ÚvodAktualityZnojmo bude znovu ostřelovat Napoleonova armáda
Památky

Znojmo bude znovu ostřelovat Napoleonova armáda

  • 4. července 2024
Napoleon se během července vrací do Znojma a okolí. Připomene, jak před 215. lety diplomaticky ukončil bitvu, v níž bojovalo 140 tisíc francouzských a rakouských vojáků. Hlavní program historické akce se uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2024. Po bitvě u Slavkova a před bitvou u Chlumce jde o druhou ze tří velkých napoleonských bitev svedených na současném území České republiky.
bitva u ZnojmaRekonstrukce vojenského tábora, pietní aktu na hřbitově Louka a bitva v Dobšicích, připomene dobývání Znojma v roce 1809, kdy proti sobě stála rakouská armáda a francouzská armáda se svými spojenci z německých zemí – Bavorskem, Bádenskem a Hesenskem, kam předtím rakouská armáda vpadla. Celý konflikt byl vyprovokován rakouskou monarchií a měl odčinit důsledky války z roku 1805, kdy říše po bitvě u Slavkova, utrpěla velké územní ztráty. Náš král a císař František I. byl tedy agresorem. Ve dvou krvavých bitvách na severním břehu Dunaje ztratili Francouzi 56 000 mužů a Rakušané 46 000. Další z bitev se odehrála 11. a 12. července na Moravě u Dobšic, které byly během jednoho dne pětkrát dobyty a znovu ztraceny, aby je nakonec ovládli Francouzi. I když měli Francouzi velkou přesilu, vyhlásil Napoleon "Dost bylo krve" a boje zastavil. 

Vzpomínka na tyto krušné časy proběhne v pátek a sobotu 5. a 6. července 2024. Vojenský tábor vedle Louckého kláštera vám navodí atmosféru roku 1809. V pátek 5. 7. se ve 21:30 hod. vojáci zúčastní pietního aktu na hřbitově Louka. V sobotu 6. 7. ve 14:00 hod. se uskuteční tradiční rekonstrukce bitvy v Dobšicích.

bitva u znojmaPřestože Napoleonova armáda byla v roce 1809 již velmi oslabená a zdecimovaná, měla šanci svého protivníka rozdrtit. Vždyť se zde utkalo na 100 tisíc Francouzů a 40 tisíc Rakušanů. I díky státnicky prozíravému rozhodnutí Napoleona přijmout nabízené příměří a nepokračovat dále v boji však nemuselo zhasnout tolik životů, jako tomu bylo například o čtyři roky dříve v početně srovnatelné bitvě u Slavkova. U Znojma jich padlo čtyřikrát méně – téměř 10 250. Letos jsou rekonstrukce zaměřeny na použití dělostřelectva v období napoleonských válek a diváci uvidí v akci největší kanóny, které se na bitevních rekonstrukcích u nás mohou vidět. V akcích bude také nasazeno více než padesát koní.
 

Dobová bitva a vojenské ležení

bitva u ZnojmaVojáci napoleonských armád vystaví v parku vedle Louckého kláštera tábořiště, které můžete navštívit a seznámit se s uniformami a vybavením tábora. V pátek ve 21:30 hodin proběhne na hřbitově Louka pietní akt za vojáky, kteří padli v napoleonských i jiných bitvách. Zazpívá zde Svatotomášský chrámový sbor z Prahy. Vojáci vyrazí na pietní akt za doprovodu bubnů z tábora ve 21. hodin a vy je můžete doprovázet.

Armády vyrazí 6. července po 11. hodině pochodem do prostoru lesoparku u Dobšic. Zde budou probíhat přípravy na bitvu a následně ve 14:00 zde proběhne bitevní střet. Ten vám představí letošního hrdinu – prostého mlynáře, jeho přítele a spolubojovníky. Zažijete na vlastní kůži malou část jeho vojenského života, pocity vojáků a jejich myšlenky… Přístup na bitvu je možný jak pro pěší, tak pro auta. Na zpevněné ploše vedle lesoparku budou auta řízeně odstavena. Vstup do prostoru bitevního střetu není zpoplatněn, prosíme ale o respektování pokynů organizátorů akce. Bitevní ukázka bude trvat cca 40 minut a bude zakončena malým bitevním střetem v řece. Celá akce bude zakončena společným defilé armád.
Loucký klášter ve Znojmě Zážitky

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Další aktuality

Seriál výletů Krajem vína 2024 a vinařské stezky lákají na kolo za vůní Pálavy

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách se dostal přesně do své poloviny. Druhou červencovou sobotu 13. 7. 2024 čeká příznivce cyklistiky výprava „Na kole za vůní Pálavy“. Cyklisté i pěší pochodníci tak mohou putovat minerální vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Start a cíl bude v Zámeckém hotelu Anton Florian ve Valticích.
11. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 28. července 2024 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Na festival přijede patron festivalu Pavel Šporcl a řada dalších. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
10. červenec 2024 21:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy.
9. červenec 2024 15:35
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

V jeskyni Výpustek, u Křtin v Moravském krasu, se můžete vydat po prohlídkové trase poněkud dobrodružnějšího charakteru. Zatímco klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt, zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná je pouze na objednání.
8. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Za hudbou i zábavou se vydejte na Kytarový festival do Mikulova

Kytarový festival Mikulov patří přes tři desetiletí k nejvýznamnějším akcím svého druhu nejen v České republice, ale i v celém středoevropském prostoru. Také jeho letošní 36. ročník probíhá od 7. do 13. července 2024 tak jako v minulých letech formou přednášek, seminářů, výstav a výuky v mistrovských třídách. Nedílnou součástí festivalu je opět řada odpoledních a večerních koncertů pro veřejnost. Hlavním cílem festivalu je představit domácímu i zahraničnímu publiku špičkové osobnosti světa klasické kytary a zprostředkovat naší odborné i laické veřejnosti nejnovější informace z oblasti tvorby a interpretace kytarové hudby.
8. červenec 2024 11:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Lednicko – valtický areál: tipy pro letní dovolenou za kulturou a vínem na jižní Moravě

Láká vás dovolená, na níž můžete spojit kulturní a sportovní zážitky a zároveň nepohrdnete ani sklenkou lahodného vína? Pak je pro vás Lednicko – valtický areál ideálním tipem, kde si můžete užívat krásné letní dny. A Kudy z nudy vám poradíme, kde vás čekají ty nejlepší zážitky!
7. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

Žádné betonové chodníčky, pohodlné schody, chromované zábradlí a elektrické osvětlení, ale přilba, čelovka, speciální jeskyňářská kombinéza a zážitky, na které nikdy nezapomenete. Právě to nabízejí speciální prohlídky jeskyní a propastí Moravského krasu! Zároveň můžete prozkoumat i jeskyně, které jsou volně přístupné a lákají k malému dobrodružství.
7. červenec 2024 9:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Unikátní technická památka Baťův kanál opět láká letní turisty

Baťův kanál je fenoménem cestovního ruchu v České republice, ale také jedním z česko-slovenských turistických produktů. Protíná Zlínský a Jihomoravský kraj a vede až do města Skalice v Trnavském kraji. Tato umělá vodní cesta, která před 2. světovou válkou sloužila k dopravě lignitu do Baťových závodů je už více než 20 let vyhledávaným cílem mnoha turistů. Na trase kanálu se nachází celkem 13 plavebních komor a většina z nich je původní.
7. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj