Úvod > Aktuality > Zpříjemněte si podzim v kině! Žene se na nás festivalová smršť
Zpříjemněte si podzim v kině! Žene se na nás festivalová smršť
"> "> Festival francouzského filmu predstaví v peti ceských mestech ocenené snímky i predpremiéry "> "> Juniorfest 2014 priveze nejlepší evropské snímky pro deti a mládež "> "> 15. rocník filmového festivalu Mezipatra zamírí do Prahy a Brna ">
Kultura

Zpříjemněte si podzim v kině! Žene se na nás festivalová smršť

  • Vydáno7. listopadu 2019
Podzimní chmury spolehlivě zaženete dobrým filmem a listopad přináší hned několik filmových přehlídek! Na sportovní výkony, dobrodružství i adrenalin vábí do mnoha míst naší republiky 17. Mezinárodní festival outdoorových filmů. Současnou kinematografii severských států představí Severský filmový podzim a do světa animovaného filmu nahlédnete v Plzni na Animánii. Podívanou pro děti a teenagery chystá Juniorfest a na alternativní vlně filmů s gay, lesbickou nebo bisexuální tematikou se svezete na Queer festivalu Mezipatra. Letošní filmové lahůdky ze země galského kohouta nabídne i Festival francouzského filmu.

Juniorfest 2019, mezinárodní filmový festival (nejen) pro děti a teenagery

Junior festJuniorfest se koná již jedenáctým rokem, vždy v listopadu, souběžně ve třech městech v Plzeňském kraji. Letošní ročník budou hostit od 8. do 14. listopadu Horšovský Týn, Dobřany, Přeštice, Domažlice a Plzeň. Letos můžete zhlédnout přes 100 filmů v kategoriích 5 – 11 let, 12 – 16 let a 5 – 12 let, některé z nich jsou soutěžní a bude je hodnotit odborná porota.

Festival tradičně nabízí nejlepší převážně evropské snímky natočené pro mladé diváky. Dorazí hrané i animované filmy ze Slovenska, Německa, Slovinska, Skandinávie, Maďarska, Francie, Británie, USA, Izraele i Číny.
 

Mezinárodní festival outdoorových filmů 2019

Mezinárodní festival outdoorových filmůMezinárodní festival outdoorových filmů probíhá na mnoha místech naší republiky od 4. října do 7. prosince 2019. Oblíbí si jej všichni ti, kteří mají rádi outdoorové sportovní, dobrodružné, adrenalinové a cestopisné filmy, které na festivalu vás zavedou do různých míst naší planety, ukazují mentalitu a kulturu tamních obyvatel a občas ukáží i tajuplný kout naší planety, kam se běžný "smrtelník" nedostane. Mnoho filmů má velký sociální a citový náboj. Festivalu se zúčastňují čeští, slovenští a zahraniční autoři, filmová studia, národní televize i soukromé televizní společnosti, a to v profesionální i amatérské rovině. Filmy si na nic nehrají, to, co divák vidí, je skutečnost, která se odehrála. Filmy jsou jedinečné a neopakovatelné.

Minya Konka alias moje nervyMezi letošními filmy můžeme doporučit strhující snímek 387 dnů na cestě domů o tom, jak se dva bez zkušeností vydali na více než roční bikepackingovou cestu z Nového Zélandu domů do Beskyd. Diváci se mohou těšit na ty nejlepší záběry z canyoningové expedice do švýcarského Ticina! Velmi zajímavý snímek je i Dokončit okruh – v mládí pracovala Mireia na chatě Goríz. Tehdy si řekla, že jednou dokončí lyžařský okruh po všech okolních vrcholcích. Ti, kdo mají rádi plachtění by si neměli nechat ujít Kapitánskou regatu – video ze závodů v námořním jachtingu. O cestě na SUP boardu podél pobřeží Grónska povypráví film Ohromná cesta a do exotických krajů vás zavede snímek Matsés - vyprávění o tom, jak se otec s dcerou na vlastní pěst vydají do nitra Amazonie ke kmeni Matsés, čelícímu tlaku civilizace.

Festival se koná od 12. do 22. 11. v Českých Budějovicích (Bar Lanovka, Lannova 2), od 19. do 21. 11. bude v Olomouci (UP, třída Míru 671/117), od 20. do 23. 11. bude v Jeseníku (Kino Pohoda), do Prahy festival  zavítá od 29. do 30. 11. (Kino Městské knihovny na Mariánském náměstí) a poseldní letošní zastávkou bude Malá Úpa, kde se budou filmy pouštět 6. a 7. prosince.
 

Queer festival Mezipatra – špičkové filmy s humanistickým obsahem

Královna mých snů20. ročník největšího queer filmového festivalu Mezipatra ve střední Evropě se uskuteční od 7. do 14. listopaduPraze a následně od 15. do 22. listopadu v Brně.

Součástí programu budou kromě celovečerních hraných filmů tradičně i dokumenty. Letos pět dokumentů a 39 krátkých filmů představí divačkám a divákům vztahové komedie, dramata, ale i erotické fantazie ze 17 evropských, latinskoamerických a severoamerických zemí. Mezi nejočekávanější filmy patří dokument Změna pravidel (Changing the Game) o mladých trans sportovkyních a sportovcích, autobiografický snímek Madam (Madame) nebo sonda do světa pornografie Jonathan Agassi mi zachránil život (Jonathan Agassi Saved My Life).

Festivalové filmy budou v Praze promítány v kině Lucerna, Světozor a Pilotů, v Brně můžete tyto filmy sledovat v kinech Scala a Art.
 

Animánie – festival animovaných filmů v Plzni

AnifestČtrnáctý ročník festivalu animovaných snímků  Animánie se uskuteční v Plzni od 14. do 17. listopadu 2019. V soutěžní sekci, která je věnována tvůrcům do 26 let diváci uvidí více jak 150 snímků z mnoha zemí. Hlavním dějištěm mezinárodní soutěžní přehlídky animované tvorby bude Moving station, víceúčelové kulturní centrum v bývalé historické budově železniční stanice Plzeň-Jižní předměstí.

Pro diváky, festival připravuje jak zajímavé archivní snímky, které je již velmi obtížné běžně navštívit, tak i žhavé novinky. K největším lákadlům letos bude bezpochyby patřit nejnovější snímek Tima Burtona Dumbo. Velké dobrodružství Čtyřlístku přijedou představit plzeňskému publiku sami tvůrci filmu a autoři kultovního komiksu.
 

Zima přichází ze severu aneb Severský filmový podzim v Praze a Brně

stockholmSeverský filmový klub slaví malé výročí, již podesáté pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských zemí. V Praze se budou promítat 14. – 20. listopadu a v Brně 20. – 24. listopadu. Divákům opět přinese atraktivní nabídku snímků z Norska, Švédska, Dánska, Finska, Islandu a Litvy. Polovinu z nich uvede v České republice poprvé. Promítat se bude v pražských kinech Lucerna a Evald, v Brně pak v Kinokavárně Černá pole.
 

Festival francouzského filmu láká na oceněné snímky

Utop se, nebo plavNovinky z prestižních festivalů, divácké hity i černobílá klasika plná hvězd. To vše nabídne od 20. do 27. listopadu Festival francouzského filmu. Těšit se můžete na filmy mapující aktuální francouzskou filmovou produkci, které byly oceněny na slavném festivalu v Cannes. Festival nabídne snímky jako Tenkrát podruhé, Portrét dívky v plamenech anebo Bílá jako padlý sníh. Během letošního ročníku můžete zhlédnout celkem dvanáct předpremiér a desítky dalších filmů.

Mimo to proběhne také oblíbený Večer krátkých filmů a nebude chybět ani sekce Filmové hity  jenž nabídne kvalitní snímky francouzské kinematografie posledních let. Francouzské filmy se budou promítat v kinech Světozor, Lucerna, CineStar Anděl a Kino 35 – Institut francais de Prague.
Juniorfest 2022

4.11.
10.11.
Juniorfest 2022

Filmový festival Juniorfest v Plzni, Dobřanech, Domažlicích, Horšovském Týně, Přešticích a nově Klatovech nabídne nejmenším, malým i dospívajícím divákům a jejich rodičům zážitek v podobě promítání filmů z celého světa. Letošní ročník se bude konat od 4. do 10. listopadu 2022.

20. Mezinárodní festival outdoorových filmů

21.10.
10.12.
20. Mezinárodní festival outdoorových filmů

20. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Festival současně probíhá na třiceti místech v Česku a na Slovensku, k festivalu tradičně patří také doprovodné programy a besedy.