!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zvoníci se sjedou v pátek do Hradce Králové - městem projde průvod v renesančních kostýmech
Zvoníci se sjedou v pátek do Hradce Králové - městem projde průvod v renesančních kostýmech
"> "> ">
Památky

Zvoníci se sjedou v pátek do Hradce Králové - městem projde průvod v renesančních kostýmech

Vydáno 26. srpna 2020
V Hradci Králové se bude v pátek 28. 8. 2020 odpoledne konat slavnost Den zvoníků s neobyčejným Ceremoniálem zvoníků. Jedná se o slavnosti na počest sv. Augustina, patrona nejen zdejšího zvonu, ale především všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Ceremoniál zvoníků se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. Průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech půjde od Adalbertina k Bílé věži. Poté bude pasován nový zvoník. Následně se do šíré dáli rozezní Augustin, třetí největší zvon v republice.
zvoníci hradec královéV pátek 28. srpna, na který připadá svátek sv. Augustina, se v Hradci Králové koná Den zvoníků. Do východočeské metropole se sjedou zvoníci z celé České republiky, aby si předali zkušenosti. Součástí svátečního dne bude Ceremoniál zvoníků, který se koná tradičně před slavnostním zvoněním na zvon Augustin v Bílé věži.

K ceremoniálu patří průvod zvoníků v historických kostýmech, který letos vyrazí v 17 hodin od Adalbertina směrem k Bílé věži. Při ceremonii pod věží obdrží zvoník-učeň povolení ke zvonění a k poslední zkoušce. Ta mimo jiné zahrnuje také vypití pohárků mléka, vína, vody a piva. Po jejím úspěšném složení bude před cechovní korouhví a ferulí adept pasován na nového zvoníka zvonu Augustin. V 18 hodin pak začne slavnostní zvonění. Slavnost má připomenout výročí ulití zvonu mistrem Ondřejem Žáčkem v roce 1509 a jeho znovuoživení v roce 2008.
 

Kdo byl svatý Augustin?

svatý augustin zvonTřetí největší zvon v republice, královéhradecký Augustin, získal své jméno podle sv. Augustina. Světce, učitele církve a patrona všech teologů, knihtiskařů a pivovarníků. Pocházel ze severní Afriky, území dnešního Alžírska. Narodil se roku 354 jako římský občan Aurelius Augustinus v Tagastě, jeho otcem byl Patrucius, patricijský úředník římské správy a matkou zbožná křesťanka, později známá jako svatá Monika.

sv. AugustinSvé mládí prožil v hojnosti a zahálce, věnoval se pití vína, erotice a dalším neřestem (mezi nimiž byla i záliba v drobných krádežích), po úspěšných studiích se ve 20 letech stal profesorem literatury a rétoriky. Své chování obrátil až ve 33 letech, kdy se stal v Miláně křesťanem. Křesťanství dalo jeho životu smysl a řád, vrátil se do rodné země, vedl život kajícníka a zanechal po sobě rozsáhlé dílo, které ovládalo křesťanskou teologii a filozofii po mnoho dalších staletí - až do 13. století nebylo teologa, který by se s Augustinem mohl vůbec pokusit srovnávat. Z řehole, kterou sepsal pro ženský klášter v Hippu, se v průběhu staletí vyvinuly četné společnosti augustiniánů. Proslavil se také jako velmi schopný a nadaný řečník. Působil jako biskup v Hippo Regiu (dnešní Annabě), kde také 28. srpna 430 v 75 letech zemřel. Došlo k tomu za ročního obléhání města Vandaly. Pohřben je v katedrále ve městě Pávii nedaleko Milána.
Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je druhý největší zvon v Čechách.

Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

9.4.
24.12.
Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží.

Další aktuality