Úvod > Aktuality > Zoo Olomouc se stala novým domovem tygřice Betty
Zoo Olomouc se stala novým domovem tygřice Betty
"> "> ">
Příroda

Zoo Olomouc se stala novým domovem tygřice Betty

  • Vydáno20. října 2012
Olomoucká zoo se může pyšnit novou obyvatelkou. Je jí samice tygra ussurijského Betty, která pochází ze zoologické zahrady v Novosibirsku. Právě v těchto dnech jí končí povinná 28 denní karanténa a může tak být vpuštěna do svého venkovního výběhu.
Rok a půl stará tygřice pochází z trojčat a její matka se narodila ve volné přírodě. Má v sobě kus divočiny své mámy a pravé návyky šelmy. Na jméno reaguje, ale lidský kontakt nevyhledává. Do Olomouce Betty přicestovala 14. září. Ze dne na den musela změnit prostředí i rodinu, s níž vyrůstala. Právě v těchto dnech jí končí povinná 28 denní karanténa a může tak být vpuštěna do svého venkovního výběhu.

Tygry ussurijské chová Zoo Olomouc od roku 1976. Tehdy ze Dvora Králové přicestovala samice Sumba a krátce po ní ze Státních cirkusů Praha samec Aldan. Spolu v letech 1980-1983 přivedli na svět ve 3 vrzích 5 mláďat. S menšími přestávkami olomoucká zoo tygry chovala stále, ale vhodný další chovný pár, který by po sobě zanechal potomky, se sestavit už nepodařilo.

Tygr ussurijský obývá území východního Ruska v blízkosti řeky Ussuri. Tato nejmohutnější kočkovitá šelma žije v oblastech, které jsou velmi nehostinné a kde teplota v zimním období klesá až na -45° C. Před třeskutou zimou ho jako jediného tygra chrání 5 cm tukový polštář v oblasti břicha, a své tlapy zvíře využívá téměř jako sněžnice. Dlouhé hodiny na lovu mu přináší jen 10% úspěšnost.
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.