Úvod > Aktuality > Zlínské muzeum připravilo výstavu ke stým narozeninám Miroslava Zikmunda

Zlínské muzeum připravilo výstavu ke stým narozeninám Miroslava Zikmunda

Vydáno 14. ledna 2019 Kultura
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo výstavu věnovanou nadcházejícím stým narozeninám cestovatele Miroslava Zikmunda, který ve Zlíně žije. Výstava dostala název "Miroslav Zikmund 100 let", a pro veřejnost se otevře v pátek 18. ledna a potrvá do 5. května 2019. Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví své sté narozeniny 14. února.
Miroslav ZikmundMuzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo pro návštěvníky hned několik akcí zaměřených na téma cestování. Těšit se mohou například na novou výstavu věnovanou stému výročí narození inženýra Miroslava Zikmunda nebo na cyklus cestovatelských přednášek, který pomyslně zavede návštěvníky do zajímavých koutů světa.

Cesty inženýrů Hanzelky a Zikmunda neinspirují jen cestovatele, spisovatele a filmaře, ale i výtvarníky. U příležitosti 100. výročí narození Ing. Miroslava Zikmunda vystavuje muzeum soubor uměleckých děl inspirovaných životem a dílem legendárních českých cestovatelů. Návštěvníci uvidí kresby, grafiky, malby, keramické, dřevěné i kovové plastiky. Výstava "Miroslav Zikmund 100 let" bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 17. ledna v 17 hodin a k vidění bude v kulturně vzdělávacím centru 14|15 Baťův institut do 5. května 2019.

Cestovatelé Hanzelka a Zikmund podnikli první cestu v letech 1947 až 1950. Navštívili spolu více než osmdesát zemí, napsali přes 20 knih a proslavili vozy Tatra i Československo. Z jejich cest vzniklo mnoho rozhlasových reportáží, natočili kolem 150 krátkých a čtyři celovečerní filmy. Po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim bylo zakázáno cestovat i publikovat.
 

Fotografická soutěž a cyklus přednášek

cestovatelstviMuzeum také vyhlásilo pro ty, kdo na svých cestách rádi fotografují, již jubilejní X. ročník fotografické soutěže Klubu H+Z "Co jsme viděli na svých cestách a ostatní přešli". Přihlášky a snímky je možné zasílat už teď. Přihlašovat je možné jednotlivé snímky i fotografické cykly, vypsány jsou dvě věkové kategorie – junioři do 17 let a 18 let a starší. Nejlepší práce budou prezentovány v samostatné výstavě od 10. června, kdy se uskuteční také vyhlášení vítězů a předání cen.

Tématu cestovatelství bude věnován i cyklus přednášek. Ve čtvrtek 24. ledna se koná přednáška Josefa Bosáka, který v muzeu vystavuje i fotografie z těchto míst na výstavě "Kus arménské duše", jež je k vidění v 1. podlaží budovy 14 do 10. února. Poslední únorový den představí Vladimír Lemberk v další přednášce krásy Bali a ve čtvrtek 14. března provede posluchače krásami přírody Dušan Trávníček v poslední přednášce "Za přírodou kolem světa". Začátek je vždy v 17 hodin a konají se v sále B v budově 15. Vstupné na jednotlivé přednášky je 40 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP mají vstup zdarma. Předplatné celého cyklu je 140 Kč; snížené pak 100 Kč.
Expozice Muzea jihovýchodní Moravy

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy

Muzeum jihovýchodní Moravy sídlící ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa představuje ve svých expozicích historii obuvi, historii firmy Baťa, historii zlínských filmů a cestovatelství. Další expozice muzea jsou na hradě Malenovice, v Luhačovicích a v památníku Ploština.

Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně - Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem Princip Baťa - Dnes fantazie, zítra skutečnost se nachází v budově 14|15 Baťova institutu (ve 14. budově továrního areálu).

Další aktuality