Úvod > Aktuality > Zoopark v Chomutově otevřel medúzárium
Zážitky

Zoopark v Chomutově otevřel medúzárium

  • Vydáno21. ledna 2023
Podkrušnohorský zoopark otevřel zcela novou a jedinečnou expozici – medúzárium. Jedná se o druhou největší expozici medúz v Česku a vůbec jediné medúzárium v rámci českých zoologických zahrad.
medúzaChomutovské medúzárium se nachází v Zooparku, a to v bývalém pavilonu nočních živočichů u spodní pokladny, vedle restaurace Tajga. Prohlédnete si zde osm akvárií, to největší je tři metry dlouhé. Spatříte například kouzelné měsíční medúzy, aktivní medúzy cannonball nebo majestátní blue blubber, které svým tvarem připomínají hřívu lva. Jeden druh mezúzy i medúza japonská – ta patří mezi kanibaly. Alespoň jednou za 14 dní totiž musí dostat rozmixovanou jinou medúzu, aby sama přežila. Jedná se o jediný masožravý druh medúzy.

Akvárium s medúzami musí být kulaté – málokterý suchozemec ví, že medúzy jsou velmi špatní plavci, kteřé se mořích a oceánech nechávají unášet proudem. Voda tedy musí cirkulovat i v akváriu. Kdyby se však jednalo o klasický obdélníkový či čtvercový bazén medúzy by se zasekly v rohu. Za normálních podmínek žijí žahavci přibližně rok. V zoo je proto chtějí postupně začít rozmnožovat. Nyní jich v chomutovském Zooparku žije asi 200.

medúzyKromě fascinující podívané na atraktivní žahavce čeká návštěvníky v pavilonu také uklidňující atmosféra. Akvária jsou barevné podsvícená, chodbou se nesou relaxační zvuky podmořského světa včetně "zpěvu" velryb. Do budoucna zoopark uvažuje také o pořízení pohodlných křesel, protože pohled na medúzy vznášející se ve vodě je skutečně uklidňující. Zoopark Chomutov je první zoologickou zahradou v České republice, která má vlastní medúzárium. V pražské zoo je pouze jediné akvárium (bez medúz), komerční Svět medúz v pražském obchodním centru zase nemá statut zoologické zahrady. Přestože jde o úplně nový živočišný druh, který v Zooparku ještě nikdy k vidění nebyl, zůstali v zoo věrní své zásadě chovat výhradně zvířata z oblasti Palearktu. Jde tedy o medúzy, které žijí především ve Středozemním, Baltském nebo Severním moři, případně v okrajových oblastech Rudého moře či Atlantiku.


Zoopark i skanzen v Chomutově mají co nabídnout i v zimě

Rys v zooZoopark Chomutov je otevřen denně po celý rok. Specializuje se především na domácí evropská zvířata. Nyní, v zimním období, uvidíte venku například kuny, kozorožce, osly, losy, ovce, rysa, soby a jeleny, buvoly a zubry a další obyvatele zoo. Ti si z chladného počasí nic nedělají a případnou sněhovou nadílku s radostí vítají. A například pižmoň grónský má chlad mnohem raději, než letní počasí. Studené klima s občasnými mrazy nevadí ani oblíbené pandě červené. Ta původně pochází z Himálaje. V ledové vodě se lépe cítí i tuleni, kteří ve volné přírodě obývají severní polokouli.

V lednu a únoru je zoo otevřené denně od 9 do 17 hodin, zimní vstupné stojí 90 Kč pro dospělého a 50 Kč pro dítě.
Expozice Medúzárium – medúzy v Zooparku Chomutov

Expozice Medúzárium – medúzy v Zooparku Chomutov

Chomutovský zoopark proměnil bývalý pavilon nočních živočichů v atraktivní expozici mořských medúz. Medúzárium se nachází v bývalém pavilonu nočních živočichů u spodní pokladny (u restaurace Tajga).

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Zooparku Chomutov. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Ústecký kraj | Příroda

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura