Úvod > Aktuality > Zoo pro zábavu a odpočinek
Zoo pro zábavu a odpočinek
">
Příroda

Zoo pro zábavu a odpočinek

  • Vydáno28. července 2012
Pokud máte děti, určitě do zoo chodíte pravidelně. Pokud je nemáte a do zoo se často nedostanete, měli byste to rychle napravit, protože lepší tip na výlet vám dá jen málokdo. Česká a moravská zoo se za poslední roky také velmi proměnila a nabízí bezpočet nových expozic a zážitků.
Chovanci jednotlivých zoo se dnes mají jako v bavlnce a ošetřovatelé jim splní, co jim na tesácích, zobácích či rozích vidí. Kromě toho, že se pěkně projdete na čerstvém vzduchu (pokud pomineme pavilon opic), se v zoo dozvíte spoustu zajímavých věcí o jednotlivých zvířatech. Navíc je vědecky prokázáno, že sledování tučňáků, lachtanů či goril pozitivně stimuluje váš mozek, takže domů odejdete s daleko lepší náladou, než jste sem přišli.

1. Jedinečná pražská zoo
Začínat jinou zoo ani není možné. Ta pražská patří k jedné z nejkrásnějších na světě, a to nejen díky svému zajímavě členitému terénu, ale také díky dlouhodobé výstavbě nových pavilonů, které jsou velmi citlivé k potřebám zvířat žijících v nich. Raritou je třeba chov gaviálů nebo člunozobců. Pražská zoo se dá navštívit kdykoli a mnohokrát, vždyť je to také nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR!

2. Komorní ZOO bez mříží
Jihlavská zoo vás v první řadě nadchne svou útulností. To, že není až tak moc veliká, zde proměnili v klad. zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Návštěvnicky přístupné jsou tři pavilony: exotarium s expozicemi opic a plazů, pavilon šelem a Amazonský pavilon. Největším lákadlem pro návštěvníky stále zůstává Africká vesnice Matongo.

3. ZOO Zlín a cesta kontinenty
Zlínská zoo patří k těm nejnavštěvovanějším u nás. Zajímavé je zdejší členění zvířeny podle jednotlivých kontinentů, takže už vás nezmate, že vedle sebe vidíte dva odlišné slony a už si je nespletete. Navíc můžete navštívit krásný zámek Lešná, kde s trochou štěstí uvidíte lidské zoo – tedy celou svatbu.

4. Více než brněnský drak
Brněnská ZOO se může pochlubit čtyřmi základními expozicemi. Zahrada je rozdělená na části Beringia, Karibik, Wallaceia a Kalahari. Krom nich láká zoo zejména na výběh bobra kanadského, seznámit se zde dobře můžete i s vlkem arktickým.

5. Na Afriku do Dvora Králové
Známé královédvorské safari nabízí Afriku v Česku jako na dlani. Můžete se projet savanou, prodírat se pralesem, ale také se podívat na korálový útes. To všechno a mnohem víc – celkem žije na safari 2300 zvířat, kterým se můžete stát na přechodnou dobu ošetřovatelem. Můžete se zde také ubytovat v kempu či hotelu.

6. Unikátní lemuři z Ostravy
Lemuři Sclaterovi nebo lemuři rudobřiší, to jsou unikátní poloopičí druhy, které můžete navštívit v ostravské zoo, která je jediná, jež je u nás chová. Lemuři jsou zábavná zvířata a určitě se těší na vaši návštěvu. Těšit se pochopitelně můžete na stovky dalších zvířat v nejrůznějších pavilonech a výbězích. Novinkou je expozice Čitván splňující i ty nejpřísnější podmínky pro chov zvířat v zajetí.

7. Olomouc – ZOO jako na dlani
Na Svatém Kopečku nedaleko Olomouce není jen poutní místo, ale také zoologická zahrada. Rozkládá se v jehličnatých lesích, takže vypadá trochu jinak než jiné ZOO. Její specialitou je severská fauna a mořská akvária. Raritou je 32 metrů vysoká věž, ze které uvidíte nejen celou zoo, ale také Olomouc a za dobrého počasí dokonce Praděd.

8. Plameňáci a sokolnictví v Hodoníně
Malá ale milá. Tak by se dala charakterizovat hodonínská zoo, která je ideální pro klidnou odpolední procházku. Nic vám neuteče, ale nudit se rozhodně nebudete. Od roku 2009 tu mají nový pavilon pro plameňáky a před nedávnem přidali program sokolnictví. Užijte si pohled na majestátní dravé ptáky v letu!

9. Největší zoo v Česku
Věděli jste, že největší zoo u nás je Podkrušnohorský Zoopark Chomutov? Má rozlohu celých 72 hektarů, a tak se není čemu divit, že pro malé lidi s malýma nožičkama tu jezdí lokálka Amálka. V Chomutově se specializují na původní evropskou zvířenu, takže se těšte na zubry, rysy a bobry.

10. Nejstarší ZOO u nás
Nejstarší ZOO v Česku oslavilo už devadesátiny a najdete jej v Liberci. Zoo se proslavila zejména úspěšným chovem unikátních bílých tygrů indických, kteří jsou i ve své běžnější variantě ve volné přírodě takřka vyhubeni. Další specialitou jsou takiny čínské. Že nevíte, co to je? Tak jeďte do Liberce. Jinde v Evropě je totiž neuvidíte.
 

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku. Zoologická zahrada v Hodoníně má chovný pár vzácných lvů jihoafrických, kterým se pro jejich srst přezdívá bílí.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.