Úvod > Aktuality > Zoo Olomouc se raduje ze samiček štětkounů afrických
Zoo Olomouc se raduje ze samicek štetkounu afrických
"> Zoo Olomouc se raduje ze samicek štetkounu afrických "> Štetkouni africtí jsou pestre zbarvená prasata "> Žijí v malých skupinách do patnácti jedincu vedených dospelým samcem
Příroda

Zoo Olomouc se raduje ze samiček štětkounů afrických

  • Vydáno14. ledna 2014
Olomoucká zahrada přivítala své nové obyvatelky – dvě samičky štětkounů afrických Potamochoerus porcus Piggy a Mabel. Jejich cesta započala v zoologické zahradě v Mnichově, kde se 6. května 2012 narodily.
Pigy a MabelKoncem loňského roku ale nastal nejvyšší čas stěhování z jejich rodiště, kde obě slečny mají svého otce. Ten se obával, že se na cestu bude muset vydat taktéž, a při nakládání svých dcer chtěl místním ošetřovatelům uplavat. Příjezd slečen do olomoucké zoo ale žádné komplikace neprovázely a včera 13. ledna se zde obě slečny již zabydlely. Bránu zoo překročily 12. prosince 2013 a jsou při stálé chuti, prozatím gastronomické. Nežerou ovšem zbytky potravy, jak se mnoho lidí domnívá. Do jejich jídelníčku patří ovoce, zelenina, speciální granule, oříšky.

ŠtětkouniŠtětkouni afričtí jsou pestře zbarvená prasata rozšířená především ve střední a západní rovníkové Africe. Svůj název dostala podle štětek na špičkách ušních boltců. Mají poměrně hustou hnědočervenou srst, bílý pruh uprostřed hřbetu a dlouhé ušní boltce zakončené štětkou chlupů. Za horkých dnů se s oblibou chladí v řekách a tůních, za potravou se vydávají převážně v noci. Tu tvoří traviny, vodních rostliny, ovoce, ořechy, vejce, drobní živočichové i uhynulá zvířata. Žijí v malých skupinách do patnácti jedinců vedených dospělým samcem. Většinou jde o pár a jejich mláďata. Byly zaznamenány ale i tlupy o více než sto kusech. Výrůstky na hlavě slouží samcům v době námluv jako nárazníky při vzájemných potyčkách. Samice rodí 1-6 mláďat do hnízd z travin, které sama vybudovala. V případě ohrožení se podsvinčata krčí a předstírají mrtvé. Dožívají se v průměru okolo dvaceti let.
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.