Úvod > Aktuality > Zlín si připomene 100. výročí narození Tomáše Bati juniora
 Zlín si pripomene 100. výrocí narození Tomáše Bati Jr.
">  Zlín si pripomene 100. výrocí narození Tomáše Bati Jr. ">  Tomáš Bata, junior se narodil 17. 9. 1914 a zemrel 1. 9. 2008 "> Mesto Zlín
Kultura

Zlín si připomene 100. výročí narození Tomáše Bati juniora

  • Vydáno16. září 2014
Sté výročí narození Tomáše Bati juniora, syna legendárného zakladatele firmy Baťa, si ve Zlíně připomeneme hned několika akcemi – pietním aktem, výstavou a koncertem. Tomáš Baťa, junior se narodil 17. 9. 1914 a zemřel 1. 9. 2008.

Pietní akt u busty Tomáše Bati juniora se uskuteční 17. září v Baťově vile v 15.30 hodin. Zástupci města Zlína, Zlínského kraje, Nadace T. Bati, Univerzity Tomáše Bati a Klubu Absolventů Baťovy školy práce uctí památku slavnostním shromážděním a položením květin. 

Hned dvě slavnostní akce připravila Univerzita Tomáše Bati. Koncert uspořádá přesně v den, kdy Baťa slavil narozeniny – 17. září. Uskuteční se v Kongresovém centru ve Zlíně a na programu bude cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany v podání Filharmonie Bohuslava Martinů. Rektor prof. Petr Sáha, CSc. pronese úvodní slovo spolu se Sonjou Baťovou, manželkou Tomáše Bati Jr., která s univerzitou intenzivně spolupracuje. Začátek koncertu bude v 19 hodin.

Tomáš Baťa Jr. – Švec pro celý svět. Tak je nazvaná unikátní výstava velkoformátových fotografií, kterou připravil tým univerzitních odborníků. Výstava dokumentuje osobní i pracovní život Tomáše Bati juniora. Součástí výstavy jsou také fotografie z rodinného archívu, které univerzitě poskytla paní Sonja Baťová. Výstava bude volně přístupná veřejnosti od 18. září až do konce roku v atriu Univerzitního centra v pracovní dny od 8 do 18 hodin.

Baťova vila ve Zlíně

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum

Kongresové centrum, které navrhla slavná architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná, je zaměřené na pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí. Poskytuje také zázemí pro Filharmonii Bohuslava Martinů.