Úvod > Aktuality > Znovuzrozené Uměleckoprůmyslové museum láká na domy a byty pro velké i pro panenky
Kultura

Znovuzrozené Uměleckoprůmyslové museum láká na domy a byty pro velké i pro panenky

  • Vydáno24. února 2018
Loni se po tříleté rekonstrukci znovu otevřela budova Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Vedle pečlivě restaurovaných historických prvků a interiérů, nového vchodu přes zahradu ze Široké ulice, větších výstavních prostor a kafé restaurantu v přízemí si obdiv zaslouží samozřejmě zdejší výstavy.
Největší novinkou v Uměleckoprůmyslovém museuPraze je výstava historických domečků pro panenky, otevřená v polovině února. Pohled do maličkého světa ze 17. a 18. století je fascinující a v našem prostředí i výjimečný: tenhle typ hračky se u nás totiž objevil až v 19. století. Výstavu můžete navštívit až do poloviny června.
 

Příběhy malých světů

Při pohledu do útrob dvanácti domečků pro panenky zjistíte, jak žily rodiny z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti a jak se měnila architektura a design jejich bydlení. Je tu venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstská vila i moderní byt ve výškové budově z šedesátých let 20. století. Domečky jsou zapůjčené z londýnského Victoria & Albert Museum of Childhood, jemuž je často darovali dědici původních majitelů.

Českou ozvěnu představuje secesní interiér z muzejních sbírek v měřítku 1:5 a digitální hra, v níž můžete vytvořit vlastní secesní interiér. Nejenom pro děti jsou určeny pracovní listy nazvané Malé světy; upozorní vás na předměty, z nichž lze vyčíst společenské postavení malých obyvatel a to, zda jde o bydlení městské či venkovské a na spousty dalších detailů. Výstavu doprovází práce studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a také domečky a pokojíčky, které vznikly při rozmanitých edukačních programech a projektech pod rukama žáků a studentů dalších škol. Doprovodný program nabídne komentované prohlídky, přednášky, programy a výtvarné dílny pro školy, v červnu v rámci oslav Dne dětí se chystá velká výtvarná dílna v muzejní zahradě.
 

Paneláky a venkov

Víte, že v Praze je téměř 10 tisíc paneláků, v nichž žije 44 % obyvatel hlavního města? A že nemusí jít jen o nudné a monotónní shluky šedivých krabic? Zajímavým protikladem k titěrným domečkům z časů dávno minulých je druhá zajímavá výstava Uměleckoprůmyslového musea, nazvaná Bydliště: panelové sídliště. Pomocí plánů, modelů a dobových fotografií výstava představí desítky sídlišť v celém Česku, která vznikla mezi lety 1945–1989.

Do třetice téma bydlení, tentokrát opět domečky a pokojíčky pro panenky, můžete vidět na zámkuKamenici nad Lipou, v pobočce Uměleckoprůmyslového musea. Nejstarší hračky pocházejí z druhé poloviny 19. století, ty nejmladší ze třicátých let 20. století. Mimo hlavní sezonu je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 15 hodin.
 

Co byste měli vidět a kam se vypravit?

  • Další pobočku má Uměleckoprůmyslové museum v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu na Starém Městě. Expozice je věnovaná kubismu, stylu, který propojil architekturu a volné i užité umění; otevřeno je denně kromě pondělí. Za bližší seznámení stojí i Grand Café Orient, jediná kubistická kavárna na světě.
  • Přes zimu nezavírá ani zámekKlášterci nad Ohří, kde je vystaven porcelán ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea. Otevřeno je denně kromě neděle a pondělí.
  • Původně Uměleckoprůmyslové museum, založené roku 1885, sídlilo v nedalekém Rudolfinu. Současná budova vznikla na sklonku 19. století podle návrhu Josefa Schulze, slavnostní otevření proběhlo v roce 1900.
  • Ve studovně byl zachován původní mobiliář Josefa Schulze a také barokní knihovní skříně z piaristického kláštera v Benešově, instalované již při stavbě muzea v letech 1897–1900.
  • V přízemí objevíte muzejní obchod firmy Modernista s velkým výběrem odborných knih a časopisů o designu a užitém umění, replikami originálů předmětů ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea, originální autorskou módou a drobnými suvenýry.
Expozice Český kubismus v Domě U Černé Matky Boží v Praze

Expozice Český kubismus v Domě U Černé Matky Boží v Praze

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Ex Post – kulturně vzdělávací prostor

Ex Post – kulturně vzdělávací prostor

Po několikaměsíční rekonstrukci se v Příčné ulici v Praze znovu otevřela pobočka pošty – tentokrát však utichnou razítka a prostor bude patřit kultuře a vzdělávání.

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Kromě vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum hlavního města Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek Kamenice nad Lipou

Dvě nové expozice hraček, Hledej hračku ze sbírek UPM a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velká herna pro děti. Rodiče zaujme i expozice nábytku 19. a 20. století Cesty designu.

Další aktuality

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky