Úvod > Aktuality > Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program
Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program

  • Vydáno8. září 2022
Ve dnech 9. až 11. září 2022 se Znojmo opět stane hlavním městem vína. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 14 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout. Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí 6 ryze historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.
Už za pár chvil vypukne největší festival vína, historie a hudby v České republice. Znojemské historické vinobraní se do královského města vrací od 9. do 11. září 2022 po nucené covidové pauze po dvou letech, a jeho 38. ročník slibuje velkolepou podívanou: tradiční průvod krále Jana Lucemburského, historická představení, rytířské turnaje, vinařské mázhauzy a našláplý hudební program s hvězdami současné umělecké scény, v čele s Markem Ztraceným, Richardem Müllerem nebo kapelou Chinaski. Klid a odpočinek najdete ve dvou relaxačních zónách.

znoemské vinobraníZnojemské vinobraní je jedinečné díky několika programovým bodům, které nabízí. Tím nejznámějším a nejzásadnějším je průvod krále Jana Lucemburského, do kterého se letos zapojí bezmála 500 historických postav a desítky zvířat a který svou velikostí, pojetím i rozmanitostí nemá v České republice obdoby. Královskou dvojici stejně jako v minulém ročníku ztvární Miroslav Hrabě a Šárka Charvátová. Historický průvod projde centrem města v pátek ve 20 hodin a v sobotu ve 14 hodin.

znojemské vinobraní vínoHlavním symbolem vinobraní je jak jinak než víno. Nepřebernou nabídku vinařství najdete v mázhauzech města, tedy uzavřených dvorech historických paláců a měšťanských domů, jejichž velkou zajímavostí je, že tyto prostory jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné. Pochůzkovou degustaci s nejkrásnějším výhledem na údolí řeky Dyje pak nabídne scéna vinařů VOC Znojmorotundy sv. Kateřiny. Na Vinném trhu, který najdete u vstupu do Znojemského podzemí, si vychutnáte víno za doprovodu cimbálových muzik. Jako tradičně nebude chybět znojemská Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Cimbálová muzika Dyjavan a kromě dalších poprvé autentická Horňácká muzika Petra Mičky. Každý z návštěvníků i letos dostane možnost stát se Znalcem znojemských vín, a to díky programu Víno všemi smysly, kterého se ujmou profesionální someliéři na znojemském hradě.
 

Ikony české pop music a historický program s rytířskými turnaji

znojemské vinobraní hudbaDramaturgové festivalu pro letošní ročník připravili mimořádně pestrý program. V průřezu snad všech hudebních žánrů se představí umělecké ikony jako je Marek Ztracený, Lucie Bílá, Richard Müller, Pavel Callta, Emma Smetana a Jordan Haj, skupina Chinaski, teepee, britský zpěvák James Harries nebo Slovenský ľudový umelecký kolektív známý pod zkratkou SĽUK. Sobotní program tradičně zakončí komponovaný ohňostroj, letos s tématem Hvězdy naděje. Ponese tři obrazy – hvězdné cesty, lidská vzájemnost a oslava života, které doplní emotivní hudba.

Znojemské historické vinobraníNapříč festivalem se představí umělecké historické soubory. Jako tradičně Albion, Honorata a Merlet, kteří se zaměří na historický šerm. Ohňovou show předvede skupina In Flamenus a se svou vlajkovou show přijede uskupení Milités. Na žonglování a další kejkle do Znojma zavítají Komedianti na káře, kejklíř Čabík a další. Také dobovou středověkou hudbu uslyšíte hned na některých scénách, nejvíce pak na Václavském náměstí. Tam se představí znojemská skupina Lucrezia Borgia, Holba, Tempus, Gnomus, Krless nebo BraAgas. Chybět nebudou ani velkolepé rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci v Kolbišti Horního parku.

Znojemské vinobraní je festivalem pro všechny věkové kategorie, část programu bude tedy patřit také těm nejmenším. Jejich hlavní scénou bude opět hradební příkop u Střelniční věže, kde se můžou těšit na několik divadelních představení, žonglérská vystoupení a na speciální atrakci Hrad dračího jezdce.
 

Pamětní mince na počest J. G. Mendela

mince ZnojmoFestival nabídne hned dvě odpočinkové zóny. Na ulici Přemyslovců poprvé vyroste relaxační zóna U Tří dubů s dekoracemi připomínající ovocný sad. Kromě toho tam bude možné zakoupit sezónní ovoce a nejrůznější mošty. Druhá z odpočinkových zón vyroste na nádvoří hradu spolu se středověkou krčmou, kde i letos ochutnáte speciality inspirované recepty z doby Jana Lucemburského.

Už dříve bylo odtajněné téma letošních pamětních mincí, které bude královská družina rozdávat. Tisíce stříbrných a pouze 100 zlatých mincí s odkazem na výročí 200 let od narození Johanna Gregora Mendela, tak mohou návštěvníci chytnout během průvodu. Právě zlatá mince zaručí svému majiteli možnost volného vstupu na další ročník vinobraní.

Vstupenky můžete zakoupit na portálu a ve všech prodejních místech sítě Ticketstream. Vstupné na místě bude v pátek 13. 9. stát 350 Kč, v sobotu 14. 9. 2019 pak 450 Kč. Permanentka na pátek a sobotu stojí 550 Kč.
Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Radniční věž ve Znojmě – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Radniční věž ve Znojmě – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Radniční věž ve Znojmě je považována za symbol tohoto města. Byla postavena v letech 1447 – 1448 stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic. Její výška činí 66,5 m a z ochozu lze dohlédnout na město i okolí. V roce 2022 a 2023 je věž uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž se původně nazývala "vlčí" a byla pevnostní věží nedaleké Dolní brány, která stávala přibližně v místech, kde dnes stojí Okresní soud. Vlkova se jí začalo říkat podle městského hradního velitele markrabího Vlka.

Hradební opevnění královského města Znojma – prohlídka hradebního opevnění s průvodcem

Hradební opevnění královského města Znojma – prohlídka hradebního opevnění s průvodcem

Milovníci historie a zajímavých pohledů by si neměli nechat ujít zvláštní prohlídkovou trasu ve Znojmě. Provede turisty hradebním opevněním města, přičemž zavítají i do jeho věží.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika