Úvod > Aktuality > Zoo v Děčíně hlásí nové přírůstky
Zoo v Decíne hlásí nové prírustky
"> Zoo v Decíne hlásí nové prírustky "> Druhým prírustkem byla dvojcata poloopice outlonu malých "> V expozice Ptací dum se vylíhla dve ptácata leskoptve tríbarvé
Příroda

Zoo v Děčíně hlásí nové přírůstky

  • Vydáno5. února 2015
Konec ledna přinesl děčínské zoologické zahradě dlouho očekávané první přírůstky. Radost mají ošetřovatelů ptáků a také savců. Mláďata přišla na svět hned u dvou druhů zvířat – leskoptve tříbarvé a outloňů malých! V nejbližších dnech očekává děčínská zoologická zahrada narození mláďat ještě u kosmanů bělovousých, osla domácího a klokana rudokrkého.
LeskoroptevV expozice Ptačí dům se vylíhla dvě ptáčata leskoptve tříbarvé. Jde o již třetí odchov tohoto druhu v děčínské zoo. Chovu těchto barevných opeřenců se zoo věnuje od roku 2011. Na vejcích sedí výhradně samice. O krmení se však starají oba rodiče a to po dobu zhruba pěti týdnů. Zpočátku jsou ptáčata krmena pouze hmyzem, později přibývají i plody a ovoce. Již po 3 týdnech jsou letuschopná. Domovinou leskoptve tříbarvé je Tanzanie a jihovýchodní Keňa, až po jihovýchod Etiopie a Somálska. Většinu času tráví ve společnosti jiných ptáků při sběru potravy. Lze ji spatřit na hřbetech větších zvířat, kde zbavuje svého hostitele obtížného hmyzu.

OutloňDruhým přírůstkem byla dvojčata poloopice outloňů malých v expozici Rajské ostrovy. Jejich příchod na svět ale hned od začátku doprovázely komplikace. První z mláďat matka odmítla hned po narození a přes veškerou snahu ošetřovatelů se ho bohužel nepodařilo zachránit. O druhé mládě se vzorně starala jen 3 dny, pak jej z ničeho nic také odložila. Péče o něj se proto ujal ošetřovatel Jiří Doubek. Krmí ho po dvou až třech hodinách a masíruje bříško pro snadnější vyprazdňování. Mládě prozatím nemá vyhráno, uvidíme, co přinesou nejbližší dny. Je důležité jej neustále udržovat v teple. To mu ošetřovatelé dodávají pomocí nahřívacích lahví a také plyšového medvídka, na kterého se může malý outloň přitisknout. Mládě, kterému ošetřovatel začal říkat Emil, váží 19 gramů. Zoo Děčín má s umělým odchovem outloňů malých zkušenosti již z předchozích let. Zachránit se tak podařilo outloně Béďu, který nyní slouží jako kontaktní zvíře.
Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.