ÚvodAktualityZoo Praha získala unikátní živoucí fosílii – želvovce strašného

Příroda

Zoo Praha získala unikátní živoucí fosílii – želvovce strašného

0 z 5 (0x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce

1. dubna 2021


Naprosto výjimečný přírůstek dorazil dnes nad ránem do pražské zoo. Jako první zoologické zahradě na světě se jí podařilo získat želvovce strašného – plaza, který přežívá z doby svrchního triasu a lze ho považovat za předchůdce současných želv. Zoo Praha tohoto úspěchu dosáhla díky vědecké práci herpetologa dr. Ivana Reháka a chovatelské erudici kurátora Petra Velenského.
želvovec zoo prahaŽelvovec je skutečně fascinující tvor. Velmi dlouho byl považován za ještěra a teprve nedávno dr. Rehák objasnil, že jde o prastarou formu želvy. Na rozdíl od "moderních" želv má želvovec ozubené čelisti a krunýř pouze na spodní straně těla. Je to neúprosný lovec, který obývá jak vodní prostředí, tak souš. Vzhledem k tomu, že jeho velikost v některých případech přesahuje dva a půl metru, může být za určitých okolností nebezpečný i člověku. Historické prameny uvádějí více incidentů končících smrtí.

Ve volné přírodě byl želvovec naposled zaznamenán v oblasti Malých Kyklad. O jeho současném rozšíření a početnosti nejsou žádné informace. Pokud ve volnosti již není vyhuben, zcela jistě patří ke kriticky ohroženým druhům. O to důležitější je ustavení záchovné populace v lidské péči.

Zoo Praha se nyní nachází jedna dospívající samice želvovce strašného. Přicestovala od soukromého chovatele z oblasti Perského zálivu. Následovat by ji měl ještě mladý samec, termín jeho příchodu však prozatím není znám. Zoo Praha totiž obdržela ze zahraničí prosbu, aby se pokusia želvovce rozmnožit.

 
Nahlásit neaktuální obsah

Související témata

Redakce Kudy z nudy

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Audio

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

Na Pražském hradě proběhne Den otevřených dveří

Správa Pražského hradu chystá v sobotu 18. dubna 2026 oblíbený Den otevřených dveří. Návštěvníkům budou od hodin zdarma otevřeny návštěvnické objekty a zároveň budou zpřístupněny také reprezentační prostoryPražského hradu. Pro veřejnost budou od 9:00 do 18:00 hodin (poslední vstup v 17:30) zdarma zpřístupněny běžně nepřístupné reprezentační prostory, kde prezident republiky přijímá státní návštěvy. Hradní dekoratéři se opět postarají o doladění interiérů a navození jarní atmosféry.
12. duben 2026 18:15
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci Audio

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.
12. duben 2026 9:06
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Canaletto a obraz, který doplul z Londýna až do Lobkowiczkého paláce Audio

Benátky, Londýn, Vídeň i Praha. Jeden obraz, jeden malíř a příběh, který překračuje hranice i staletí. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách Canalettova slavného obrazu Londýna a primátorské slavnosti na Temži z Británie až do Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě.
11. duben 2026 10:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení motorkářské sezony Harley-Davidson v Poděbradech 2026, PokéTour 2026, Grill fest na Smíchovské náplavce 2026, Primavera italiana – zahájení sezóny, Tasty street food festival Mladá Boleslav 2026. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
10. duben 2026 6:00
Zážitky, Praha

Botanická zahrada v Troji zve na jarní procházku rozkvetlými expozicemi a motýlí výstavu

V Botanické zahradě hl. m. Prahy je možné strávit jarní dny prohlídkou venkovních expozic zářících květy narcisů, tulipánů, hyacintů, okrasných třešní, magnolií i kamélií. Skleník Fata Morgana nabízí přehlídku motýlí krásy na výstavě Motýli: Umění přežít. Návštěvníci se ve skleníku mohou kochat i nádhernými květy smaragdové liány Strongylodon macrobotrys, která právě rozkvétá. Součástí výstavy motýlů je interaktivní expozice Tajemství motýlího života ve výstavním sále v Ornamentální zahradě a panelová výstava zaměřená na české druhy motýlů, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci se skupinou Jaro.
9. duben 2026 16:36
Příroda, Praha

Dostihová sezona v Chuchli se rozjíždí

Závodiště v pražské Chuchli je plně připraveno na sezonu 2026. Slavnostní zahájení a Velká dubnová cena se sice již jela, ostatní velké závody letošní sezony však na koně, závodníky i diváky čekají! Těšit se můžete například na Pony Cup, Dubnový dostihový den, nebo Memoriál Jany Holé. Nejvýznamnější dostih první části sezony Velká jarní cena proběhne 10. května 2026.
9. duben 2026 15:22
Letní sporty, Praha

Vybraná státní muzea a galerie jsou nově otevřena jednou měsíčně zdarma

Stálé expozice Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně a Muzea umění v Olomouci, které jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury, jsou první neděli v měsíci přístupné zdarma. Ministerstvo kultury rozhodlo i o otevření zdarma druhou neděli v měsíci Národního muzea a jeho poboček, Moravského zemského muzea v Brně, Slezského zemského muzea a technických muzeí v Praze a Brně.
9. duben 2026 13:25
Kultura, Praha

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 33. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře. Uvidíte mezi nimi filmy oceněné v Cannes, Benátkách, San Sebastiánu i Oscarem.
8. duben 2026 11:07
Kultura, Praha