ÚvodAktualityZvoníci se sjedou v pondělí do Hradce Králové – městem projde průvod v renesančních kostýmech
Památky

Zvoníci se sjedou v pondělí do Hradce Králové – městem projde průvod v renesančních kostýmech

  • 27. srpna 2023
V Hradci Králové se bude v pondělí 28. 8. 2023 odpoledne konat slavnost Den zvoníků s neobyčejným Ceremoniálem zvoníků. Jedná se o slavnosti na počest sv. Augustina, patrona nejen zdejšího zvonu, ale především všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Ceremoniál zvoníků se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. Průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech půjde od Adalbertina k Bílé věži. Poté bude pasován nový zvoník. Následně se do šíré dáli rozezní Augustin, třetí největší zvon v republice.
zvoníci hradec královéV pondělí 28. srpna, na který připadá svátek sv. Augustina, se v Hradci Králové koná Den zvoníků. Do východočeské metropole se sjedou zvoníci z celé České republiky, aby si předali zkušenosti. Součástí svátečního dne bude Ceremoniál zvoníků, který se koná tradičně před slavnostním zvoněním na zvon Augustin v Bílé věži.

K ceremoniálu patří průvod zvoníků v historických kostýmech, který letos vyrazí v 17:15 hodin od Adalbertina směrem k Bílé věži. Při ceremonii pod věží obdrží zvoník-učeň povolení ke zvonění a k poslední zkoušce. Ta mimo jiné zahrnuje také vypití pohárků mléka, vína, vody a piva. Po jejím úspěšném složení bude před cechovní korouhví a ferulí adept pasován na nového zvoníka zvonu Augustin. V 18:00 hodin pak začne slavnostní zvonění. Slavnost má připomenout výročí ulití zvonu mistrem Ondřejem Žáčkem v roce 1509 a jeho znovuoživení v roce 2008.
 

Kdo byl svatý Augustin?

svatý augustin zvonTřetí největší zvon v republice, královéhradecký Augustin, získal své jméno podle sv. Augustina. Světce, učitele církve a patrona všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Pocházel ze severní Afriky, území dnešního Alžírska. Narodil se roku 354 jako římský občan Aurelius Augustinus v Tagastě, jeho otcem byl Patrucius, patricijský úředník římské správy a matkou zbožná křesťanka, později známá jako svatá Monika. Své mládí prožil v hojnosti a zahálce, věnoval se pití vína, erotice a dalším neřestem (mezi nimiž byla i záliba v drobných krádežích), po úspěšných studiích se ve 20 letech stal profesorem literatury a rétoriky. Své chování obrátil až ve 33 letech, kdy se stal v Miláně křesťanem.

sv. AugustinKřesťanství dalo jeho životu smysl a řád, vrátil se do rodné země, vedl život kajícníka a zanechal po sobě rozsáhlé dílo, které ovládalo křesťanskou teologii a filozofii po mnoho dalších staletí – až do 13. století nebylo teologa, který by se s Augustinem mohl vůbec pokusit srovnávat. Z řehole, kterou sepsal pro ženský klášter v Hippu, se v průběhu staletí vyvinuly četné společnosti augustiniánů. Proslavil se také jako velmi schopný a nadaný řečník. Působil jako biskup v Hippo Regiu (dnešní Annabě), kde také 28. srpna 430 v 75 letech zemřel. Došlo k tomu za ročního obléhání města Vandaly. Pohřben je v katedrále ve městě Pávii nedaleko Milána.
Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové Památky

Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové

Kulturní dům Adalbertinum byl postaven na konci 19. století. Ačkoliv se využití budovy za více jak 100 let několikrát změnilo, sál a restaurace svému původnímu účelu slouží pořád.

Další aktuality

Objevte Podzvičinsko – malebnou oblast v Podkrkonoší

Oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek, v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury a přírodních krás. Drahocenné poklady nenajdete jen v novopacké Klenotnici, ale i v Kuksu, který společně s nedalekým lesním Betlémem představuje jedinečnou pokladnici barokních plastik. Díky přírodnímu bohatství v podobě rašeliny vznikly slatinné Lázně Bělohrad. Oblast Podzvičinska, vás svou nabídkou krásných památek a malebné krajiny určitě příjemně překvapí.
15. červenec 2024 20:39
Příroda, Královéhradecký kraj

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
13. červenec 2024 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
12. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte krásy Kladského pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
10. červenec 2024 20:14
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Pevnostní město Josefov ožije v pátek a v sobotu 12. – 13. července 2024 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Hlavní sobotní program začíná v 9:00 ráno a bude pokračovat do 16:00 hodin.
10. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Krkonoše

Hledáte tip, kam na výlet či dovolenou v Krkonoších? Krkonoše patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku. Prohlédněte si atraktivní místa, kde naleznete spoustu zajímavých a neobjevených cílů pro výlety ve dvou nebo i s dětmi.
9. červenec 2024 15:45
Kultura, Královéhradecký kraj

20 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Krkonoších

Hledáte kam vyrazit s dětmi na horách? V Krkonoších nabízí zábavu pro celou rodinu řada areálů. Užijte si celoroční i typicky letní atrakce pro děti, trampolíny, vodní svět nebo bludiště. V našich tipech se dozvíte, kam děti v Krkonoších nalákat na výlet, hry, pohádky a další užitečné informace. Také Kudy z nudy vám pro inspiraci přináší přehled míst, kde se bude dětem určitě líbit. Tak vzhůru na výlet!
5. červenec 2024 9:46
Zážitky, Královéhradecký kraj

V Babiččině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí. Plno veselí v Rudrově mlýně s bodrým Panem otcem a letní folklorní tradice můžete zažít v Babiččině údolí v Ratibořicích, kde se jako každý rok konají oblíbené Mlynářské slavnosti. Letos se sem vypravte 5. až 7. července.
4. červenec 2024 16:00
Kultura, Královéhradecký kraj