Úvod > Aktuality > Zpříjemněte si čekání na Ježíška. Štědrý den láká na zámky i do zoo
Kultura

Zpříjemněte si čekání na Ježíška. Štědrý den láká na zámky i do zoo

  • Vydáno23. prosince 2019
Nechcete-li Štědrý den trávit doma, vydejte se na některý z adventních programů na náměstích, zámcích, v zoologických zahradách nebo kostelech. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů, kde vám čekání na štědrovečerní hostinu a nadílku uteče jako voda.

Štědrý den u medvědů, šimpanzů a dalších zvířat

Všichni v Českém Krumlově dobře vědí, že Vánoce slaví i medvědi v hradním příkopu. Můžete jim přinést dárky – bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví nebo med – a pak se bavit pohledem na hodujícího huňáče; začíná se na Štědrý den v 10 hodin dopoledne. Vánoční atmosféru pak umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Všechny přinesené dárky (bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví a med) mohou děti přinést až dolů do zámeckého příkopu a položit je pod nazdobený stromeček. Vše se děje pod dohledem medvědáře, který dárky kontroluje a dbá na to, aby se k medvědovi nedostalo nic, co by mu mohlo ublížit. Jedině na Štědrý den je medvědí příkop přístupný všem zvědavcům, zatímco medvědice trpělivě čeká ve své ubikaci.

Celý rok každý den má otevřeno většina zoo a na Štědrý den nachystaly zvláštní programy: V zoologické zahraděBrně si tak užijete speciální štědropolední komentované krmení; začíná se v 9:30 u tygrů a přes lachtany, medvědy a šimpanze doputujete krátce po poledni až ke kosmanům (drápkatým opičkám). Zoo Liberec má na Štědrý den dobrovolné vstupné, zvířatům můžete Vánoce zlepšit třeba hasičskou hadicí, starými balóny nebo oříšky. Štědrý den budou slavit i ve zlínské Zoo (vstup pro děti za korunu), v Zoo Praha uvidíte zlaté prasátko (se zahnutými zuby nahoru) a v Zoo v Ústí nad Labem uvidíte speciální krmení zdejších zvířátek.
 

Další nápady, co podniknout na Štědrý den

Zvířata vás nelákají a chcete zažít něco v tradičnějším duchu? Během Štědrého dne bude otevřený areál pevnosti Josefovpevnostním městě Josefov. Od 9 do 12 hodin bude probíhat hra v podzemí, zaměřená na staročeská řemesla, zváni jste i na komentovanou prohlídku zdarma. Na Štědrý den od 8 do 16 hodin můžete zcela zdarma navštívit botanickou zahradu v Liberci.

Štědrý den můžete oslavit také na zámku Zbiroh, na Staroměstském náměstí v Praze a odpočinek od štědrovečerních příprav najdete jako každý rok na Vyhlídkové věži Nové radnice v Ostravě.

Věž Nové radnice OstravaPříchozí si budou moci vyzkoušet vánoční tradice, jako jsou házení střevícem či pouštění skořápek, a zjistit, co je potká v dalším roce pomocí lití vosku. Vy i vaše ratolesti můžete popustit uzdu fantazii a kreativitě, a vyrobit si vlastní vánoční ozdoby, kterými můžete ozdobit náš vánoční stromeček, nebo si je vzít na památku domů. Pro zájemce bude k dispozici i betlémské světlo.

Půlnoční mši o štědrovečerní půlnoci a k tomu další bohoslužby v angličtině, italštině, francouzštině, španělštině a samozřejmě i v češtině včetně Rybovy České mše vánoční nabídne pražský barokní kostel Panny Marie Vítězné se slavným Pražským Jezulátkem v Praze.


Štědrovečerní muzejní noc v Pardubicích

Velmi netradiční akci chystají na Vánoce ve městě perníku; Pardubická štědrovečerní procházka se koná od roku 1998 a je ojedinělou akcí svého druhu v Česku.

Těšit se můžete například na Štědrovečerní zpívání České mše vánoční J. J. Ryby na náměstí ve 23 hodin nebo Štědrovečerní muzejní noc na zámku, kdy Východočeské muzeum otevře své brány od 20:30 až do půlnoci.
 

Pražský „Staromák“ provoní rybí polévka

rybí polévkaRozlévání štědrodenní rybí polévky návštěvníkům Staroměstského náměstí se stalo již tradicí, která nebude chybět ani letos. Spojte s ní návštěvu největších vánočních trhů v České republice! A k ochutnání nebude "jen" polévka – podávat se bude i tradiční houbový kuba.

Zahřát se porcí rybí polévky můžete od 11:00 do 13:00 hodin a vrátit se můžete také večer v 21:00 hodin, kdy kouzlo Štědrého večera umocní Rybova mše vánoční v podání sólistů a orchestru Národního divadla a Státní opery.
 

Na půlnoční na Pražský hrad

O pár hodin později budete mít v metropoli příležitost zúčastnit se půlnoční mše svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, kterou bude sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Kdo přijde s půl hodinovým předstihem, stihne také pásmo české vánoční hudby a české poezie s vánoční tematikou.

Při mši svaté zazní kromě češtiny také další jazyky. Čtení z Písma bude ve španělštině a angličtině, přímluvy budou také v polštině.
Štědrý den v Zoo Brno

24.12.
Štědrý den v Zoo Brno

Štědrodopolední komentovaná krmení a setkání v Zoo Brno.

Vánoce v Jihlavě

27.11.
23.12.
Vánoce v Jihlavě

Vánoční jarmark na Masarykově náměstí tod 27.11. do 23.12. Vánoční trhy – Adventní jarmark.

Půlnoční mše svatá ve svatohorské bazilice

24.12.
Půlnoční mše svatá ve svatohorské bazilice

Zaposlouchejte se do české vánoční klasiky v podání Svatohorského chrámového sboru!

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále.

Na Štědrý den do Zoo Děčín

24.12.
Na Štědrý den do Zoo Děčín

Přímo na Štědrý den připravila zoo pro návštěvníky dáreček v podobě vstupu do zahrady zcela zdarma.

Kluziště Vodova v Brně

26.11.
28.2.
Kluziště Vodova v Brně

Městské haly Vodova jsou nejen multifunkční sportovní haly, ale i venkovní kluziště. Kluziště Vodova patří mezi největší umělé lední plochy pod širým nebem na Moravě. Kromě bruslení na návštěvníky čeká také doprovodný program plný zábavy

Vánoce v Zoo Praha – Od Vánoc po Silvestra

24.12.
1.1.
Vánoce v Zoo Praha – Od Vánoc po Silvestra

Na vánoční prázdniny si pro vás připravili v pražské zoo sadu komentovaných krmení, při kterých zvířata mimo jiné dostanou ochutnávku z dárků, které jste jim přinesli na Štědrý den. Pro kopytníky nezapomenou přidat neprodané vánoční stromky.

Lidové Vánoce v Polabí 2022

17.11.
30.12.
Lidové Vánoce v Polabí 2022

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu.

Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem

17.12.
3.1.
Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem

Vánoce v Safari Parku začínají už 17. prosince!

Vánoční trhy Plzeň

23.11.
23.12.
Vánoční trhy Plzeň

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Letos, v roce 2022, budou trhy v termínu 23.11. – 23. 12. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Štědrý den v Zoo Hluboká

24.12.
Štědrý den v Zoo Hluboká

Napadlo vás někdy zkrátit si chvíle čekání na Ježíška v zoo? Již několik let se v zoo scházíme, krmíme společně některá zvířata a užíváme si neopakovatelné vánoční nálady.

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24.12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

25.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Zazpívat si koledy pod širým nebem, bavit se v průvodu andělů, popíjet punč na nejkrásnějším náměstí… To vše zahaleno do sváteční atmosféry. Advent a Vánoce mají v Českém Krumlově svůj nezaměnitelný půvab.

Olomoucké Vánoce 2022

18.11.
23.12.
Olomoucké Vánoce 2022

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru až do 23. prosince 2022. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů. Novinkou letošních trhů je velký průvod Krampus čertů.

Vánoční trhy Praha 2022

26.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2022

Největší vánoční trhy v České republice můžete navštívit na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, výborné jídlo a české výrobky.

Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze – Václavské Vánoce

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze – Václavské Vánoce

Vánoční oslavy v centru Prahy se opět nesou v duchu typických lidových Vánoc od 26. listopadu 2022 až do 6. ledna 2023. Otevírací doba stánků je stejná jako na Staroměstském náměstí, tedy od 10 hodin dopoledne do 22 hodin večer, stánky s občerstvením zavírají až ve 24 hodin.

Další aktuality

50 tipů na prosincové výstavy

Nenechejte si ujít aktuální výstavy, které rozhodně stojí za vidění! Je nevlídno, prší, sněží? Nevadí, vypravte se na zajímavý výlet. Máme pro vás spoustu tipů na akce, které můžete navštívit beze strachu z promoknutí. Nejen v naší metropoli nyní probíhají výstavy, které rozhodně stojí za to! Každým okamžikem probíhají po celé České republice desítky výstav. Nechte se inspirovat portálem Kudy z nudy a neseďte doma!
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
Kultura

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Výpravné historické filmy, velkolepá divadelní představení, filmové pohádky i hollywoodské velkofilmy plné hvězd: existuje řada projektů, kde zanechali svůj osobitý podpis čeští kostýmní výtvarníci. S řadou z nich se setkáte i na Kudy z nudy.
Kultura