Úvod > Aktuality > Lvi berberští v plzeňské zoo dostali nový moderní výběh
Zoo Plzeň, lvi berberští, Kudy z nudy
"> Zoo Plzeň, lvi berberští, Kudy z nudy "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Lvi berberští v plzeňské zoo dostali nový moderní výběh

  • Vydáno30. června 2022
Krásné lvy berberské Zoo Plzeň chová od roku 2002 a tyto šelmy patří mezi největší lákadla zoo. Právě pro ně byl v západočeské zoologické zahradě zmodernizovaný venkovní výběh, který se otevřel pro lvy i návštěvníky 28. června 2022. Výběh se dočkal kompletní rekonstrukce po dvaceti letech svého fungování, byl rozšířen například o vodní příkop s velkou pohledovou vyhlídkou od hlavní pokladny a okolí výběhu nově krášlí objekty a výzdoba v berberském stylu.
lvi berberští zoo plzeňZoologická zahrada v Plzni začala výběh rekonstruovat v listopadu 2021, úpravami prošlo i okolí a související objekty – postavena byla nová separační klec pro lvy, rajská zahrada, informační objekt, vyhlídka, berberská věž stan. Záměrem bylo tyto doplňkové objekty koncipovat v berberském stylu s informacemi o této kultuře a o tom, jaký vliv na ni lev berberský měl. Přesahem této myšlenky je část věnovaná informacím o výskytu lva v českých dějinách a české heraldice. Rajská zahrada tak obsahuje ornamenty nebo kašnu a je vybudovaná podle stylu a pravidel arabských zahrad. V domku uvidíte například ručně malované mísy a další nádoby na přípravu jídla, nechybí další předměty denní potřeby a textilie. Velké změny při rekonstrukci zaznamenal i vodní příkop, který je 2,5 metru hluboký a až 9 metrů široký. Vyhlídka je dlouhá 26 metrů.

Na velkém množství nových naučných panelů se dočtete zajímavosti o Berberech a přírodě severní Afriky, mnoho informací o lvech, jejich roli v přírodě a způsobu chovu v zoo, a nechybí také zajímavosti o samotném plzeňském chovu.
 

Dospělí lvi výběh vyzkoušeli, koťata to teprve čeká

lvi berberští zoo plzeňLvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající výběh. Do té doby v zoo žili pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu v klecích a od roku 1974 nedošlo k odchovu. Lvi berberští se v Plzni množí od roku 2016. Dosud bylo odchováno osm mláďat. Předposledním – Fazanovi a Faridě budou 4. srpna 2022 dva roky a žijí nyní spolu s rodiči Matesem a Tamikou. Poslední odchov je z 9. května 2022, kdy přišla na svět tři lvíčata.

Při slavnostním představení si nový výběh vyzkoušeli tři lvi – nejstarší samec Mates a jeho téměř dvouletí potomci Fazan a Farida. Expozici však začnou trvale užívat přibližně za tři týdny, až se dobře zakoření tráva a ostatní vegetace. Druhou část lví smečky – samici Tamiku a v květnu narozená tři koťata – návštěvníci zatím neuvidí. Spojení s první částí smečky bude možné nejdříve po 80 dnech věku koťat a především poté, co to situace ve lví skupině dovolí.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

DinoPark Plzeň – s vyhlídkou u Brachiosaura

DinoPark Plzeň – s vyhlídkou u Brachiosaura

Zábavní a vzdělávací park v Plzni vhodný pro výlety s dětmi všech věkových kategorií. Vznikl jako kombinace naučné stezky využívající nejnovější technologie včetně 3D kina, dětských atrakcí a herních prvků. Nachází se na okraji městské části Vinice a je spojen se Zoo Plzeň.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Království jedu v Zoo Plzeň

Království jedu v Zoo Plzeň

Unikátní expozice „Království jedu“ v plzeňské zoo, nemá v České republice obdoby. Žijí zde nejjedovatější hadi světa a je mimořádně zabezpečený.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.