Anketa 30 nejkrásnějších míst pro listopadové výlety

Kam na výlet do přírody? Máme pro vás 30 míst, kam můžete vyrazit i během lockdownu. Jsou to skvosty, které opravdu stojí za návštěvu.

Hlas jednotlivým cílům lze udělit jednou za den. Po kliknutí na hlasovací tlačítko bude váš hlas započítán. Hlasovat můžete do 30.11.2020.
Pohyb na čerstvém prospěje jak vaší fyzičce, tak i psychické pohodě. Které z 30 úžasných míst v ČR vás láká k podzimnímu výletu do přírody?
Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Dobře schůdná asfaltová cesta vede podél říčky Mumlavy s tzv. Obřími hrnci a 10 m vysokým vodopádem. Trasa začíná v Harrachově na autobusovém nádraží u centrálního parkoviště a je vedena po modré pěší turistické značce.


Více informací..

Harrachov

377 hlasů


Slovanské hradiště Mikulčice

Slovanské hradiště Mikulčice

Kolem Mikulčic, obce v srdci národopisné oblasti Podluží, se táhnou vinice, sady a lužní lesy. Na jejich okraji stávalo rozlehlé opevněné hradiště, jedno z center Velké Moravy. Jde o nejrozsáhlejší slovanské archeologické naleziště u nás.


Více informací..

Mikulčice

145 hlasů


České středohoří

České středohoří

Pro zdejší krajinu typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Na území je vyhlášeno 43 maloplošných chráněných území - lokalit s dobře zachovanými ekosystémy především se stepní, skalní a lesní vegetací a významné geologické objekty.


Více informací..

Litoměřice

238 hlasů


Čertovy hlavy

Čertovy hlavy

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý. Dále je zde jeskyně Klácelka s prostorem před jeskyní zvaným Blaník.


Více informací..

Želízy

227 hlasů


Hamerský vycházkový okruh

Hamerský vycházkový okruh

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.


Více informací..

Hamry nad Sázavou

170 hlasů


Stezka skalních reliéfů Brniště

Stezka skalních reliéfů Brniště

Čeští a němečtí umělci vytvořili v létě 2018 podél staré vozové stezky mezi pískovcovými skalami v obci Brniště, kudy se před staletími jezdívalo na pole, zajímavé landartové objekty a sochy. Ve skalách objevíte nejrůznější sochy a reliéfy, například jelena svatého Huberta, obří hlavu, reliéf anděla i nahé dívky.


Více informací..

Brniště

158 hlasů


Kokořínské pokličky

Kokořínské pokličky

Nejhezčí a nejlépe dostupné jsou Mšenské či Kokořínské pokličky: „rostou“ v Kokořínském dole, kam od hradu Kokořín vede červená značka. Pěkné výhledy na skalní útvary nabízí modře značená trasa, která se mezi nimi proplétá po upravených stezkách a schodištích. Mimochodem, nejmohutnější poklička je 12 metrů vysoká a její klobouk je široký šest metrů.


Více informací..

Mšeno

204 hlasů


Ďáblova prdel

Ďáblova prdel

Pro Českou Kanadu jsou typické nejrůznější žulové skalní útvary v lesích, kamenné ostrůvky na mezích, loukách a polích, ale také mohutné žulové balvany na březích rybníků či přímo v nich. Jedním ze skalních útvarů v lesích kolem rybníka Zvůle je balvan kuriózního tvaru.


Více informací..

Kunžak

214 hlasů


Divoká Šárka

Divoká Šárka

Přírodní rezervace Divoká Šárka se nachází na skalnatých úbočích Šáreckého potoka (mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem) a na stepích nad ním, zejména na jeho pravém břehu. Stepi potom přecházejí do rozsáhlého lesa, což tak vytváří jeden z nejrozsáhlejších pražských parků.


Více informací..

Praha

176 hlasů


Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Skalní města plná strží, stezek, věží a vyhlídkových plošin, tu a tam hrady a zámky, naleziště drahých kamenů a pohádky, plné udatných rytířů, krásných princezen a vousatých loupežníků, to je v kostce hlavní nabídka Českého ráje. Výjimečná krajina byla dokonce zařazena mezi geoparky UNESCO.


Více informací..

Turnov

282 hlasů


Národní park České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko

Nádherná krajina nevídaných skalních měst, romantických údolí, divokých roklí, melancholických říček, malebných vesnic, hlubokých lesů, vinoucích se cest, skalních převisů a slují Spolu se sousedním Saským Švýcarskem tvoří ojedinělý přeshraniční region korunovaný hned dvěma národními parky. České Švýcarsko se v roce 2009 stalo vůbec první Evropskou exkluzivní destinací v Česku.


Více informací..

Krásná Lípa

307 hlasů


Brdy

Brdy

Brdy nabízí mnoho desítek kilometrů stezek pro cyklisty i pěší, spoustu zajímavostí pro milovníky divoké přírody, klid a pohody pro všechny turisty.


Více informací..

Jince

201 hlasů


Český les

Český les

Krajina Českého lesa se svým rázem velmi podobá Šumavě, je však v průměru o 300–500 m nižší. Nejvyšším vrcholem je Čerchov (1 042 m n. m.), na jehož vrcholu se nachází Kurzova rozhledna, pojmenovaná po dr. Vilému Kurzovi, jednom za zakladatelů Klubu českých turistů.


Více informací..

Přimda

147 hlasů


Rotavské varhany

Rotavské varhany

Varhany jsou součástí třetihorního vulkanického pásma, které protíná severozápadní Čechy od severního Bavorska do Polska. Ačkoliv v této zóně najdeme desítky příkladů sloupcovité odlučnosti čediče, zvláště v oblasti Doupovských hor a Českého středohoří, jenom málokterý je tak krásný a zasazený do malebné přírody jako právě Rotavské varhany.


Více informací..

Rotava

154 hlasů


Jezero Laka

Jezero Laka

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.


Více informací..

Prášily

181 hlasů


Panská skála

Panská skála

Již v 18. století zde byl v činnosti lom, ve kterém byla odhalena jedna z nejkrásnějších ukázek sloupcové odlučnosti čediče u nás. Pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou téměř svislé. Jsou až 15 m dlouhé a mají 20-40 cm v průměru. Celý útvar připomíná píšťaly varhan, a proto je často nazýván Kamenné varhany. Z vrcholu je pěkný výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce.


Více informací..

Kamenický Šenov

208 hlasů


Obora Hukvaldy

Obora Hukvaldy

Jedním z krásných míst, které lákají k delší procházce je Obora Hukvaldy, která zůstává otevřena i v těchto nelehkých časech. Jedinečná přírodní památka se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod.


Více informací..

Hukvaldy

177 hlasů


Naučná stezka Betlém

Naučná stezka Betlém

Objevte slavný Braunův Betlém, přírodní galerii barokních soch, vytesanou v pískovcových skalách v lese jen pár kilometrů od Kuksu; od Hospitalu vás k němu dovede okružní naučná stezka. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.


Více informací..

Kuks

195 hlasů


Skalní město Ostaš

Skalní město Ostaš

Hora Ostaš vytváří přirozenou dominantu krajiny s jedinečnými pískovcovými útvary, skalním bludištěm a panoramatickým výhledem do krajiny. Pro turisty je tu připravena okružní stezka vedoucí do dvou skalních měst.


Více informací..

Police nad Metují

180 hlasů


Kladská

Kladská

Je to jedna z nejstarších a největších přírodních rezervací na Karlovarsku a nejcenější část CHKO Slavkovský les. Rašeliništěm prochází 1,6 km dlouhá naučná stezka a vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v části pojmenované Tajga. Po obvodu jsou četná odpočívadla a vyhlídková místa.


Více informací..

