Úvod > Aktuality > Zoo Praha obnovila protiletecký kryt 2. světové války
Zoo Praha obnovila protiletecký kryt 2. svetové války
"> Zoo Praha obnovila protiletecký kryt 2. svetové války "> Pestrý program s dobovou atmosférou je pripraven i na pondelí 5. kvetna
Památky

Zoo Praha obnovila protiletecký kryt 2. světové války

  • Vydáno3. května 2014
V předvečer výročí vypuknutí Pražského povstání bude v Zoo Praha otevřena replika protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Slavnostní přestřižení pásky proběhne v neděli 4. května v 11 hodin za účasti náměstka ministra obrany Bohuslava Dvořáka a historika plk. Eduarda Stehlíka.

Kryt v Zoo PrahaHistorie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi. Říkalo se, že štola ústí až v Trojském zámku nebo v podzemí Svaté Kláry. Také panovalo přesvědčení, že se v ní uvolňuje metan a její průzkum by byl životu nebezpečný. Štola je zhruba půl druhého století stará.

Později se ukázalo, že bude patrně dílem podnikatelů Floriana Kubešky nebo Jana Bendelmayera, kteří měli od roku 1856 právo na kutání rud v Troji. Později ze štoly vzešel světu dosud neznámý minerál paracomquimbit.

Štola v zooZa druhé světové války pak její vstupní část sloužila jako protiletecký kryt. A právě tato podoba se nyní štole vrací. Válečnou dobu připomíná nejen její vybavení a dekorace či dobová zvuková kulisa, ale také množství informací o období okupace v pražské zoologické zahradě.

Nedělní otevření štoly navíc ozdobí šlágry čtyřicátých let v podání hudebního tria Kalich. Podávat se bude válečná kávová náhražka a chybět nebude ani vojenská stráž v okolí štoly. Pestrý program s dobovou atmosférou je připraven i na pondělí 5. května, kdy mají všichni návštěvníci v uniformách a senioři (pamětníci) vstup za pouhou 1 korunu.

Zpřístupnění historické štola je první novinkou v areálu na sezonu 2014. V následujících týdnech čeká návštěvníky Zoo Praha ještě otevření Velemlokária či herního areálu pro děti s názvem Rezervace Bororo.

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

V Zoo Praha najdete repliku protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi.

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Stezka nad pražskou Zoo vede od voliéry dravců po rozhlednu Obora. Cestou vás uchvátí netradiční výhledy na Prahu, zajímavá je také geologická expozice přibližující zajímavé prostředí, kterým stezka prochází.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.