Úvod > Aktuality > Znojmo ožije opět historickým vinobraním
Znojmo ožije opět historickým vinobraním
"> "> Ústrední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský "> Znojmo ožije historickým vinobraním "> Do sveta historické hudby návštevníky prenesou hudební seskupení Bakchus, Arcus, Lucrezia Borgia, Gnomus a Musica Canora "> Program vinobraní vyvrcholí v sobotu velkolepým pruvodem historických postav "> Neodmyslitelnou soucástí programu vojenská ležení a vystoupení mnoha kejklíru "> Samozrejmostí je velkolepý záverecný ohnostroj
Gurmánská turistika

Znojmo ožije opět historickým vinobraním

  • Vydáno12. září 2019
Již tento víkend, od pátku 13. až do neděle 15. září 2019, přivítá město Znojmo krále Jana Lucemburského, náměstí ožijí hudbou, tancem a rytířskými turnaji, noc prozáří stovky pochodní a víno poteče proudem. Přijeďte i vy prožít historickou slavnost, ochutnat skvělé víno i perlivý burčák.

Znojemské historické vinobraníVelkolepá oslava vína, kultury a historie proběhne tradičně v srdci znojemské městské památkové rezervace na třinácti paralelních scénách. Je to příležitost, jak si skvěle užít víkendový program ve znamení hudby a historické atmosféry, spolu s ochutnávkou moravských vín a místních gastronomických lahůdek.

Základním pilířem historického programu je unikátní průvod krále Jana Lucemburského, který je lákadlem pro milovníky výpravných historických slavností. Jde o monumentální divadlo za účasti více než 500 kostýmovaných postav. Nejvíce autentická scéna ze všech historických je bezpochyby Ulička chudiny (ul. Malá Mikulášská). Potkat tu můžete kata, věštkyni, žebráky, mnichy, pěvce, ale i lehké děvy, hazardní hráče, šarlatány nebo zloděje.

ZnojmoPrvní Znojemské historické vinobraní se uskutečnilo již v roce 1966. Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, se divákům nabízejí k zhlédnutí dodnes. Letos bude král Jan se svou družinou rozhazovat 10 000 stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989-2019, jako připomínku 30let od sametové revoluce. P vyrazí městem tradičně v pátek ve 20 a v sobotu ve 14 hodin.

Součástí oslav je i ohňová showNa dalších scénách je připraven bohatý program v podání mnoha interpretů různých žánrů. Užijete si cimbálovou muziku, historickou hudbu, dechovku, rytířské turnaje i taneční skupiny. Na scéně Masarykova náměstí vystoupí hudební hvězdy jako jsou Olympic, Mandrage, Jelen, Mirai, Michal Prokop nebo Miro Žbirka. Pamatováno je i na rodiny s dětmi. Pro ty je připraven hradební příkop u Střelniční věže. Po celý den zde bude probíhat dobrodružná soutěž "Hrad dračího jezdce", kterou si nejen pro děti připravil vodácký oddíl Neptun. Doplněna bude kejklířským vystoupením, divadlem nebo tancem.

Velmi atraktivní budou také ohnňové show. Neodmyslitelnou součástí programu jsou i dobová tržiště, vojenská ležení a vystoupení mnoha kejklířů, fakírů, praporečníků, bubeníků, kouzelníků a komediantů. Samozřejmostí je velkolepý závěrečný ohňostroj.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Znojemský hrad

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Ponocný ve Znojmě

Ponocný ve Znojmě

V sezoně zahlédnete ve večerních hodinách v ulicích města Znojma ponocného. Noční hlídač, pan Miroslav Kubák, je připomínkou dnes již zaniklého povolání a zároveň i nedílnou součástí letních večerů ve Znojmě.

Prašná věž ve Znojmě

Prašná věž ve Znojmě

Prašná věž se nachází v Jižním hradebním příkopu, pod Kapucínskou zahradou. Přístupná je veřejnosti v rámci prohlídek Hradebního opevnění s průvodcem.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura