky

Že na začátku prosince chodí Mikuláš se svou pekelně andělskou družinou, to ví i malé děti. Znáte ale další tajemné postavy adventu? Třeba bíle zahalené Lucky, Barborky, klovcové báby nebo Ambrože?


Více informací..

čas Barborek přichází ještě před Mikulášem

73 hlasů


Dárky

Dárky

Dnes už si asi všichni Vánoce spojujeme s dárky. Darování dárků pod stromeček však nepatří mezi staré vánoční tradice. Lidé se začali o Vánocích obdarovávat až v 19. století.


Více informací..

tipy, kde kde vybrat unikátní dárky přímo od výrobců

125 hlasů


Ozdoby po babičce

Ozdoby po babičce

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce.


Více informací..

vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček se vyrábějí v Poniklé

65 hlasů


Cukroví

Cukroví

Na Vánoce peče a mlsá celé Česko. Kdo nepeče, ten si alespoň pár kousků cukroví koupí, aby ozdobilo vánoční stůl. Tradičně se chystá přesný počet druhů, což prý nosí štěstí. Kolik druhů to ale je?


Více informací..

sladké dobroty provázejí vánoční svátky už několik století

143 hlasů


Stromeček

Stromeček

Bez nazdobených vánočních stromečků i obřích zářících stromů na náměstích a návsích by české Vánoce prostě nebyly ono. Odkud se ale tahle tradice vzala, kde se objevil první stromeček a čím byl tehdy ozdobený? A kdy a kde stál první velký vánoční strom pod širým nebem?


Více informací..

dříve se stromeček zavěšoval nad stůl špičkou dolů

149 hlasů


Betlémské světlo

Betlémské světlo

Jednou z novodobých tradic je také Betlémské světlo, plamínek zapalovaný každoročně před Vánocemi v betlémské jeskyni, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus. Skauti je před Vánocemi rozvážejí po celém světě.


Více informací..

plamínek z Betléma, který putuje napříč Evropou

66 hlasů


Vánoční pohádky

Vánoční pohádky

Vánoční stromeček září, dárky jsou rozbalené, talíře v myčce a bramborový salát v lednici, na stole láká k zobání mísa vánočního cukroví, oříšky a rozinky. Je Štědrý večer a lidé v celém Česku nedočkavě usedají k televizním obrazovkám, aby si vychutnali novou štědrovečerní pohádku.


Více informací..

Tři oříšky pro Popelku nesmí rozhodně chybět

132 hlasů


Mikuláš

Mikuláš

Svatého Mikuláše zná a slaví většina Evropy. Každá země sice má své zvyky, ale jedno mají společné: ctihodný vousatý muž s mitrou a berlou obdarovává všechny děti, které byly v předchozím roce hodné. Kdo vlastně byl svatý Mikuláš?


Více informací..

Svatý Mikuláš je jedním z nejuctívanějších světců na světě

81 hlasů


Adventní věnec

Adventní věnec

Adventní věnec je v západních křesťanských církvích pomůcka k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu, doby příprav na Vánoce. Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví se čtyřmi svícemi. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka.


Více informací..

největší adventní věnec u nás mají na zámku Loučeň

111 hlasů


Zimní procházky

Zimní procházky

Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Máme pro vás zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.


Více informací..

nejkrásnější zimní procházky a výlety pro celou rodinu

126 hlasů


Tradiční štědrovečerní menu

Tradiční štědrovečerní menu

Víte, že podle tradic našich předků měla štědrovečerní večeře zahrnovat sedm až devět chodů a že potraviny měly svůj symbolický význam?


Více informací..

řeboňský kapr se těší své oblibě nejen u nás, ale i za hranicemi

124 hlasů