Úvod > Aktuality > Zoo Ostrava zve na prohlídky botanického zázemí

Zoo Ostrava zve na prohlídky botanického zázemí

Vydáno 30. května 2019 Příroda
Speciální komentované prohlídky skleníků v ostravské zoologické zahradě mohou navštěvníci využít během letních měsíců a také ve vybraných termínech v průběhu roku. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo. Do tropů s průvodcem se mohou návštěvníci v roce 2019 vydataž do konce října každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod.

Granátové jablkoSkleníky jsou v ostravské zoo v provozu již několik let a slouží mimo jiné k pěstování rostlin určených pro doplnění expozic zvířat i k výsadbě záhonů podél návštěvnických tras.

Ve skleníkovém areálu o 1000 m2 rostou tropické a subtropické rostliny, které se využívají k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo. Také je zde pěstována kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma, včetně různých druhů bylinek a koření.

Do tropů s průvodcem se můžete v roce 2019 vydat od dubna až do konce října každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod.
 

Víte, že...

Lidé ve skleníkuGranátovník je subtropická rostlina původně rozšířena od Persie až po severozápadní Indii. Je to prastará kulturní rostlina. Nachází se již v staroegyptských kresbách, ve starých testamentech, jakožto i v orientálních a řeckých ságách, většinou jako symbol lásky a plodnosti. Víno připravené z jeho šťávy bylo považováno přímo za nápoj lásky. Slupka plodů, bohatá na třísloviny, sloužila dříve k výrobě inkoustu a barev na koberce.

Kapara trnitá původem ze střední Asie zdomácněla i v Jižní Evropě. Nejvíce se pěstuje ve Španělsku, Itálii a Francii. Tvoří nízký poléhavý keřík s velmi dekorativními květy. Sbírají se květní poupata, která se nechají po sběru a roztřídění ve stínu zavadnout a potom uležet 3 měsíce v soli nebo v soli s olejem. Kůra, listy a kořeny mají diuretické účinky a snižují účinky toxických látek (alkoholu, drog, léků a dalších cizorodých látek) na lidský organismus, především játra.

Komentované prohlídky skleníků v zoo Ostrava

Komentované prohlídky skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů.

Komentované krmení v Zoo Ostrava

Komentované krmení v Zoo Ostrava

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady se opět mohou těšit na tradiční víkendové komentované krmení vybraných druhů zvířat.

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Další aktuality

16.7.
2019
Projeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari

Projeďte se v ostravské zoologické zahradě po safari

Severní Morava a Slezsko | Příroda
7.7.
2019
Navštivte novou expozice Tsavo v Zoo Ostrava

Navštivte novou expozice Tsavo v Zoo Ostrava

Severní Morava a Slezsko | Příroda
26.6.
2019
Zoo Ostrava zahajuje večerní komentované prohlídky

Zoo Ostrava zahajuje večerní komentované prohlídky

Severní Morava a Slezsko | Příroda