Úvod > Aktuality > Zoo v Olomouci má novou rejnočí obyvatelku
Zoo v Olomouci má novou rejnočí obyvatelku
">
Příroda

Zoo v Olomouci má novou rejnočí obyvatelku

  • Vydáno31. ledna 2017
Akvárium v olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku se pyšní novou obyvatelkou – tou se stala samička trnuchy modroskvrnné, což je druh mořské paryby patřící mezi rejnoky. Do Olomouce přijela ze zoo v holandském Arnhemu. Přijít se za ní podívat můžete do pavilonu šelem, kde obývá akvárium společně se sibami atlantskými a několika dalšími rybami.
Trnucha modroskvrnnáTrnucha modroskvrnná je druh mořské paryby z čeledi trnuchovitých patřící mezi rejnoky. Minulý týden přijela na Svatý Kopeček z mořského akvária zoo v Arnhemu v Holandsku. Jedná se o dospělou samici, kterou akvaristi ihned umístili do zdejšího druhého největšího akvária, které se nachází v pavilonu šelem. Společnost trnuše jí dělají tři siby atlantské a několik dalších ryb.

Pětiletá samička se narodila 26. 10. 2012 v Oceánáriu Lisabon. Od února 2013 pobývala v Arhemu, kde se jí narodilo 10 mláďat. Na doporučení koordinátora byla nyní přesunuta do Olomouce. Zde tvoří úžasný doplněk v akváriu rekonstruovaného v loňském roce. Původní vypouklé sklo je nahrazeno sklem rovným poskytujícím kvalitnější pohled návštěvníkům.

Trnucha v OlomouciVnitřní prostor nádrže je kompletně opraven, aby unesl nápor velkého objemu slané vody dostatečně dlouhou dobu. Vrchní část umožňuje pronikání přirozeného světla, a výrazně tak zlepšuje podmínky pro pozorování života pod hladinou.

Trnuchu aktuálně v Evropě chová jen dvanáct zahrad. Zoo v Olomouci má s tímto druhem rejnoka zkušenosti, mimo této čtyřleté samice chová v zázemí ještě jednu mnohem menší trnuchu modroskvrnnou, která byla vloni přivezena až z daleké Indonésie.
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.