Úvod > Aktuality > Zpříjemněte si podzim v kině! Žene se na nás festivalová smršť
Kultura

Zpříjemněte si podzim v kině! Žene se na nás festivalová smršť

  • Vydáno8. listopadu 2023
Podzimní chmury spolehlivě zaženete dobrým filmem a listopad přináší hned několik filmových přehlídek! Na sportovní výkony, dobrodružství i adrenalin vábí do mnoha míst naší republiky Mezinárodní festival outdoorových filmů. Současnou kinematografii severských států představí Severský filmový podzim a do světa animovaného filmu nahlédnete v Plzni na Animánii. Podívanou pro děti a teenagery chystá Juniorfest a na alternativní vlně filmů s gay, lesbickou nebo bisexuální tematikou se svezete na Queer festivalu Mezipatra. Letošní filmové lahůdky ze země galského kohouta nabídne i Festival francouzského filmu.

Mezinárodní festival outdoorových filmů 2023

Minya Konka alias moje nervyMezinárodní festival outdoorových filmů probíhá na mnoha místech naší republiky od 18. října do 9. prosince 2023. Oblíbí si jej všichni ti, kteří mají rádi outdoorové sportovní, dobrodružné, adrenalinové a cestopisné filmy, které na festivalu vás zavedou do různých míst naší planety, ukazují mentalitu a kulturu tamních obyvatel a občas ukáží i tajuplný kout naší planety, kam se běžný "smrtelník" nedostane. Mnoho filmů má velký sociální a citový náboj. Festivalu se zúčastňují čeští, slovenští a zahraniční autoři, filmová studia, národní televize i soukromé televizní společnosti, a to v profesionální i amatérské rovině. Filmy si na nic nehrají, to, co divák vidí, je skutečnost, která se odehrála. Filmy jsou jedinečné a neopakovatelné.

Mezinárodní festival outdoorových filmůMezi letošními filmy můžeme doporučit dokument Pavola Barabáše Horský vůdce, který se zamýšlí nad tatranskými horskými vůdci, kteří pomáhají druhým plnit své  touhy v nejvyšších slovenských horách již 150 let. Snímek Air Karakoram vás vezme do pákistánských velehor, kde se parta francouzských přátel pokusí zdolat nejvyšší vrcholy pomocí paraglidingu. Polská polárnice vezme zýjemce do světa ledu v dokumentu 600 km through the icy desert. Milovníci potápění a vodního světa si take přijdou na své. Miroslav Náplava nabízí strhující příběh Pavla Grosse, akvanauta, vizionáře, vynálezce a konstruktéra ponorek v dokumentu Akvanaut Pavel Gross. S Markétou Hanákovou se vydáme do Amazonie: Na nafukovací kanoi mazi piraně. S olympionikem Vavřincem Hradílkem splavíte Gangu v rámci dokumentu Martina Vrbického Expedice Ganga: Vávrova výzva. Vznikl v rámci dobročinného projektu humanitární organizace ADRA.

Festival právě běží v Brně (Kino Art) a během listopadu zamíří do Českých Budějovic (Bar Lanovka), Frenštátu p. Radhoštěm, Hradce Králové (Bio Central), Chvalkovic na Hané, Jablonce nad Nisou (Klub na Rampě), Jeseníku (MKZ Jeseník), Litomyšle (MC Kotelna), Písku (kino Portyč), Plzně (Papírna), Řepiště (Hospoda u Máně) a Zlína (Golden Apple Cinema). V prosinci pak festival zavítá do Prahy (kino Světozor), Českého Těšína (sál Petrklíč help) a Cieszyna (Laja čajovna).
 

Queer festival Mezipatra – špičkové filmy s humanistickým obsahem

Královna mých snů24. ročník největšího queer filmového festivalu Mezipatra ve střední Evropě probíhá od 2. do 9. listopaduPraze a následně od 10. do 17. listopadu v Brně. Letošní ročník se ocitá Na rozcestí. Téma odkazuje na každodenní malá rozhodnutí, ale i velké životní křižovatky, které nám nečekaně dokáží zahýbat životy. Letos se divačky a diváci mohou vydat na 24 celovečerních a 45 krátkometrážních snímků. Na programu je dále hvězdně obsazený a kriticky opěvovaný film oceňovaného amerického režiséra Iry Sachse Míjení (Passages) o na první dojem spokojeném manželském páru, jehož harmonii naruší Martinovo setkání se sympatickou Agathe v podání nejvýraznější francouzské herečky současné generace Adele Exarchopoulos. Velmi zajímavý je také debut španělské režisérky Estibaliz Urresoly Solaguren 20 tisíc druhů včel (20,000 especies de abejas). Přibližuje tři generace žen během jednoho horkého léta, kdy se každá snaží vypořádat se vzájemnými vztahy danými rodinnou historií. Ve středu stojí osmiletá holčička, která si nechá říkat Cocó, jejíž přeměnu identity ostatní ženy těžko vstřebávají. Debut režisérky Georgia Oakley Blue Jean vypráví příběh tělocvikářky, která tají coming out, aby nepřišla o svoji práci v době vlády Margaret Thatcherové. Nachází se tak ve schizofrenním životě mezi školou a lesbickým barem... Festivalové filmy v Praze promítá v kině Lucerna a Světozor, v Brně můžete tyto filmy sledovat v kinech Scala, Lucerna Brno a Art.
 

Aussie & Kiwi Film Fest – nejlepší filmy od protinožců

Aussie & Kiwi Film FestNovozélandská komedie Červená, bílá a dechovka (Red, White & Brass, režie: Damon Fepulea’i) v pátek 10. listopadu 2023 ve velkém sále Kina Lucerna zahájí desátý ročník festivalu filmů z Austrálie a Nového Zélandu. Aussie & Kiwi Film Fest představí šest celovečerních filmů, které doplní šest krátkých snímků. Část programu bude nově v kině Edison Filmhub. Z řady snímků si nenechte ujít film Nový chlapec (The New Boy), který vás přenese do Austrálie 40. let 20. století. V odlehlém klášteře vede misii pro domorodé děti renegátská jeptiška, sestra Eileen (Cate Blanchett). Jednou uprostřed hluboké noci je přiveden nový chlapec, který se zdá mít zvláštní schopnosti... Celovečerní snímek Krajina uvnitř (Sweet As) načrtává problematiku původních obyvatel. Dospívající domorodá Muura má se svou matkou alkoholičkou opuštěný, nudný a až žalostný život. Jednoho dne jí dojde trpělivost a odejde ke svému strýci. Ten nechce z Muury udělat sociální případ a přihlásí ji na fotografický výlet do australské divočiny s dalšími problematickými teenagery. Velmi orginální bude příspěvek domorodých filmařů k 250. výročí přistání mořeplavce Jamese Cooka u australských břehů v roce 1772 Stále jsme tady (We Are Still Here). Osm vzájemně propletených příběhů ze současnosti, minulosti i budoucnosti vypráví o tom, že i přes dvě století kolonialismu jsou původní obyvatelé Austrálie, Nového Zélandu a jižního Pacifiku stále tady.
 

Animánie – festival animovaných filmů v Plzni

AnifestOsmnáctý ročník festivalu animovaných snímků  Animánie se uskuteční v Plzni od 16. do 19. listopadu 2023. V soutěžní sekci, která je věnována tvůrcům do 26 let diváci uvidí více jak 150 snímků z mnoha zemí. Hlavním dějištěm mezinárodní soutěžní přehlídky animované tvorby bude Moving station, víceúčelové kulturní centrum v bývalé historické budově železniční stanice Plzeň-Jižní předměstí. Těšit se můžete na 150 čerstvých soutěžních filmů od dětí a mladých tvůrců z celého světa, animované filmové novinky i archivní lahůdky. Tradičně nebude chybět nálož animačních dílen pod vedením profesionálů ani oblíbená game zóna s nejnovějšími tituly herních tvůrců. Na své si přijdou i pedagogové a jedinci bažící po filmovém vzdělávání, kteří se chtějí inspirovat a přiučit od profesionálních filmařů.
 

