Úvod > Aktuality > Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program

Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program

Vydáno 9. září 2019 Gurmánská turistika
Ve dnech 13. až 15. září 2019 se Znojmo opět stane hlavním městem vína. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 13 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout. Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí 6 ryze historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.
Ani v letošním roce nebudou na Znojemském vinobraní chybět vinařské scény. Pro obrovský zájem se program Víno všemi smysly bude konat po oba dva dny, tedy v pátek i sobotu. Znalci vína se mohou těšit na nová stanoviště. Jedno z nich je inspirováno kolegy až z Burgundska. Víno se zde bude poznávat například čichem z úzké nádoby, do které budou vloženy čerstvé suroviny typické pro danou odrůdu. Pro úplné abstinenty je připravena i ochutnávka vody ze tří zdrojnic. Hned po teorii je možné se vrhnout na praxi. Na Vinném trhu budou nabízet svoji produkci vinaři ze Znojemska a Rakouska, prostranství u rotundy sv. Kateřiny bude opět patřit vinařům VOC Znojmo.

Znojemské historické vinobraníNejvíce autentická scéna ze všech historických je bezpochyby Ulička chudiny (ul. Malá Mikulášská). Potkat tu můžete kata, věštkyni, žebráky, mnichy, pěvce, ale i lehké děvy, hazardní hráče, šarlatány nebo zloděje. Při své návštěvě by určitě nikdo neměl vynechat Kolbiště (Horní park), kde předvede dechberoucí rytířské souboje kaskadérská a divadelní společnost Štvanci. Po dobrém víně je třeba se i dobře najíst, jídlo z doby krále Jana Lucemburského se bude podávat ve Středověké krčmě (nádvoří znojemského hradu). Ostatní historické scény ožijí dobovou hudbou, divadlem, břišními tanci nebo šermem.

Pamatováno je i na rodiny s dětmi. Pro ty je připraven hradební příkop u Střelniční věže. Po celý den zde bude probíhat dobrodružná soutěž "Hrad dračího jezdce", kterou si nejen pro děti připravil vodácký oddíl Neptun. Doplněna bude kejklířským vystoupením, divadlem nebo tancem.
 

"Sametové" pamětní mince od Jana Lucemburského

znoemské vinobraníZnojemské vinobraní se snaží návštěvníkům nabídnout kvalitní historický i hudební program v celém centru města. Letos šli organizátoři i cestou oslavy výročí sametové revoluce, neboť tak významné výročí nelze opomenout. Návštěvníci festivalu si ji připomenou speciální edicí pamětních mincí vinobraní.

Mince bude rozhazovat průvod krále Jana Lucemburského, jenž vstoupí do města tradičně v pátek ve 20 a v sobotu ve 14 hodin. Po sedmé bude krále Jana Lucemburského ztvárňovat znojemský rodák, herec, Miroslav Hrabě a královnu Elišku Přemyslovnu Šárka Charvátová. Do oběhu se tak dostane 10 000 stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989-2019. Novinkou letošního ročníku jsou předměty s logem vinobraní, které si mohou návštěvníci zakoupit v době konání na vstupních bránách.
 

Nabitý hudební program a velkolepý ohňostroj

ZnojmoNa scéně Masarykova náměstí vystoupí hudební hvězdy jako jsou Olympic, Mandrage, Jelen, Mirai, Michal Prokop nebo Miro Žbirka. Na Horním náměstí se představí skupina O5 a Radeček, dechová hudba Bludověnka, Mistříňanka a z místních také Big band ZUŠ Znojmo nebo Cimbálová muzika Antonína Stehlíka.

Pro vyznavače alternativního hudebního stylu je určena scéna Na Káře. Vystoupí zde kapely Katarzia, Nina Rosa, Fast Food Orchestra, Páni kluci a další.

Znojemské vinobraníI v letošním roce bude pomyslným ukončení vinobraní ohňostroj. Těšit se můžete na emotivní skloubení hudby a světelných efektů.

Třídenní program zakončí neděle, která je i nadále zdarma. V letošním roce se bude nedělní program odehrávat na Václavském náměstí. Důraz je v tento den kladen hlavně na historická tržiště a klidný návrat domů.

Vstupenky můžete zakoupit na portálu a ve všech prodejních místech sítě Ticketstream. Vstupné na místě bude v pátek 13. 9. stát 350 Kč, v sobotu 14. 9. 2019 pak 450 Kč. Permanentka na pátek a sobotu stojí 550 Kč.
Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž se původně nazývala "vlčí" a byla pevnostní věží nedaleké Dolní brány, která stávala přibližně v místech, kde dnes stojí Okresní soud. Vlkova se jí začalo říkat podle městského hradního velitele markrabího Vlka.

Prohlídková trasa hradebním opevněním a do věží města Znojma

Prohlídková trasa hradebním opevněním a do věží města Znojma

Milovníci historie a zajímavých pohledů by si neměli nechat ujít zvláštní prohlídkovou trasu ve Znojmě. Provede turisty hradebním opevněním města, přičemž zavítají i do jeho věží.

Loucký klášter ve Znojmě

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Radniční věž ve Znojmě

Radniční věž ve Znojmě

Radniční věž ve Znojmě je považována za symbol tohoto města. Byla postavena v letech 1447 - 1448 stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic. Její výška činí 79,5 m a z ochozu lze dohlédnout na město i okolí.

Znojemské vinobraní 2020 - velkolepá historická slavnost

Znojemské vinobraní 2020 - velkolepá historická slavnost

Znojemské historické vinobraní, které se letos uskuteční ve dnech 11. – 13. září 2020 přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Další aktuality