Úvod > Aktuality > Zoo v Ostravě zbourá několik starých expozic
Zoo v Ostravě zbourá několik starých expozic
">
Příroda

Zoo v Ostravě zbourá několik starých expozic

  • Vydáno11. října 2016
Ostravská zoologická zahrada prochází v posledních letech velkou proměnou – díky investicím města Ostravy, evropským fondům, příspěvkům z kraje a dalších zdrojů zde bylo vybudováno několik nových pavilonů a dalších moderních expozic, byla postavena nová restaurace a nový vstupní areál, došlo k rekonstrukci řady stávajících objektů… Z areálu rovněž zmizela celá řada starých a nevyhovujících chovatelských zařízení. Nyní se chystá demolice dalších čtyř objektů.
V nejbližších týdnech dojde v ostravské  zoo k postupnému odstranění zchátralého dřevěného objektu ve výběhu lam, který v minulosti sloužil jako zázemí pro mnoho druhů kopytníků. Po již zbouraných železných skeletech výběhů irbisů dodnes ještě zůstaly mohutné základy zahrnující také velké množství nevhodného substrátu, jako je například haldovina. I zbytky výběhů pro irbisy budou patřit minulosti.

Dalším objektem určenému k demolici je voliéra u rybníku naproti pavilonu slonů, která ještě docela nedávno složila jako chovná voliéra pro orlosupy bradaté (ti byli už před časem přestěhováni do nové lesní voliéry). Z hlediska chovu byla tato stavba vyhovující – právě zde se započala éra úspěšných odchovů mláďat tohoto druhu, která byla korunována zapojením do mezinárodního záchranného projektu – celkem pět zde odchovaných mláďat bezplatně poskytli pro vypuštění do volné přírody na různých místech v Evropě. Tím se Zoo Ostrava podílí na obnově tohoto druhu v evropské přírodě v místech, kde byl orlosup v minulosti člověkem vyhuben.

Čtvrtý objekt slouží ještě dnes. Jde o chovatelské zařízení pro tygry ussurijské, které prodělalo v minulosti složitější vývoj. Dříve byli v tomto prostoru chováni nejen tygři, ale navíc i levharti a hyeny. Postupně v zoo odstraňovali další a další dělící příčky, až vznikl jediný prostor, který dnes obývá téměř devatenáctiletá samice tygra ussurijského. Ta zde v minulosti během pohlavně aktivního věku odchovala osm mláďat. Prostor je však dnes již morálně natolik zastaralý, že vedení zoo v žádném případě neuvažovalo o jeho dalším využití.
 
A právě tygřice je posledním zvířetem, které jeden ze zmíněných objektů ještě využívá. Zatím. Ve středu 12. října ji čeká transport do Zoo Praha, která se nabídla poskytnout tygřici volné místo. Poté začne poměrně náročná demolice čtyř nevzhledných, nevyhovujících a zastaralých objektů v Zoo Ostrava, která povede k další etapě estetizace zoo. V následujících letech tento krok umožní další rozvoj na těchto místech.
 
Tak jako u většiny předchozích transportů bude zoo usilovat o to, aby se tygřice nemusela uspávat a nastoupila do transportní bedny sama. Tento způsob je pro zvířata bezpečnější a méně stresující. Za tímto účelem je ve výběhu bedna již několik dní umístěna, aby si na ni tygřice zvykla a bez obav do ní nastoupila.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty