Úvod > Aktuality > Zvídavé návštěvníky vyučí kovářskému řemeslu na Hamernickém dnu v Dobřívi
Zvídavé návštěvníky vyučí kovářskému řemeslu na Hamernickém dnu v Dobřívi
">
Památky

Zvídavé návštěvníky vyučí kovářskému řemeslu na Hamernickém dnu v Dobřívi

  • Vydáno17. května 2019
Již tradiční akce regionálního muzea v Rokycanech s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě se koná vždy třetí sobotu v květnu. Prezentace uměleckých kovářů, platnéřů, zbrojířů, podkovářů zpracovávajících železo a vyrábějících potřeby pro kováře se uskuteční opět 18. května. Po celý den je připraven kulturní program.

Vodní hamr však není jedinou dobřívskou zajímavostí. Můžete se projít po starodávném Kamenném, tzv. švédském mostě, v jehož předpolí stojí plastika sv. Jana Nepomuckého z 18. století, nebo se vydat chráněnou lipovou alejí, která se nachází na břehu vodního náhonu pod Hamrem, k roubené Staré hospodě, kterou často navštěvoval známý český herec Jindřich Mošna. Jemu a postavám, které ztvárnil, je věnována pamětní síň.

Umění mladých kovářů můžete sledovat po celý den, neboť se uskuteční soutěž Dobřívský cvoček,v kategorii volná umělecká tvorba i soutěž zručnosti v kování hřebíků, určená práve sudentům středních řemeslných škol a uměleckých škol, obor kovář. Účastníci soutěže budou v závěru odměněni věcnými cenami.

Po celý Hamernický den budou moci návštěvníci sledovat práci v historickém areálu vodního hamru. Přestože vodní hamr prochází v letošním roce náročnou rekonstrukcí budovy i vnitřního vybavení, příznivci kovářského řemesla nebudou ochuzeni o bohatý doprovodný program, který se bude konat v přilehlém exteriéru.

Zároveň bude veřejnost seznámena s celým projektem revitalizace vodního hamru. Jediným omezením bude skutečnost, že v hamru nebudou probíhat prohlídky se spuštěnými stroji, ale bude možnost sledovat postup prací na opravách.

Švédský kamenný most Dobřív

Švédský kamenný most Dobřív

Kamenný most přes Padrťský potok ze 17. století spojoval obec Dobřív se starým hamrem, který je dnes technickou památkou.

Florián – lesní zátiší v Dobřívě

Florián – lesní zátiší v Dobřívě

Tak se na dobových pohlednicích popisovalo oblíbené romantické skalisko, tvořící nápadný závěr severovýchodního výběžku, vyrůstajícího z brdského vrcholu Převážení (607 m).

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

V Dobřívě můžete navštívit stálou expozici, která je věnována životu a dílu Jindřicha Mošny. Jindřich Mošna byl český divadelní herec, ve své době jeden z nejlépe hodnocených českých herců.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.