Úvod > Aktuality > Znojemští vinaři zvou milovníky vína místo Znojemského vinobraní do svých sklepů!
Gurmánská turistika

Znojemští vinaři zvou milovníky vína místo Znojemského vinobraní do svých sklepů!

  • Vydáno11. září 2020
V dnešní nelehké době, kdy situace kolem koronaviru nutí pořadatele rušit velké akce, se podařilo něco nevídaného! Všichni vinaři Znojemské vinařské podooblasti se domluvili a v termínu zrušeného Znojemského historického vinobraní, do 11. do 13. 9. 2020, uspořádají menší vinařské akce přímo ve svých vlastních sklepích a sklepních uličkách.
ZnojmoTuristé, kteří pravidelně v polovině září přijíždějí na Znojemsko za burčákem a vínem, tak nemusí rušit své dlouho dopředu zarezervované ubytování. Otevřené sklepy a degustace s názvem Znojemské t(r)ipy nabízí vinaři z Hnanic a Šatova, Konic a Popic, Vrbovce, Božic, Nového Šaldorfa, Havraníků, Chvalovic nebo také ze Znovínu Znojmo a Vinařství Lahofer.

Jedinečná akce takového formátu bude na Znojemsku vůbec poprvé. Právě díky rozloze a rozsahu nebude docházet ke kumulaci obrovského počtu návštěvníků, a ti si kromě nabídky vína a burčáku budou moci užít také hudební a doprovodný program, který vinaři připravují.

Přímo v centru Znojma se do akce zapojí i destinační společnost ZnojmoRegion. Ve své nové kanceláři
v Obrokové ulici, hned vedle Turistického informačního centra města Znojma, bude od pátku do neděle (vždy
od 10 do 20 hod.) nabízet informace o celé akci a všech zapojených obcích i vinařstvích.
 

Znovín Znojmo a vinařství Lahofer

vínoZnovín Znojmo připravuje v areálu Louckého kláštera prodej burčáku, ochutnávky vín, prohlídky kláštera. K dobré náladě zahraje Jerry Band. Konat se budou prohlídky Louckého kláštera a ochutnávky vín v Návštěvnickém centru. V provozu bude ochutnávkový stánek na vinici Šobes a v Havraníkách.

Vinařství Lahofer chystá ochutnávky vín vinařství Lahofer, Hanzel a Waldberg, prodej burčáku a živou hudbu v prostorách nového vinařství ve vinici u obce Suchohrdly. K dispozici budou tři venkovní stánky s vínem a v každém naleznete výběr 10 vzorků vín. V pátek od 17:00 do 22:00 zahraje tzv. hudecká sestava, v sobotu od 14:00 do 22:00 hudebníci z cimbálové muziky.
 

Nový Šaldorf a další vinařské obce

degustace vínV Novém Šaldorfu bude otevřeno v sobotu 12. 9. na 20 vinných sklepů pro ochutnávku mnoha desítek výborných šaldorfských vín. V odpoledních hodinách zahrají ve sklepních uličkách cimbálové muziky, večer se na podiu u historického lisu představí k poslechu a zábavě skupina Onkles. Návštěvníci si mohou zasoutěžit o plný trakař šaldorských vín v degustátorské soutěži v rozpoznávání vín jednotlivých odrůd a typických aromat. Samozřejmostí jsou zajímavé nabídky občerstvení u jednotlivých vinařů a další doprovodný program ve vinných sklepech. Dle nabídky vinařů bude k prodeji burčák.

VínoKonice a Popice zvou do sklípků v pátek od 15:00 do 20:00 a v sobotu od 10:00 do 20:00 hodin.A na co se můžete těšit? Na ochutnávku vín, prodej burčáku a lokálních produktů či prohlídku pískovcových sklepů – nejstarší z nich je datován k roku 1667. Zahraje živá cimbálová muzika.

Na suchu vás nenechají ani v Hnanici, Šatově, Vrbovci a Božicích. Přehled všech akcí naleznete na webu Znojemské Besedy a u jednotlivých spolků a vinařství.
Vychutnejte si vinařský Vrbovec

Vychutnejte si vinařský Vrbovec

V rovinách jihovýchodně od Znojma leží největší vinařská obec Znojemské vinařské podoblasti a devátá největší vinařská obec České republiky. Vinice se táhnou posvazích severně od obce, v oblasti česko-rakouských hranic kolem osady Hnízdo a bývalé zaniklé vsi Ječmeniště.

Loucký klášter ve Znojmě

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR

Vinařství Ampelos je nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedním z nejstarších na světě. I v současné době se zabývá novošlechtěním odrůd révy vinné, které by byly ranné a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí.

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Pokud se od Louckého kláštera ve Znojmě vypravíte po cyklostezce směrem k vinici Šobes, přibližně v polovině cesty zahlédnete starou vinařskou obec Havraníky. Místo je vyhlášené dlouhými vinnými sklepy a vznikl zde také ochutnávkový stánek, který najdete přímo u cyklostezky, uprostřed vinic.

Krásný sklep v Novém Šaldorfě

Krásný sklep v Novém Šaldorfě

Krásný sklep se zcela odlišuje od tradičních sklepů v Novém Šaldorfě. Z původně velmi starého (a bohužel také velmi zničeného) sklepa vznikl nový, moderně zařízený a velmi útulný vinný sklep 'nové generace' s nádherným ubytováním a jedinečným prostředím.

Vrbovecké sklípky

Vrbovecké sklípky

Pro turisty působí atraktivně až exoticky vrbovecká sklepní ulička, lákající již zdaleka nízkými domky se sedlovými střechami, lemovanými pálenými cihlami. Nově provede turisty touto obcí vinařská naučná stezka Hroznové kozy.

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Mezi Prahou a Vídní, poblíž královského města Znojma je za obcí Nový Šaldorf nenápadné malé údolí. Malé údolí poseté mnoha stavbami nejrůznějších tvarů, barev, stáří a stylů. Malé údolí, jemuž se odedávna říkalo Blaue Keller, posledních necelých sto let pak Modré sklepy.

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Další aktuality

Vila Tugendhat otevírá svou zahradu návštěvníkům zdarma

Primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc přestřihnou ve středu 5. dubna 2023 ve 14 hodin slavnostně pásku, symbolicky tak znovu propojí zahrady vil Löw-Beer a Tugendhat. Návštěvníci nově budou moci zcela bezplatně projít zahradami obou slavných brněnských vil, stejně jako před devadesáti lety členové významných rodin. Zkušební provoz zahrady bude Muzeum města Brna letos velmi pečlivě monitorovat, aby byl provoz zahrady pro památku UNESCO udržitelný.
Jihomoravský kraj | Památky

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 16. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 1. dubna 2023. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 25. března 2023. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovník historie. Ti se mohou letos těšit na Svět kostiček, moravský festival jídla a řemesel, sraz historických aut a motorek anebo již netrpělivě očekávaný koncert Deep Purple a Hollywood Vampires!
Jihomoravský kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
Jihomoravský kraj | Památky

Groove Brno přiveze na jih Moravy světové hvězdy

Groove Brno je mezinárodní hudební festival, který do jihomoravské metropole přiváží hvězdy soulu, funku a jazzu. Letošní ročník je již šestnáctý. Podívejte se, kdo se letos v jihomoravské metropoli představí.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda