Úvod > Aktuality > Zoologické zahrady lákají na jarní návštěvu: potěší vás rozverná mláďata
Zoologické zahrady lákají na jarní návštěvu: potěší vás rozverná mláďata
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Zoologické zahrady lákají na jarní návštěvu: potěší vás rozverná mláďata

  • Vydáno7. března 2022
Chystáte se na výlet do zoologické zahrady? Pak vám přinášíme tipy, kde vás kromě oblíbených druhů zvířat potěší neposedná mláďata, která se narodila buď minulý rok anebo v uplynulých týdnech letošního roku. V pražské zoo uvidíte například malé klokany, liberecká zahrada nabízí pohled na vzácné takiny a ve Dvoře Králové se narodil nosorožčí sameček Kyjev. Zoo Zlín byla zvolena jako jedna z nejhezčích evropských zahrad, a navíc si zde užijete mnoho legrace při pozorování zlobivého slůněte Zyqarriho. Na vaši návštěvu se ale těší i zubři v Táboře anebo mravenečníci, chvostani a guerézy v dalších zoologických zahradách.

Mláďata všeho druhu v Zoo Praha

guerézaAčkoli venkovní teploty se zatím stále pohybují v řádu několika stupňů nad nulou, chovatelé v pražské zoo již ukončili zimování obyvatel terárií postupným rozsvěcením a oteplováním expozic. Zdejší plazi se probudili ze zimního klidu a jaro v jejich podání se nese především v podobě barevných námluv. Obdivovat můžete také stále ještě bílé mládě guerézy pláštíkové. Navštívíte jej v expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy. A neopomeňte ani návštěvu u klokanů – v „kapsách“ klokanic rudokrkých, obrovských i rudých vykukují malá mláďata, starší klokánci již mateřský vak zvolna opouští, a tak je u klokanů více než veselá podívaná.

Během několika týdnů do pražské zoo přibydou noví obyvatele. Jedná se o extrémně vzácné luskouny krátkoocasé. Zvířata připomínající „ještěrkovitou šišku“ jsou velmi nároční na chov, Praha bude teprve druhou zoo v Evropě, která je bude chovat. Výjimečná zvířata z jižní Asie jsou díky nelegálním odchytům na pokraji vyhubení.
 

Malí takinové v Zoo Liberec

takinovéZoo Liberec se raduje z mláďat vzácných takinů. Čtyři potomci mohutných turů se narodili čtyřem samicím na konci února a stádo se tak rozrostlo z pěti na devět členů! Určitě se na ně přijďte podívat – mláďata si spolu po celý den hrají a jako dozor mají u sebe vždy jednu ze samic, která je hlídá. Výběh tak nyní připomíná mateřskou školku. Takinové, kteří obývají horské oblasti Himalájí, Indie a západní Číny, běžně žijí v nadmořských výškách 2000–4500 m. Charakteristickým znakem takinů čínských je jeho „zlatá“, hustá a dlouhá srst a mohutné zatočené rohy, které dorůstají délky až 64 cm. Zatím však mají mláďata hnědé „dětské“ zbarvení. Jako nový druh byl takin objeven až v roce 1950. Zoo Liberec byla dlouho vůbec jediným chovatelem takinů čínských v Evropě. Mláďata zůstanou v zoo tři roky, než dospějí. Pak je čeká přesun do některé z evropských zoo.  Přijďte se na tyto něžné obry podívat dřív, než vyrostou.
 

V Safari Parku ve Dvoře Králové přišel na svět malý nosorožec

nosorožecVe stáji pavilonu nosorožců Safari Parku Dvůr Králové se po letech čekání narodil kriticky ohrožený nosorožec dvourohý východní, jehož chovem zahrada světově proslula. Malému samečkovi dali chovatelé na počest Ukrajinců bránících se ruské invazi jméno podle hlavního ukrajinského města Kyjev. Sameček se narodil matce Evě, otcem je dvorský chovný samec Davu. Váží zhruba 33 kilogramů a vzrůstem patří k průměru dvorských nosorožčích mláďat. Vše nasvědčuje tomu, že je mládě silné a zdravé. Chov začal v roce 1971, kdy legendární Josef Vágner dovezl zvířata přímo z Afriky. V průběhu dekád se ze safari parku stalo jedno z nejdůležitějších center záchrany této formy nosorožce. V přírodě jich žije posledních zhruba 900 jedinců.
 

Roztomilá Tamara a její bráška zvou do táborské zoo

zubři zoo táborZoo Tábor se letos narodila nádherná zubří samička, kterou v internetovém hlasování návštěvníci pojmenovali Tamara. V krátké době přišlo na svět další mládě, zubří sameček. Zoo pro něj aktuálně hledá jméno, které musí začínat na „ta“ (slabika je přidělena zoologické zahradě v plemenné knize).  Své návrhy můžete zaslat emailem na zoo@zootabor.eu.  Táborská zahrada je zapojena do projektu, který navrací Zubra evropského zpět do české přírody. Projektu se věnují i speciální webové stránky zazubra.cz, na kterých najdou zájemci vše o táborských zubrech a programu jejich návratu do přírody.
 

Slůně africké, chvostan a mravenečník ve čtvrté nejlepší zoo na východě Evropy

zoo zlín slůněUznávaný britský odborník na zoo Anthony Sheridan ocenil Zoo Zlín jako čtvrtou nejlepší ve východní Evropě a 11. nejúspěšnější v rámci evropských zoo s návštěvností od půl do 1 milionu osob. Sheridan pravidelně monitoruje více než 120 zoo ve 29 zemích Evropy. K hodnocení zoologických zahrad používá 40 kritérií, mezi která patří například chov zvířat, ochranářské programy, biodiverzita, vzdělávání, informační a navigační systém, marketing nebo gastronomie. Žebříček nejlepších zoo oficiálně zveřejňuje každé dva roky. A na jaká mláďata se v Zoo Zlín můžete těšit? Minulý rok se ve Zlíně narodilo první africké slůně v České republice. Jedná se o samečka se silnou osobností, který dostal jméno Zyqarri. Africké jméno v překladu znamená Anděl. Je velmi vitální, neustále si chce hrát a zlobí slonice – přijďte se sami podívat! K vidění je sloní rodina v nově budované expozice Karibuni. Sloninec se letos podaří dokončit a zahrada do něj plánuje přivést i nového sloního samce. Slonice Kali mládě porodila po umělém oplodnění, budoucí mláďata chce zoo přivést na svět přirozenou cestou. Také mládě mravenečníka velkého patřilo k velkým chovatelským úspěchům roku 2021. Nyní samička, která se narodila v polovině října zdárně prospívá. Po narození se mládě okamžitě vyšplhá na matčin hřbet, kde se pevně chytí dlouhé srsti. Samice jej bude vozit téměř rok. Rodina chvostanů bělolících se rozrostla o dalšího člena. Při troše štěstí uvidíte samičku Oliv s mládětem, které vozí na zádech v tropické hale.
 

Zoo Olomouc přivítá vzácnou lvici berberskou

lvice berberskáV únoru se Zoo Olomouc rozloučila se lvem Šimonem, který uhynul v úctyhodném věku 17let. Zůstal po něm potomek Thembi (Naděje), který se narodil 11. 5. 2018. Právě k tomuto lvovi přicestuje do konce dubna 2022 dvouletá samice ze Švýcarska. V zoo se čeká, že lvi berberští v sobě najdou zalíbení a ze svazku by se mohlo podařit odchovat mládě. Chov tohoto největšího lva na světě je velmi důležitý zvlášť proto, že ve volné přírodě už tento poddruh nežije. Vyskytoval se na dnešním území Afriky na sever od Sahary. S jeho vyhubením začali už Egypťané, později Římané, kteří je používali při gladiátorských hrách. V zajetí přežívá několik posledních kusů. Berberští lvi byli dlouho dobu považováni za úplně vymizelé, v první polovině 20. let byl lev berberský vyhuben. V 70. letech bylo ale zjištěno, že poslední zástupci poddruhu přežili v soukromé zoo marockých králů. Tento lvinec se později stal základnou pro zoo v Rabatu. Odtud se v 70. letech dostalo 22 těchto lvů do sedmi zoologických zahrad světa.
Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.