Úvod > Aktuality > Znojemské podzemí láká na unikátní adrenalinové trasy v labyrintu chodeb
Adrenalinové trasy podzemím, Znojmo, Kudy z nudy
Památky

Znojemské podzemí láká na unikátní adrenalinové trasy v labyrintu chodeb

  • Vydáno4. července 2022
Milovníci adrenalinových zážitků si přijdou na své v pověstném znojemském podzemí, kde si mohou vybrat ze tří dobrodružných tras, které podzemím vedou. Jedná se o opravdu krkolomné trasy, které vedou úzkými chodbami, vodou a blátem. Zájemci je zdolávají po kluzkých hrbolatých schodech či malými průlezkami, kde je nutné lézt po čtyřech.
znojemské podzemí adrenalinZnojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v České republice, ale i v rámci střední Evropy. Jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra. A navíc je možné vybrat si z několika tras. Standardní návštěvníky určitě nadchne běžná trasa podzemními chodbami. Ovšem dobrodruhům vyhledávajíci netradiční zážity se nabízí tři adrenalinové trasy! Na nich bude třeba se pohybovat velmi netradičně – procházet nízkými chodbami (ztížená chůze v předklonu), protahovat se úzkými profily, brodit se vodou, lézt po mokrých žebřících… a vše potmě, pouze s čelovkou a v ochranném oděvu.

znojemské podzemí adrenalinové trasyNež se na jednu z tras vydáte, musíte okusit, jestli se se svou tělesnou konstrukcí vůbec do úzkých profilů vejdete. Tři trasy jsou zároveň odstupňovány podle obtížnosti. Na první úrovni obtížnosti se budete muset zohýbat, abyste někudy prošli, ve třetí je ale nutné se místy i plazit nebo jít hodně do kolen. Zajímavostí prohlídky je také to, že na třech místech jsou trasy v podzemí propojeny s městským kamerovým systémem. Lze se tak podívat, co se děje několik desítek metrů na povrchu. Součástí každé trasy bude také naučná stezka a stálá expozice při východu z podzemí. Ve vstupních prostorách do podzemí pak najdou návštěvníci nově expozice o archeologické historii Horního a Václavského náměstí ve Znojmě, o kameni v architektuře královského města Znojma, o dějinách vinařství a o historii samotného znojemského podzemí.
 

Na podzim se trasy rozšíří o kryt civilní obrany

znojemské podzemíOd podzimu 2022 by se měly rozšířit trasy Znojemským podzemím o nově objevený kryt civilní obrany. Ten se nachází pod Masarykovým náměstí a nyní tam probíhají práce na jeho zpřístupnění v rámci prohlídkové trasy Znojemským podzemím. Kromě samotných téměř 700 metrů dlouhých podzemních prostor bude k vidění také vybavení dobového krytu z 60. let minulého století. Zájemci uvidí například protichemický oblek, plynovou masku, radiometr nebo polní telefon. Součástí trasy budou také informační panely se snímky dokumentů americké zpravodajské služby CIA a nejrůznějšími fotografiemi. První návštěvníci by se mohli do krytu podívat v průběhu října.

Labyrint chodeb pod centrem Znojma má v současné době cca 30 kilometrů chodeb. S jeho zpřístupněním začalo Znojmo v sedmdesátých letech minulého století. Svým rozsahem dnes patří znojemské podzemí k největším bludištím ve střední Evropě. Jihomoravský kraj zařadil znojemské podzemí mezi TOP 3 turistické cíle jižní Moravy.
Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Další aktuality

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Ve valtickém zámku zve k návštěvě vánoční zámecký okruh

Zámek Valtice ještě neuzavřel všechny své trasy. Od 11. listopadu do 23. prosince 2023 můžete navštívit bez průvodce svým tempem projdou soukromé komnaty (celkem 10 místností) liechtensteinského knížete v rámci vánočního zámeckého okruhu. Místnosti jsou vyzdobené několika tisíci vánočních ozdob z dílen českých a moravských sklářů. Trasa je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

Lednicko-valtický areál čeká Svatomartinský přípitek

Již tradiční Svatomartinský přípitek proběhne v sobotu 11. 11. 2023 v Lednici. Letos se bude konat v Multifunkčním centru Lednice – v sále v zámeckých jízdárnách. Souběžná akce probíhá rovněž v městě Valtice a vypravit se můžete i do Hustopečí nebo Bzence, kde budou svatomartinské oslavy také hlavní náplní dne.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika