!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zoo Praha se umístilo mezi čtyřmi finalisty Waza Conservation Award 2020
Zoo Praha se umístilo mezi čtyřmi finalisty Waza Conservation Award 2020
"> "> ">
Příroda

Zoo Praha se umístilo mezi čtyřmi finalisty Waza Conservation Award 2020

  • Vydáno16. října 2020
Na právě probíhající Výroční konferenci Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), která sdružuje čtyři sta špičkových institucí, se Zoo Praha dostalo velkého uznání: jako jediný zástupce Evropy byla odbornou komisí vybrána do finálové čtveřice na udělení vysoce prestižního ocenění Waza Conservation Award. Třebaže cenu nakonec získalo Georgia Aquarium v Atlantě, jde o ohromný úspěch nejen pro Zoo Praha, ale pro všechny, kdo se jakýmkoli způsobem podílí na jejích projektech zaměřených na ochranu biodiverzity.
zoo prahaNa letošní konferenci WAZA opět rezonuje zejména projekt "Návrat divokých koní", ale na takto významné ocenění mohlo Zoo Praha aspirovat jen díky tomu, že in situ projektů realizuje či podporuje celou řadu. Že je dnes Zoo Praha vnímáno jako jeden z významných hráčů v této oblasti, je nejen zásluha pracovníků zoo a  partnerských organizací, ale také všech, díky nimž může Zoo Praha působit na poli ochrany ohrožených druhů v takovém rozsahu. Chce proto poděkovat především návštěvníkům a zřizovateli, kterým je hlavní město Praha.

zoo prahaIn situ projekty Zoo Praha jsou vedle sbírky „Pomáháme jim přežít“ financovány především z tzv. „Pětikoruny ze vstupu“. Z každého vstupu do Zoo Praha převádí zoo 5 Kč na projekty ochrany ohrožených druhů. V době normálního fungování Zoo Praha to znamená každoročně sedm milionů korun na ochranu koní Převalského, goril nížinných, supů mrchožravých, gaviálů indických a celé řady dalších ohrožených druhů.

zoo prahaWAZA Conservation Award je oceněním pro členské organizace WAZA za mimořádný přínos k ochraně biodiversity. Nominace má velmi přísná kritéria – instituce musí mít velmi kvalitní a komplexní ochranářské programy s jasně formulovanými cíli a zároveň vynikajícími výsledky. Musí dokonale naplňovat standardy WAZA a současně prokázat významnou aktivitu v oblasti ochrany in situ i ex situ a samozřejmě dbát na životní podmínky zvířat, jejich ochranu, udržitelnost životního prostředí či vzdělávání. Dosavadními držiteli WAZA Conservation Award jsou Zoo Zürich (2019) ve Švýcarsku, Taronga Zoo (2018) v australské Sydney, Monterey Bay Aquarium (2017) v americké Kalifornii a Durrel Wildlife Conservation Trust (2016) na britském ostrově Jersey.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.