Úvod > Aktuality > Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!
Příroda

Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!

  • Vydáno24. prosince 2021
Nový přírůstek, vzácného čínského sudokopytníka takina čínského nebo také zlatého, připravila jako vánoční dárek pro návštěvníky plzeňská zoologická zahrada. Takin zlatý, větší příbuzný evropského kamzíka, byl pro svět objeven teprve v roce 1950 a v Číně je stejně jako například panda považován za národní poklad a zvířecí symbol země. V Plzni se tato zvířata objevují vůbec poprvé. Dva kusy přicestovaly do západočeské metropole začátkem prosince 2021 ze zoo v Liberci.
takinTakin čínský je neobyčejný sudokopytník s rohy pakoně, nosem losa, ocasem medvěda a stavbou těla připomínající bizona. Pro svět byl objeven až v roce 1950. Jeho domovem je Himálaj, kde se živí okusováním stromů, keřů a bylin. Za potravou se dokáže natáhnout do výšky více než dvou metrů, tím že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu. V zoologických zahradách se chová velmi zřídka, protože je v Číně považován za součást národního dědictví, kde si jej cení podobně jako pandy velké. V Evropské Unii ho chová sedm zemí ve 14 zahradách.

V České republice chová takiny Zoo Liberec, dva samce má Zoopark Chomutov a nově se chovný pár zabydluje v Zoo Plzeň. Takini zlatí nadchli před dvaceti lety, při návštěvě skupiny ředitelů zoologických zahrad z Česka v Číně, tehdejšího ředitele liberecké zoo Josefa Janečka natolik, že se rozhodl je získat. Po nesmírném úsilí a vyjednávání nakonec výměnou za jiné chované druhy zvířat dostal chovný pár, jehož potomky jsou v současnosti všichni takini zlatí žijící v Evropě.
 

Takini si v novém domově již zvykli

takinTakini jsou nápadní svou hustou zlatou srstí. Samec může vážit až 350 kilogramů, samice jsou drobnější. Žijí na konci vegetační zóny, kde končí dřeviny, začínají vysokohorské louky s nízkými porosty. Živí se okusy dřevin a bylinami, když napadne hodně sněhu, scházejí do nižších poloh. Životu v horách jsou přizpůsobení. Skáčou jako kamzíci, vydrží velké mrazy – je to záhadné, úžasné zvíře. V Plzni obývají od 3. prosince 2021 přebudovaný rozsáhlý výběh původně z roku 1997, kde dříve žili pižmoni a poté jaci. Výběh bylo třeba zvýšit, protože takini j¨sou známí "útěkáři". Po příjezdu do plzeňské zoo zkoušel samec přeskočit zeď v dvoumetrové výšce. Zvířata si ale již na nový domov zvykla a jsou spokojená.

V evropských zahradách žije nyní 52 takinů čínských, kromě EU je chovají také dvě zoo v Rusku a v Indonésii. Do Plzně přijel pětiletý samec John Woo, narozený v Liberci. Roční samice Bathory pochází také z Liberce. Plzeňští chovatelé doufají, že během dvou tří let by se mohli dočkat mláďat. Pro takiny je vedená evropská plemenná kniha a v Červené knize ohrožených druhů jsou v kategorii zranitelných zvířat.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura