Úvod > Aktuality > Znojemské podzemí láká na unikátní adrenalinové trasy v labyrintu chodeb
Adrenalinové trasy podzemím, Znojmo, Kudy z nudy
"> Adrenalinové trasy podzemím, Znojmo, Kudy z nudy "> "> Zdroj foto: Archiv města Znojma "> Zdroj foto: Archiv města Znojma "> "> Zdroj foto: Novinykraje.cz "> Zdroj foto: Jihomoravský kraj "> Zdroj foto: Jihomoravský kraj "> Zdroj foto: Jihomoravský kraj
Památky

Znojemské podzemí láká na unikátní adrenalinové trasy v labyrintu chodeb

  • Vydáno4. července 2022
Milovníci adrenalinových zážitků si přijdou na své v pověstném znojemském podzemí, kde si mohou vybrat ze tří dobrodružných tras, které podzemím vedou. Jedná se o opravdu krkolomné trasy, které vedou úzkými chodbami, vodou a blátem. Zájemci je zdolávají po kluzkých hrbolatých schodech či malými průlezkami, kde je nutné lézt po čtyřech.
znojemské podzemí adrenalinZnojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v České republice, ale i v rámci střední Evropy. Jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra. A navíc je možné vybrat si z několika tras. Standardní návštěvníky určitě nadchne běžná trasa podzemními chodbami. Ovšem dobrodruhům vyhledávajíci netradiční zážity se nabízí tři adrenalinové trasy! Na nich bude třeba se pohybovat velmi netradičně – procházet nízkými chodbami (ztížená chůze v předklonu), protahovat se úzkými profily, brodit se vodou, lézt po mokrých žebřících… a vše potmě, pouze s čelovkou a v ochranném oděvu.

znojemské podzemí adrenalinové trasyNež se na jednu z tras vydáte, musíte okusit, jestli se se svou tělesnou konstrukcí vůbec do úzkých profilů vejdete. Tři trasy jsou zároveň odstupňovány podle obtížnosti. Na první úrovni obtížnosti se budete muset zohýbat, abyste někudy prošli, ve třetí je ale nutné se místy i plazit nebo jít hodně do kolen. Zajímavostí prohlídky je také to, že na třech místech jsou trasy v podzemí propojeny s městským kamerovým systémem. Lze se tak podívat, co se děje několik desítek metrů na povrchu. Součástí každé trasy bude také naučná stezka a stálá expozice při východu z podzemí. Ve vstupních prostorách do podzemí pak najdou návštěvníci nově expozice o archeologické historii Horního a Václavského náměstí ve Znojmě, o kameni v architektuře královského města Znojma, o dějinách vinařství a o historii samotného znojemského podzemí.
 

Na podzim se trasy rozšíří o kryt civilní obrany

znojemské podzemíOd podzimu 2022 by se měly rozšířit trasy Znojemským podzemím o nově objevený kryt civilní obrany. Ten se nachází pod Masarykovým náměstí a nyní tam probíhají práce na jeho zpřístupnění v rámci prohlídkové trasy Znojemským podzemím. Kromě samotných téměř 700 metrů dlouhých podzemních prostor bude k vidění také vybavení dobového krytu z 60. let minulého století. Zájemci uvidí například protichemický oblek, plynovou masku, radiometr nebo polní telefon. Součástí trasy budou také informační panely se snímky dokumentů americké zpravodajské služby CIA a nejrůznějšími fotografiemi. První návštěvníci by se mohli do krytu podívat v průběhu října.

Labyrint chodeb pod centrem Znojma má v současné době cca 30 kilometrů chodeb. S jeho zpřístupněním začalo Znojmo v sedmdesátých letech minulého století. Svým rozsahem dnes patří znojemské podzemí k největším bludištím ve střední Evropě. Jihomoravský kraj zařadil znojemské podzemí mezi TOP 3 turistické cíle jižní Moravy.
Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Další aktuality

13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika