Úvod > Aktuality > Do světa kostiček Lego vstoupíte ve Zlíně
Do světa kostiček Lego vstoupíte ve Zlíně
"> "> "> Prázdninové LEGO hrátky v ZOO Zlín
Zážitky

Do světa kostiček Lego vstoupíte ve Zlíně

  • Vydáno9. listopadu 2019
Malí i velcí milovníci pestrobarevných kostiček Lego se mohou těšit na putovní herní výstavu Svět kostiček, který od 9. do 28. listopadu 2019 v Alternativě – Kulturním institutu nabídne největší sbírku továrních setů a alternativních modelů edice Lego Technic v ČR. Představí se také vybrané skulptury zvířat, vozidel a postav. Součástí výstavy bude i dětská herna s dvěma herními zónami s kostičkami Lego Duplo a Lego Classic.
legoHistorie kostiček Lego se začíná datovat už v roce 1932 kdy vznikají první stavebnice v dílně truhláře H. C. Christiansena, který vyráběl dřevěné hračky. Název vnikl z dánské věty lag godt, česky "hraj si dobře". Od roku 1947 začala firma vyrábět hračky z plastu a o dva roky později vyrobila první kostičky spojované nízkými kruhovými výstupky. Roku 1958 firma konečně našla vhodný plast a celý systém si dala patentovat. Roku 1969 začala vyrábět systém Duplo s dvojnásobným modulem kostek, určený pro menší děti, a roku 1979 začala své stavebnice doplňovat miniaturními stylizovanými figurkami, které se dají ke kostkám standardním způsobem připevnit.

svět kostičekAutor výstavy Svět kostiček Ing. Arch. Petr Šimr připravil speciální model přímo pro město Zlín, znak města ve tvaru 2D mozaiky o velikosti 74,5 x 74,5 cm. Sběratel má aktuálně ve sbírce přes 6 580 Lego staveb. Autor uvádí, že si s Legem hrál od svých 4 let. Při studiích na střední a vysoké škole na hraní neměl čas a ke hraní a sběratelství se vrátil až prvním ročníku doktorského studia. Kromě výstavy se zabývá také zakázkovou stavbou z Lega. Aktuálně patří mezi čtvrtého největšího sběratele Lega v ČR. Později se rozhodl pro sběratelství také stavebnice Seva. Je také lektorem Seva „Stavitelské akademie", což je mobilní – kreativně edukativní činnost pro mateřské školy, družiny a tábory. Nové autorské Seva modely jsou aktuálně připravovány také pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

legoK výstavě Svět kostiček je připravena herna pro školní kolektivy, zaměřená na rozvoj imaginace, jemné motoriky a kreativity dětí z mateřských a základních škol. Stavebnice se v poslední době používají při výuce matematiky a geometrie na základních školách. Vstupné na výstavu je pro dospělé 70 Kč, děti 50 Kč, rodinné 200 Kč. Vstupné pro školní kolektivy je 40 Kč za dítě. V mini obchůdku bude možné zakoupit nové stavebnice Lego.

Další aktuality