Mariánské Lázně

180 hlasů


Svatý Jan pod skalou

Svatý Jan pod skalou

Jednu z nejhezčích obcí Berounska najdete nedaleko řeky Berounky ve skalami sevřeném údolí v chráněné krajinné oblasti Český kras. Podle legendy se v jeskyni pod skalní stěnou koncem 9. století usadil první český křesťanský poustevník Ivan.


Více informací..

Svatý Jan pod skalou

221 hlasů


Toulovcovy Maštale

Toulovcovy Maštale

Kuchyně, Sklep, Panský stůl, Kolumbovo vejce, Kazatelna, Myší díra, Zvon, Liščí doupě, Hrad, Kostelíček anebo Deštník: až některé z těch slov proletí kolem vašich uší, zbystřete. Jmenují se tak chodby, jeskyně, soutěsky a další části skalního města s prazvláštním jménem Toulovcovy maštale. Objevíte je v překrásném koutě Českomoravského pomezí, jen pár kilometrů od Litomyšle.


Více informací..

Proseč

219 hlasů


Cesta Aloise Jiráska

Cesta Aloise Jiráska

Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska. Během první republiky vzniklo na hřebenu Orlických hor množství turistických chat, z nichž řada slouží dodnes. Ve dvacátých letech vyrostla na Šerlichu Masarykova chata, na Suchém vrchu Kramářova chata u Zemské brány na Čiháku či Kašparova chata na Adamu.


Více informací..

Orlické hory

175 hlasů


Rejvíz

Rejvíz

Přírodní rezervace Rejvíz s rozlohou 350 hektarů je největším rašeliništěm Moravy a Slezska. Naučná stezka vede po běžných lesních cestách, poslední úsek trasy podmáčenými lesy kolem Velkého mechového jezírka půjdete po pohodlných dřevěných chodníčcích. Vodní plocha je bezmála 70 metrů dlouhá, asi 40 metrů široká a vrstva rašeliny je až tři metry vysoká.


Více informací..

Jeseník

231 hlasů


Hora Radhošť

Hora Radhošť

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru. Hora Radhošť bývá tradičně spojována s uctíváním pohanského boha večerní oblohy, ohňů a světel hvězd Radegasta.


Více informací..

/aktivity/hora-radhost-tajemna-hora-s-pohanskou-minulosti

194 hlasů


Obora svatý Linhart

Obora svatý Linhart

Obora Linhart v Karlových Varech - Doubí má tři části. Přímo u Linhartu je možné pozorovat jelena siky Dybowského, ve střední části daněk skvrnitý a špička obory patří praseti divokému. Obora se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora.


Více informací..

Karlovy Vary

155 hlasů


Šumavská rašeliniště

Šumavská rašeliniště

Na Šumavě je s prostředím močálů a rašelinišť spojena – hlavně díky stejnojmennému filmu - osoba tzv. "krále Šumavy". Přístupných rašelinišť není v národním parku Šumava mnoho – nejznámějšími jsou Chalupská, Jezerní, Cikánská, Tříjezerní slať, Soumarské rašeliniště, a Malý Polec.


Více informací..

NP Šumava

200 hlasů


Rezervace divokých koní Milovice

Rezervace divokých koní Milovice

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.


Více informací..

Milovice

169 hlasů


Svatošské skály

Svatošské skály

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů. Skály zaujímají rozlohu 2 ha a svými tvary připomínají svatební procesí. Podle toho jsou i pojmenovány - směrem od visuté lávky přes Ohři po proudu řeky jsou to: Svatoš, Nevěsta s Ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně a Zámek.


Více informací..

Loket

192 hlasů


Terčino údolí

Terčino údolí

Terčino či Tereziino údolí leží západně od Nových Hradů. Anglický park s řadou okrasných stromů a keřů lemující tok říčky Stropnice dal zřídit v polovině 18. století hrabě Buquoy. Některá místa se dochovala, z jiných zbyly jen zříceniny, ovšem údolí s upravenými cestami, můstky a lavičkami dodnes vábí k romantickým výletům.


Více informací..

Terčino údolí

208 hlasů


Prokopské údolí

Prokopské údolí

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem.


Více informací..

Praha

163 hlasů