Úvod > Aktuality > Africké městečko Tiébélé v Zoo Dvůr Králové obývají nové zvířecí druhy
Africké městečko Tiébélé v Zoo Dvůr Králové obývají nové zvířecí druhy
"> ">
Příroda

Africké městečko Tiébélé v Zoo Dvůr Králové obývají nové zvířecí druhy

  • Vydáno20. srpna 2016
Komby, kaloni a gundi, to jsou zcela nové zvířecí druhy, které mohou návštěvníci vidět v právě dokončovaných expozicích západoafrického městečka Tiébélé. Městečko ve dvorské zoo vzniklo na začátku letošní sezony a návštěvníkům představuje život a kulturu západní Afriky.

Tiébélé čítá více než dvě desítky domků a chýší, které vynikají nezaměnitelným zdobením vytvořeným po vzoru skutečné osady Tiébélé v Burkině Faso na západě Afriky. Do expozic v několika domcích byla nedávno nastěhována zvířata, která jsou v Zoo Dvůr Králové chována vůbec poprvé.

Návštěvníci se tak mohou seznámit se skupinkou malých nočních primátů – komb ušatých. Zvláštností komb jsou jejich velké uši. Skládají se ze čtyř částí, které umí primáti šikovně ohýbat tak, aby zaslechli sebemenší hmyzí pohyb. Hmyz je totiž základní složkou jejich potravy.

V dalším domku městečka se zabydleli tři středně velcí hlodavci gundi saharští, kteří do Dvora Králové přišli ze zoo Wroclaw. Ve volné přírodě obývají suché oblasti severní Afriky a vyznačují se velkou mrštností a rychlostí. Dokáží obratně běhat a skákat po skalách. 

Vynechat by návštěvnici neměli také expozici kaloňů, kde si na nové prostředí zvykají kaloni egyptští a kaloni plaví. V přírodě oba druhy obývají rozsáhlé oblasti Afriky na jih od Sahary, v případě kaloně egyptského pak i v údolí Nilu. Jde o létající savce, kteří vypadají jako větší netopýři.

Do městečka se podívají i osináci, které Zoo Dvůr Králové chová už od roku 2014. Expozice kaloňů, osináků a komb ušatých fungují na obráceném denním režimu, aby návštěvníci mohli tato noční zvířata pozorovat i přes den.

Uvnitř Tiébélé mají návštěvníci možnost vidět kromě zvířat také domorodé artefakty dovezené přímo z Afriky. Seznámit se tak mohou s předměty, které domorodci využívají v kuchyni, v umění nebo k šamanským rituálům. Občerstvení je zajištěno v africké kavárně Mama Africa.

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Restaurace a občerstvení v Safari Parku Dvůr Králové, kde můžete ochutnat nejen klasickou českou kuchyni, ale také speciality, které se v různých obměnách a variantách připravují v Africe. Od roku 2018 zde vaří místní pivo Safari pivovar.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

1.6.
30.9.
Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Objevte kouzlo afrického soumraku! Zažijte atmosféru podvečerní jízdy mezi velkými stády zvířat. Pozorujte zebry, žirafy a antilopy v záři zapadajícího slunce. Připravte se na jízdu, jakou jinde v Evropě nezažijete.