!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!
Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!
"> "> "> "> ">
Příroda

Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!

  • Vydáno24. prosince 2021
Nový přírůstek, vzácného čínského sudokopytníka takina čínského nebo také zlatého, připravila jako vánoční dárek pro návštěvníky plzeňská zoologická zahrada. Takin zlatý, větší příbuzný evropského kamzíka, byl pro svět objeven teprve v roce 1950 a v Číně je stejně jako například panda považován za národní poklad a zvířecí symbol země. V Plzni se tato zvířata objevují vůbec poprvé. Dva kusy přicestovaly do západočeské metropole začátkem prosince 2021 ze zoo v Liberci.
takinTakin čínský je neobyčejný sudokopytník s rohy pakoně, nosem losa, ocasem medvěda a stavbou těla připomínající bizona. Pro svět byl objeven až v roce 1950. Jeho domovem je Himálaj, kde se živí okusováním stromů, keřů a bylin. Za potravou se dokáže natáhnout do výšky více než dvou metrů, tím že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu. V zoologických zahradách se chová velmi zřídka, protože je v Číně považován za součást národního dědictví, kde si jej cení podobně jako pandy velké. V Evropské Unii ho chová sedm zemí ve 14 zahradách.

V České republice chová takiny Zoo Liberec, dva samce má Zoopark Chomutov a nově se chovný pár zabydluje v Zoo Plzeň. Takini zlatí nadchli před dvaceti lety, při návštěvě skupiny ředitelů zoologických zahrad z Česka v Číně, tehdejšího ředitele liberecké zoo Josefa Janečka natolik, že se rozhodl je získat. Po nesmírném úsilí a vyjednávání nakonec výměnou za jiné chované druhy zvířat dostal chovný pár, jehož potomky jsou v současnosti všichni takini zlatí žijící v Evropě.
 

Takini si v novém domově již zvykli

takinTakini jsou nápadní svou hustou zlatou srstí. Samec může vážit až 350 kilogramů, samice jsou drobnější. Žijí na konci vegetační zóny, kde končí dřeviny, začínají vysokohorské louky s nízkými porosty. Živí se okusy dřevin a bylinami, když napadne hodně sněhu, scházejí do nižších poloh. Životu v horách jsou přizpůsobení. Skáčou jako kamzíci, vydrží velké mrazy – je to záhadné, úžasné zvíře. V Plzni obývají od 3. prosince 2021 přebudovaný rozsáhlý výběh původně z roku 1997, kde dříve žili pižmoni a poté jaci. Výběh bylo třeba zvýšit, protože takini j¨sou známí "útěkáři". Po příjezdu do plzeňské zoo zkoušel samec přeskočit zeď v dvoumetrové výšce. Zvířata si ale již na nový domov zvykla a jsou spokojená.

V evropských zahradách žije nyní 52 takinů čínských, kromě EU je chovají také dvě zoo v Rusku a v Indonésii. Do Plzně přijel pětiletý samec John Woo, narozený v Liberci. Roční samice Bathory pochází také z Liberce. Plzeňští chovatelé doufají, že během dvou tří let by se mohli dočkat mláďat. Pro takiny je vedená evropská plemenná kniha a v Červené knize ohrožených druhů jsou v kategorii zranitelných zvířat.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Další aktuality

17.1.
2022
Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Plzeňsko a Český les | Životní styl
13.1.
2022
10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

Plzeňsko a Český les | Památky
22.12.
2021
V klášteře Kladruby se bude rozdávat Betlémské světlo

V klášteře Kladruby se bude rozdávat Betlémské světlo

Plzeňsko a Český les | Památky