Zima přichází a s ní Snow film fest

snow film festKaždý rok od října do prosince do více než 150 českých a slovenských měst přináší Snow Film Fest ty nejlepší filmy o zimních sportech z celého světa i z domácí produkce. Letos se koná od 20. října do 31. prosince 2023. Můžete se těšit na celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snow-kitingu a dalších zimních radovánkách. Letošní rok je ve znamení skialpů, freeridu, snowboardu, kitu, lodě i letadla. Snímek Speedup: Himalájský příběh propojuje krásu velehor se snahou upozornit na dopady lidské činnosti a změny klimatu na přírodu nejvyšších hor světa. Milovníci čerstvého prašanu si na své přijdou u filmu Lužba: Duše Sibiře od Andrého Costy. Line And Air pak ohromí neuvěřitelnými výhledy z paluby ultralehkého letadla a svobodou, kterou si autor Geraldine Fasnacht užívá při jízdě na snowboardu. Pro spojení lyží, kite, saní a traverzu Laponska se rozhodla současná držitelka Guinessova rekordu v nejdelší kitesurfingové cestě bez supportu. Na sever se vydáme i se snímkem Wavy: Plavba mého života, kde se dvojice freeriderů dělí o zážitky z neskutečných sjezdů. Role českého solitéra v jinak zahraniční tvorbě se ujal Ondřej Pekárek s filmem Salaš: Gruzínský freeride. Sbalil stan, pořídil si kamna, expediční sáně a vyrazil. Objevte společně s ním nová místa v Gruzii! Snow Film Fest proběhne v Žamberku, Jihlavě, Hradci Králové, Praze, Zlíně, Mariánských Lázních, Kyjově, Ostravě, Olomouci i v Dobříši.
 

Festival francouzského filmu láká na oceněné snímky

Festival francouzského filmuNovinky z prestižních festivalů, divácké hity i černobílá klasika plná hvězd. To vše nabídne od 23. do 29. listopadu Festival francouzského filmu. Těšit se můžete na filmy mapující aktuální francouzskou filmovou produkci, které byly oceněny na slavném festivalu v Cannes. Festival nabídne snímky jako Malíř jejího těla, Případ Goldman, DogMan anebo Těžký rok. Tradiční a divácky oblíbený Večer krátkých filmů festival připravil ve spolupráci s Unifrance. Na pásmo osmi žánrově pestrých krátkých filmů se můžete vydat v úterý 28. 11. od 20:00 do Světozor nebo o den později, 29. 11., také od 20:00 do Kina 35 – Institut francais de Prague. Festival uvede 13 předpremiérových titulů, které letos soutěžily na festivalech v Cannes, v Benátkách, v Locarnu a Torontu. Festival završí pocta klasikovi francouzské nové vlny Jean-Lucovi Godardovi, který zemřel loni ve věku 91 let. V rámci této pocty bude uvedeno pět zásadních snímků z jeho tvorby U konce s dechem, Pohrdání, Bláznivý Petříček, Alphaville a Číňanka.

Další aktuality

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura

Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Týden volna je príma, možná s dětmi stihnete pár věcí, na které při každodenním kolotoči nezbývá čas ani chuť. Do programu si určitě zařaďte také některou z výstav; pro mrňata, školáky i studenty se jich nabízí celá řada a portál Kudy z nudy vám předkládá rychlý přehled těch nejzajímavějších z nich.
Kultura

Rok české hudby 2024: kde najdete muzea hudby a expozice slavných hudebníků

Oslavte Rok české hudby 2024 stylově – třeba návštěvou některého muzea hudby nebo expozice, věnované našim slavným skladatelům. Pozveme vás ale také do muzea klavírů a k několika kuriózním sochám, které by nevznikly, nebýt právě hudby. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura