Úvod > Aktuality > Zoo Praha odchovala jako první v Evropě krasky krátkoocasé
Zoo Praha odchovala jako první v Evropě krasky krátkoocasé
">
Příroda

Zoo Praha odchovala jako první v Evropě krasky krátkoocasé

  • Vydáno19. dubna 2016
Krasky krátkoocasé jávské, jedny z nejvzácnějších ptáků světa, patří mezi nejohroženější druhy na Zemi. V přírodě jich žije pouhých 100 až 250. V lidské péči bylo chováno v rámci mezinárodního programu na Jávě 29 ptáků, z nichž bylo dvanáct převezeno do Evropy. Pražská zoo získala v prosinci 2015 jeden pár a nyní se může pochlubit světově významným chovatelským úspěchem – odchovem dvou mláďat.
KraskyPočty krasek, nejkrásnějších strak světa, se ve volné přírodě odhadují pouze na 100 až 250 jedinců. Patří tak mezi jedny z nejvzácnějších a nejohroženějších ptáků na světě. O jejich záchranu se snaží v záchranné a chovné stanici Cikananga na západní Jávě. Odtud se jich v roce 2015 dvanáct podařilo získat do Evropy. Čtyři páry zůstaly v Zoo Chester, kam bylo všech dvanáct ptáků původně dovezeno, jeden pár nedávno získala Durrellova zoo na ostrově Jersey a jeden pár chová od prosince loňského roku pražská zoo.

Chovatelé doufali, že se jim podaří ptáky rozmnožit, a nezůstalo jen u přání. Jako první se do Evropy přivezené krasky podařilo rozmnožit právě v Praze, což je ohromný chovatelský úspěch. Krasky potřebují ke svému hnízdění klid, proto jsou zatím v zázemí zoo. První pokus o hnízdění zaznamenali chovatelé již v lednu. Úspěšný však byl až další pokus. V polovině března začali ošetřovatelé podle chování rodičů a zvuků ozývajících se z voliéry začali tušit, že by v košíku u stropu voliéry mohla být vylíhlá mláďata. Krasky jsou ale velmi citlivé, a proto hnízdo není možné v průběhu hnízdění kontrolovat. Dnes jsou již obě mláďata poměrně velká, od jasně zelených rodičů se ale stále velice liší. Září totiž jako modré topazy – a spolu se smaragdovými rodiči vytvářejí úchvatný klenot.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.