Úvod > Aktuality > Z nové rozhledny na Hradišťském vrchu u Kaplice uvidíte Novohradské hory i Alpy
Z nové rozhledny na Hradišťském vrchu u Kaplice uvidíte Novohradské hory i Alpy
">
Příroda

Z nové rozhledny na Hradišťském vrchu u Kaplice uvidíte Novohradské hory i Alpy

Vydáno 26. března 2019
V lese Hradiště na Hradištním vrchu u městečka Kaplice na Českokrumlovsku naleznete nově otevřenou rozhlednu. Stavna ze dřeva a oceli stojí ve výšce 780 metrů nad mořem. Její půdorys odkazuje na tvar pětilisté růže ve znaku šlechtického rodu Rožmberků.
Rozhledna KapliceTéměř 30 metrů vysoká rozhledna vyrostla na Hradišťském vrchu u Kaplice, v místě bývalého keltského opevnění. Turisté se mohou z vrcholu stavby rozhlížet na rakouské Alpy i vrchol Plechý. Stojí ve výšce 780 metrů nad mořem a její půdorys odkazuje na tvar pětilisté růže ve znaku šlechtického rodu Rožmberků.

rozhledna kapliceRozhledna má dřevěno-ocelovou konstrukci z modřínového dřeva a pozinkované oceli. Jejím autorem je brněnský architekt Pavel Jura, který se snažil respektovat genius loci Hradišťského vrchu s ohledem na historii místa spojenou s Kelty a Rožumberky. Z vyhlídky jsou za dobrého počasí dobře viditelné Alpy, směrem k Lipnu Plechý, Vítkův kámen, Kleť a směrem do vnitrozemí Budějovická kotlina, Novohradské hory a Soběnovská vrchovina.

Rozhledna je otevřena celoročně a vstup na ní je volný. Uzavřena bude jen v případě velmi nepříznivých klimatických podmínek na omezenou dobu, či v době revizí. Nejsnažší přístup na novou rozhlednu je z obce Hradiště, v budoucnu by ji měla značená trasa propojit s dalšími rozhlednami v okolí.
Rozhledna na Hradišťském vrchu

Rozhledna na Hradišťském vrchu

Téměř 30 metrů vysoká rozhledna vyrostla na Hradišťském vrchu u Kaplice na Českokrumlovsku, v místě bývalého keltského opevnění. Turisté se mohou z vrcholu stavby rozhlížet na rakouské Alpy i vrchol Plechý.