ÚvodAktualityZnovuzrozené Uměleckoprůmyslové museum láká na domy a byty pro velké i pro panenky
Kultura

Znovuzrozené Uměleckoprůmyslové museum láká na domy a byty pro velké i pro panenky

  • 24. února 2018
Loni se po tříleté rekonstrukci znovu otevřela budova Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Vedle pečlivě restaurovaných historických prvků a interiérů, nového vchodu přes zahradu ze Široké ulice, větších výstavních prostor a kafé restaurantu v přízemí si obdiv zaslouží samozřejmě zdejší výstavy.
Největší novinkou v Uměleckoprůmyslovém museuPraze je výstava historických domečků pro panenky, otevřená v polovině února. Pohled do maličkého světa ze 17. a 18. století je fascinující a v našem prostředí i výjimečný: tenhle typ hračky se u nás totiž objevil až v 19. století. Výstavu můžete navštívit až do poloviny června.
 

Příběhy malých světů

Při pohledu do útrob dvanácti domečků pro panenky zjistíte, jak žily rodiny z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti a jak se měnila architektura a design jejich bydlení. Je tu venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstská vila i moderní byt ve výškové budově z šedesátých let 20. století. Domečky jsou zapůjčené z londýnského Victoria & Albert Museum of Childhood, jemuž je často darovali dědici původních majitelů.

Českou ozvěnu představuje secesní interiér z muzejních sbírek v měřítku 1:5 a digitální hra, v níž můžete vytvořit vlastní secesní interiér. Nejenom pro děti jsou určeny pracovní listy nazvané Malé světy; upozorní vás na předměty, z nichž lze vyčíst společenské postavení malých obyvatel a to, zda jde o bydlení městské či venkovské a na spousty dalších detailů. Výstavu doprovází práce studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a také domečky a pokojíčky, které vznikly při rozmanitých edukačních programech a projektech pod rukama žáků a studentů dalších škol. Doprovodný program nabídne komentované prohlídky, přednášky, programy a výtvarné dílny pro školy, v červnu v rámci oslav Dne dětí se chystá velká výtvarná dílna v muzejní zahradě.
 

Paneláky a venkov

Víte, že v Praze je téměř 10 tisíc paneláků, v nichž žije 44 % obyvatel hlavního města? A že nemusí jít jen o nudné a monotónní shluky šedivých krabic? Zajímavým protikladem k titěrným domečkům z časů dávno minulých je druhá zajímavá výstava Uměleckoprůmyslového musea, nazvaná Bydliště: panelové sídliště. Pomocí plánů, modelů a dobových fotografií výstava představí desítky sídlišť v celém Česku, která vznikla mezi lety 1945–1989.

Do třetice téma bydlení, tentokrát opět domečky a pokojíčky pro panenky, můžete vidět na zámkuKamenici nad Lipou, v pobočce Uměleckoprůmyslového musea. Nejstarší hračky pocházejí z druhé poloviny 19. století, ty nejmladší ze třicátých let 20. století. Mimo hlavní sezonu je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 15 hodin.
 

Co byste měli vidět a kam se vypravit?

  • Další pobočku má Uměleckoprůmyslové museum v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu na Starém Městě. Expozice je věnovaná kubismu, stylu, který propojil architekturu a volné i užité umění; otevřeno je denně kromě pondělí. Za bližší seznámení stojí i Grand Café Orient, jediná kubistická kavárna na světě.
  • Přes zimu nezavírá ani zámekKlášterci nad Ohří, kde je vystaven porcelán ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea. Otevřeno je denně kromě neděle a pondělí.
  • Původně Uměleckoprůmyslové museum, založené roku 1885, sídlilo v nedalekém Rudolfinu. Současná budova vznikla na sklonku 19. století podle návrhu Josefa Schulze, slavnostní otevření proběhlo v roce 1900.
  • Ve studovně byl zachován původní mobiliář Josefa Schulze a také barokní knihovní skříně z piaristického kláštera v Benešově, instalované již při stavbě muzea v letech 1897–1900.
  • V přízemí objevíte muzejní obchod firmy Modernista s velkým výběrem odborných knih a časopisů o designu a užitém umění, replikami originálů předmětů ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea, originální autorskou módou a drobnými suvenýry.
Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Ex Post – kulturně vzdělávací prostor Kultura

Ex Post – kulturně vzdělávací prostor

Po několikaměsíční rekonstrukci se v Příčné ulici v Praze znovu otevřela pobočka pošty – tentokrát však utichnou razítka a prostor bude patřit kultuře a vzdělávání.

Galerie Josefa Sudka v Praze Kultura

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Modernista – splněný sen pro milovníky designu Zážitky

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Kromě vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích Památky

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Zámek Kamenice nad Lipou Památky

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek vznikl přestavbou původního hradu ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn v 19. století. Najdete tu dvě nové expozice hraček, Hledej hračku a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velkou hernu pro děti. Rodiče zaujme expozice nábytku 19. a 20. století.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Podobně jako letopočty končící čtyřkou patří Rokům české hudby, trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů. Jde například o klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Anežský a Strahovský klášter. Pojďte se tam podívat s Kudy z nudy!
10. prosinec 2024 8:26
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.
9. prosinec 2024 20:06
Památky, Praha

Gorila Moja ze Zoo Praha oslaví 20. narozeniny

První a nejslavnější v Česku narozená gorila, legendární Moja, oslaví v pátek 13. prosince 2024 své 20. narozeniny. Zástupci Zoo Praha jí v zoo ve španělském Cabárcenu předají speciální dárek. Pražská zoo ve svém areálu současně uvede fotografickou výstavu mapující Mojin život. Její vernisáž proběhne v sobotu 14. prosince v 11 hodin v Rezervaci Dja spolu s dalším bohatým programem.
9. prosinec 2024 16:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
9. prosinec 2024 9:50
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Oslava narozenin Moji v Zoo Praha, Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

V botanické zahradě v Troji vás čeká barevný advent a Vánoce plné vůní

Botanická zahrada hl. m. Prahy pro období adventu a Vánoc připravila svým návštěvníkům skutečně bohatý program. Výstava Křišťálová zahrada přináší zážitek pro celou rodinu, a to jak během denní otevírací doby, tak i v rámci večerní návštěvy, která je možná vždy od čtvrtka do neděle. Ve čtvrtek 12. prosince se navíc zájemci mohou těšit na komentovanou prohlídku s uměleckým sklářem Jiřím Pačinkem. Až do 5. ledna se lze vypravit za příběhem nápoje, který změnil svět – seznámí s ním výstava Sedmý šálek čaje. Během víkendů je také otevřena stylová čajovna. Své potěšení si mohou dopřát i milovníci vína. Vinotéka sv. Kláry si připravila veřejné degustace. V pondělí 16. prosince návštěvníci ochutnají vína z Vinice sv. Kláry a před Silvestrem, v pondělí 30. prosince, pak jako první novou kolekci sektů. V botanické zahradě se dají také pořídit originální vánoční dárky v podobě dárkových vstupenek, voucherů, lahví vína nebo exkluzivního ginu Fata Morgana a milých drobností.
8. prosinec 2024 15:00
Příroda, Praha

Užijte si předvánoční plavby lodí po Vltavě v Praze

Velká okružní plavba Prahou, občerstvení v ceně a hlavně únik z předvánočního shonu. To jsou hlavní lákadla projížďky na Vltavě v adventním čase, které pro vás nachystaly Pražské Benátky. Plavba probíhá na patentních celodřevěných lodích typu Vodouch, které jsou postaveny v duchu nejlepší tradice 19. století. Vyhlídkové plavby jsou v prosinci Na lodích je vždy teplo a není nutné se obávat větru, deště či zimy.
7. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
7. prosinec 2024 9:12
Zážitky, Praha