Úvod > Aktuality > Zpátky do pohádky vás dostanou v Olomouci
Zpátky do pohádky vás dostanou v Olomouci
">
Kultura

Zpátky do pohádky vás dostanou v Olomouci

  • Vydáno4. listopadu 2012
Atmosféru tradičních českých televizních pohádek mohou od soboty 3. listopadu až do konce roku nasávat návštěvníci v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci.
Otevřeli zde putovní výstavu šesti desítek kostýmů, rekvizit a kulis z 15 známých pohádek z tvorby Československé a následně České televize. Expozice bude otevřena do konce roku.
 
Holčičky se mohou těšit na kostýmy princezen a princů, královen nebo králů, kluci například na loupežníka, čarodějnici, Krakonoše a mnohé další. Při výběru pohádek brali autoři výstavy na zřetel především jejich oblíbenost u diváků. Nejstarší kostýmy pocházejí ze 70. let 20. století z pohádky Zlatovláska, nejnovější jsou pouhé tři roky staré – z pohádky Kouzla králů.

Co se extravagance kostýmních návrhů týče – nejvýraznější šaty, klobouky a turbany pocházejí z pohádek Plaváček (ve které si zahrála řada v 80. letech populárních zpěváků a zpěvaček) a Ať přiletí čáp, královno! Rukopis výtvarníka Stanislava Holého (Studio kamarád, Jů a Hele) nezapřou kostýmy z pohádky O chytrém Honzovi. K vidění jsou také „nebeské“ kostýmy Pána Boha, Panny Marie a andělů z pohádky Anděl Páně. Tahákem výstavy jsou také Krkonošské pohádky – jediný hraný večerníček, který získal ocenění za vůbec nejoblíbenější večerníček všech dob. Lektorské pracoviště VMO připravilo k výstavě pestrý doprovodný program.

Výstava Zpátky do pohádky měla svoji premiéru v brněnském Letohrádku Mitrovských v roce 2010 a v roce 2011 zahájila své putování po českých a moravských památkách a muzeích.

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...