Úvod > Aktuality > Zoo Ostrava se pyšní novým přírůstkem u kondorů havranovitých
Hejno kondoru havranovitých v ostravské zoologické zahrade má nového clena
"> Hejno kondoru havranovitých v ostravské zoologické zahrade má nového clena "> Kondory havranovité najdou návštevníci v expozici malých šelem
Příroda

Zoo Ostrava se pyšní novým přírůstkem u kondorů havranovitých

  • Vydáno22. května 2013
Hejno kondorů havranovitých v ostravské zoologické zahradě má nového člena. Po několika letech se tamnímu páru podařilo přirozeně odchovat mládě. Prohlédnout si jej múžete ve voliéře společně s rodiči a dvěma staršími sourozenci.
Kondor havranovitýKondoři havranovití jsou teplomilní ptáci, proto tráví zimu v chovatelském zázemí zoo. V tomto období u nich probíhá i hnízdní sezóna. Pokud je úspěšná, stěhují se ptáci do své letní voliéry v návštěvnické části už s odrostlejším mládětem. Letos poprvé zimovali ptáci v odchovně, předtím to bylo v původním pavilonu vodních ptáků, kde ale nebývalo hnízdění, ani následná péče vždy úspěšné.

Kondory havranovité najdou návštěvníci v expozici malých šelem zoologické zahrady v Ostravě. Voliéru obývají společně s dalšími americkými druhy – čájou obojkovou (zástupce vrubozobých ptáků) a agutim středoamerickým (zástupcem hlodavců). Byť je mladý kondor už téměř stejně velký jako dospělí ptáci, je od nich ještě dobře rozeznatelný díky přetrvávajícímu porostu prachového peří (viz foto v příloze).

KondorKondoři jsou převážně mrchožraví ptáci vyskytující se na obou amerických kontinentech. Ekologicky zde zastupují starosvětské supy. Kondor havranovitý se vyskytuje od středu USA po střed Chile a Argentinu. Často létá a nocuje ve velkých hejnech. Má špatný čich a při hledání potravy se nechá vést jinými druhy mrchožravých zvířat. Zajímavý je vztah tohoto druhu s kondory krocanovitými, u kterých se naopak vyvinul vynikající čich, v ptačí říši neobvyklý. Kondoři havranovití proto sledují nejčastěji tohoto svého příbuzného, který je k mršině bezpečně dovede. Na mršinu se mnohdy slétne hejno i 200 ptáků. Kondor havranovitý ale také sám aktivně loví (nejčastěji hmyz a drobné obratlovce) a pojídá dokonce i plody rostlin. Hoduje i na odpadu z lidských sídlišť. Jako jediný z kondorů má neopeřené části na hlavě a krku tmavě zbarvené.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty