Úvod > Aktuality > Zoo v Ostravě zbourá několik starých expozic
Příroda

Zoo v Ostravě zbourá několik starých expozic

  • Vydáno11. října 2016
Ostravská zoologická zahrada prochází v posledních letech velkou proměnou – díky investicím města Ostravy, evropským fondům, příspěvkům z kraje a dalších zdrojů zde bylo vybudováno několik nových pavilonů a dalších moderních expozic, byla postavena nová restaurace a nový vstupní areál, došlo k rekonstrukci řady stávajících objektů… Z areálu rovněž zmizela celá řada starých a nevyhovujících chovatelských zařízení. Nyní se chystá demolice dalších čtyř objektů.
V nejbližších týdnech dojde v ostravské  zoo k postupnému odstranění zchátralého dřevěného objektu ve výběhu lam, který v minulosti sloužil jako zázemí pro mnoho druhů kopytníků. Po již zbouraných železných skeletech výběhů irbisů dodnes ještě zůstaly mohutné základy zahrnující také velké množství nevhodného substrátu, jako je například haldovina. I zbytky výběhů pro irbisy budou patřit minulosti.

Dalším objektem určenému k demolici je voliéra u rybníku naproti pavilonu slonů, která ještě docela nedávno složila jako chovná voliéra pro orlosupy bradaté (ti byli už před časem přestěhováni do nové lesní voliéry). Z hlediska chovu byla tato stavba vyhovující – právě zde se započala éra úspěšných odchovů mláďat tohoto druhu, která byla korunována zapojením do mezinárodního záchranného projektu – celkem pět zde odchovaných mláďat bezplatně poskytli pro vypuštění do volné přírody na různých místech v Evropě. Tím se Zoo Ostrava podílí na obnově tohoto druhu v evropské přírodě v místech, kde byl orlosup v minulosti člověkem vyhuben.

Čtvrtý objekt slouží ještě dnes. Jde o chovatelské zařízení pro tygry ussurijské, které prodělalo v minulosti složitější vývoj. Dříve byli v tomto prostoru chováni nejen tygři, ale navíc i levharti a hyeny. Postupně v zoo odstraňovali další a další dělící příčky, až vznikl jediný prostor, který dnes obývá téměř devatenáctiletá samice tygra ussurijského. Ta zde v minulosti během pohlavně aktivního věku odchovala osm mláďat. Prostor je však dnes již morálně natolik zastaralý, že vedení zoo v žádném případě neuvažovalo o jeho dalším využití.
 
A právě tygřice je posledním zvířetem, které jeden ze zmíněných objektů ještě využívá. Zatím. Ve středu 12. října ji čeká transport do Zoo Praha, která se nabídla poskytnout tygřici volné místo. Poté začne poměrně náročná demolice čtyř nevzhledných, nevyhovujících a zastaralých objektů v Zoo Ostrava, která povede k další etapě estetizace zoo. V následujících letech tento krok umožní další rozvoj na těchto místech.
 
Tak jako u většiny předchozích transportů bude zoo usilovat o to, aby se tygřice nemusela uspávat a nastoupila do transportní bedny sama. Tento způsob je pro zvířata bezpečnější a méně stresující. Za tímto účelem je ve výběhu bedna již několik dní umístěna, aby si na ni tygřice zvykla a bez obav do ní nastoupila.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kam můžete vyrazit na neobvyklý výlet do minulosti plný zážitků.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty