Úvod > Aktuality > Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program
Gurmánská turistika

Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program

  • Vydáno6. září 2023
Ve dnech 8. až 10. září 2023 se Znojmo opět stane hlavním městem vína. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 14 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout. Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí několik historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav. V roli královny Elišky Přemyslovny se letos poprvé představí herečka, znojemská rodačka Marta Dancingerová.
Už za pár chvil vypukne největší festival vína, historie a hudby v České republice. Znojemské historické vinobraní se do královského města vrací od 8. do 10. září 2023 a nabídne 14 multižánrových scén. Tematicky můžete vybírat mezi hudebními, historickými, degustačními, pro děti nebo odpočinkovými. Hlavní hudební scény bude hostit Masarykovo náměstí, Na Káře a Horní náměstí. Jedinečnou historickou atmosféru zažijete na Václavském náměstí, Mikulášském náměstí, Kolbišti, ulici Veselé, ve Středověké krčmě a v Uličce chudiny. Nejrůznější atrakce pro děti představí scéna v Hradebním příkopu. Kdo se vydá za degustacemi vín, měl by zamířit na Vinný trhVOC Znojmorotundy sv. Kateřiny. Víno všemi smysly, jako netradiční poznávání vína najdete na Znojemském hradě. Relaxační zónu s doprovodným programem a prodejem sezónního ovoce a moštů můžete využít na ulici Přemyslovců.

znoemské vinobraníZnojemské vinobraní je jedinečné díky několika programovým bodům, které nabízí. Tím nejznámějším a nejzásadnějším je průvod krále Jana Lucemburského, do kterého se letos zapojí bezmála 500 historických postav a desítky zvířat a který svou velikostí, pojetím i rozmanitostí nemá v České republice obdoby. Letos usedne na královský trůn vedle Jana Lucemburského (opět v podání Mirka Hraběte) herečka Marta Dancingerová, která ze Znojma pochází. Historický průvod projde centrem městapátek ve 20 hodin a v sobotu ve 14 hodin z Pražské ulice. Během půl hodiny dojde na Masarykovo náměstí.

znojemské vinobraní vínoHlavním symbolem vinobraní je jak jinak než víno. Nepřebernou nabídku vinařství najdete v mázhauzech města, tedy uzavřených dvorech historických paláců a měšťanských domů, jejichž velkou zajímavostí je, že tyto prostory jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné. Pochůzkovou degustaci s nejkrásnějším výhledem na údolí řeky Dyje pak nabídne scéna vinařů VOC Znojmorotundy sv. Kateřiny. Na Vinném trhu, který najdete u vstupu do Znojemského podzemí, si vychutnáte víno za doprovodu cimbálových muzik. Jako tradičně nebude chybět znojemská Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Cimbálová muzika Dyjavan a kromě dalších také Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky. Každý z návštěvníků i letos dostane možnost stát se Znalcem znojemských vín, a to díky programu Víno všemi smysly, kterého se ujmou profesionální someliéři na znojemském hradě.
 

Ikony české pop music a historický program s rytířskými turnaji

znojemské vinobraní hudbaDramaturgové festivalu pro letošní ročník připravili mimořádně pestrý program. V průřezu snad všech hudebních žánrů se představí umělecké ikony jako je Aneta Langerová, Dalibor Janda, Katarína Knechtová, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, písničkář Pokáč, zpěvák Mikolas Josef, cimbálová muzika Harafica, Bert and Friends, Qeenie a v neposlední řadě také Vojenský umělecký soubor Ondráš se svým orchestrem a taneční částí souboru. Sobotní program tradičně zakončí komponovaný ohňostroj, letos s tématem "Křídla lidské fantazie". Společně s hudebním doprovodem modeluje příjemný a neopakovatelný zážitek, a to ve třech vizuálních obrazech. Návštěvníci vinobraní ho uvidí na závěr sobotního programu ve 22 hodin.

Znojemské historické vinobraníNávštěvníky vtáhne do dob středověku nejen velkolepý průvod, ale i další historický program. Obsahovat bude historická ležení, rytířské turnaje, uličku chudiny, inkviziční soud nebo historické představení pro děti. Uličky a náměstí města obsadí trhovci se svými historickými výrobky, suvenýry a pestrou gastro nabídkou. To nejdůležitější ovšem nabídnou místní vinaři, a to vína a burčáky jak v městských mázhauzech, tak třeba na vinném trhu, který obsadí náměstí Slepičí trh. Těšte se na šermíře, žongléře, orientální tance, středověkou hudbu či velkolepě pojaté rytířské jezdecké turnaje. A poroz! Novinkou letošního ročníku jsou provazochodci .

Znojemské vinobraní je festivalem pro všechny věkové kategorie, část programu bude tedy patřit také těm nejmenším. Jejich hlavní scénou bude hradební příkop Střelniční věže, kde se mohou těšit na několik divadelních představení, žonglérská a taneční vystoupení a na speciální dobrodružnou hru Mistr Cechu.
 

Pamětní mince na počest korunovace Karla IV.

mince znojemské vinobraníFestival nabídne hned dvě odpočinkové zóny. Na ulici Přemyslovců poprvé vyroste relaxační zóna U Tří dubů s dekoracemi připomínající ovocný sad. Kromě toho tam bude možné zakoupit sezónní ovoce a nejrůznější mošty. Druhá z odpočinkových zón vyroste na nádvoří hradu a návštěvníkům bude k dispozici i klidová zóna Cyklo klubu Znojmo v horním parku.

Nedílnou součástí znojemského vinobraní jsou také zlaté a stříbrné pamětní mince, které do města veze královská družina. Jejich motiv letos připomene 300 let od  korunovace krále Karla VI., který cestou z korunovační ceremonie navštívil Znojmo. Právě tato návštěva se zapsala mezi významné historické události města.

Vstupenky můžete zakoupit na portálu a ve všech prodejních místech sítě Ticketstream. Vstupné na místě bude v pátek 8. 9. stát 450 Kč, v sobotu 9. 9. pak 600 Kč. Permanentka na pátek a sobotu stojí 750 Kč.
Radniční věž ve Znojmě – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Radniční věž ve Znojmě – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Radniční věž ve Znojmě je považována za symbol tohoto města. Byla postavena v letech 1447 – 1448 stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic. Její výška činí 66,5 m a z ochozu lze dohlédnout na město i okolí. Mezi lety 2022 až 2024 je věž uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Loucký klášter ve Znojmě

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž se původně nazývala "vlčí" a byla pevnostní věží nedaleké Dolní brány, která stávala přibližně v místech, kde dnes stojí Okresní soud. Vlkova se jí začalo říkat podle městského hradního velitele markrabího Vlka.

Hradební opevnění královského města Znojma – prohlídka hradebního opevnění s průvodcem

Hradební opevnění královského města Znojma – prohlídka hradebního opevnění s průvodcem

Milovníci historie a zajímavých pohledů by si neměli nechat ujít zvláštní prohlídkovou trasu ve Znojmě. Provede turisty hradebním opevněním města, přičemž zavítají i do jeho věží.

Další aktuality

Otužilci zahajují sezónu zimního koupání v ponorné řece Punkvě v Moravském krasu!

Již tradiční zahájení otužilecké sezony v Punkevních jeskyních se uskuteční jako každoročně první říjnovou neděli. Letos se 1. října koná již 75. ročník Memoriálu T. K. Divíška a 43. akce Liškova Punkva. Přijďte se podívat a podpořit milovníky zimního plavání!
Jihomoravský kraj | Letní sporty

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již třináctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 28. září – 1. října 2023.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 30. 9. 2023 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Mezinárodní den kávy lahodným šálkem či na zajímavé akci

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v neděli 1. října, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika