!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zoo Praha se raduje z malého orangutana
Zoo Praha se raduje z malého orangutana
"> "> ">
Příroda

Zoo Praha se raduje z malého orangutana

Vydáno 20. listopadu 2020
V pavilonu Indonéské džungle se 17. listopadu narodil malý orangutan! Ve sváteční den tak přišel na svět historicky třetí orangutan v Zoo Praha. Jedná se o potomka jednatřicetileté samičky orangutana sumaterského Mawar a devatenáctiletého orangutaního smace Pagyho. Protože se jedná o pravnouče orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry je mládě pro evropský chov velmi důležité.
zoo praha orangutanJako by to tušil - když přišel ředitel pražské zoologické zahrady dopoledne 17. listopadu do práce dostal chvilku poté zprávu, že samička orangutana sumaterského Mawar začala rodit. Před půl dvanáctou bylo mládě na světě. Ve sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha.

Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého Pagyho teprve o prvního. Současně je nově narozené mládě prvním vnoučetem slavného "pražského" orangutana Kamy (1971 – 2013). Ten se také narodil v Praze, a to rodičům, kteří pocházeli ještě z volné přírody.
 

Nejcennější malý orangutan v Evropě

zoo prahaPřestože byl Kama odchováván uměle – chovatelka paní Gottfriedová ho dokonce vozila v kočárku, měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, jenž se dnes stal otcem. Je to trochu spletité, ale rodokmen je velmi důležitý: Novorozené mládě je jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné. Dokonce se dá říci, že je vůbec nejcennějším v Evropě.

Samička Mawar je v pořádku, odpoledne již vyšli orangutani – včetně Mawar s mládětem – z „ložnic“ do expozice v Indonéské džungli. Mládě již začalo pít a matka Mawar se o něj dobře stará a odhání od něj i svou starší dceru, zvědavou Diri.
Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.