Úvod > Aktuality > Zoo Jihlava truchlí nad tragickou ztrátou plameňáka
Zoo Jihlava truchlí nad tragickou ztrátou plameňáka
">
Příroda

Zoo Jihlava truchlí nad tragickou ztrátou plameňáka

  • Vydáno16. března 2017
V pátek dne 10. března 2017 v době mezi 12:00 a 12:30 došlo k nezákonnému vniknutí tří nezletilých výtržníků nejdříve do areálu zoo a poté i do expozice plameňáků růžových. Trojice zahnala bezbranné ptáky do jejich vnitřní ubikace, kde je honila a napadla házením kamenů. Jednoho plameňáka utýrala a druhého zranila.
PlameňákNezvyklého ruchu si všimnul pracovník technického úseku zoo, který pracoval v sousední expozici lemurů kata. Vydal se plameňáky zkontrolovat, přičemž vyrušil útočníky, kteří se dali na útěk a opustili areál zoologické zahrady nedalekým východem k letnímu kinu. Zaměstnanec zoo neprodleně informoval zoology a chovatele, aby zkontrolovali ptáky. Zoolog zároveň ihned telefonicky uvědomil Městskou policii Jihlava, která díky výraznému oblečení jednoho z útočníků všechny tři zachytila na bezpečnostní kameře poblíž areálu zoo. Strážníci díky kamerovému systému města a telefonické navigaci zaměstnanců zoo dopadli dva ze tří pachatelů. Ti byli neprodleně předání Policii České republiky, která společně se strážníky uvědomila zákonné zástupce nezletilých útočníků a dopadla i třetího pachatele. Celá věc je nadále v šetření Policie České republiky.

PlameňákŘádění nezletilých vandalů v zoo nepřežil z více jak šedesátikusového hejna jeden plameňák, druhý byl poraněn a nyní se nachází mimo bezprostřední ohrožení života. Celé hejno plameňáků pak utrpělo počínáním chlapců značný stres. Zabitý plameňák byl chovný asi šestnáctiletý samec původem z africké Tanzanie, přičemž byl prokazatelným úspěšným otcem osmi mláďat. Vzhledem k tomu, že plameňáci se běžně dožívají v lidské péči třiceti až čtyřiceti roků, jednalo se o relativně mladé, ale zkušené zvíře.

Finanční škoda byla vyčíslena na necelých 50 000 Kč, chovatelská cena chovného zvířete, navíc původem po rodičích z přírody, je však nevyčíslitelná. Na pachatele bylo podáno trestní oznámení. Vzhledem k tomu že kvůli nízkému věku (5, 6 a 8 let) nemají pachatelé trestněprávní odpovědnost, bude po skončení vyšetřování Zoologická zahrada Jihlava požadovat kompenzaci škody po zákonných zástupcích pachatelů.
Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.