ÚvodAktualityVintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu
Památky

Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

  • 12. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Zájem o pěší putování stále roste. Na západě a jihu Čech ve spolupráci s Bavorskem se postupně rozšiřuje Zlatá stezka pro pěší turisty. Vede od Tachova až do jižních Čech a kratší trasy ji propojují s Německem. Do systému se zapojila i málo známá Vintířova stezka na Šumavě u Hartmanic.

Zlatá stezka Šumavou

Pokud máte rádi Šumavu, možná dálkovou pěší trasu Zlatou stezku, která vede po cestách, jimiž se vozila z Bavorska do Čech sůl. Z Čech vede několika trasami až do Bavorska, kde je značena jako Goldsteig. Využívá hlavně běžně značené trasy Klubu českých turistů. Na českém území vede páteřní trasa Zlaté stezky z Chodové Plané přes Nýrsko a Velhartice do Kašperských Hor a dále přes Horskou KvilduKvildu, na Freyung a dále do Pasova. V Pasově končí všechny trasy Zlaté stezky z Čech.

PrachaticeDolní (neboli Prachatická) Zlatá stezka je nejstarší ze všech "zlatých" tras. Cesta vedla ze Starých Prachatic do Pasova jihozápadním směrem. Její trasu dnes vyznačuje žlutá turistická značka, osazená 12 informačními tabulemi. Začíná v Prachaticích – u bývalé Horní brány a dále jde přes Perlovice, Albrechtovice, hrad Hus, Cudrovice, VolarySoumarský most, České Žleby a prvním bavorským městečkem je Marchhäuser. Opevněné místo Waldkirchen na německé straně bylo v jednodenní vzdálenosti od Pasova. Dopravci zde museli přenocovat, aby jim mohlo být stanoveno množství převážené soli.

vimperkDále existuje Vimperská Zlatá stezka. Na ochranu této větve Zlaté stezky byly zřízeny tři hrady. Hrad Vimperk, založený v polovině 13. století, hrad Kunžvart a na německé straně hrad Wolfstein, u kterého později vzniklo město Freyung. Obchod na vimperské stezce byl konkurencí pro Prachatice. V 16. století tvořil vimperský solný obchod asi 2/5 obchodu prachatického. Vimperskou Zlatou stezku využila císařská silnice, která vznikla na základě silničního patentu Marie Terezie z roku 1756. Tato trasa se s malými změnami používá dodnes jako hlavní spojení Bavorska se středními Čechami (silnice I/4). Trasa začíná ve Vimperku, pokračuje na Solnou Lhotu, Horní Vltavici, Strážný a dále do Německa, první obcí je Freyung.
 

Nejdelší putování v Evropě

Žlutě značenou bavorskou Goldsteig a oranžově značenou českou Zlatou stezku navíc propojuje několik modře značených tras. Role propojovacích stezek z Čech do Německa hrají i další dálkové trasy, a to u Kdyně v Českém lese Svatojakubská trasa, která vede až do španělského Santiaga de Compostela, a poblíž Hartmanic v centrální části Šumavy Vintířova stezka.

Ta je samozřejmě mnohem delší, vede z bavorského Niederaltaichu do Blatné se zamýšleným prodloužením až do Prahy. Prochází místy, kde blahoslavený Vintíř přímo působil nebo k nimž se váže jeho jméno. Na české straně vede z Prášil přes Dobrou Vodu do Hartmanic, do Annína a pak částečně podél zlatonosné řeky Otavy přes Sušici a Horažďovice do Blatné.
 

Vintířova stezka a blahoslavený Vintíř

Ačkoli Vintířova stezka existuje už dlouhé roky, není zatím příliš známá. Ostatně u nás není moc známý ani blahoslavený Vintíř (Günther). Pocházel z bohatého šlechtického rodu, mezi jeho příbuzné patřili králové i císaři. Bylo mu přes čtyřicet let, když se rozhodl opustit světský život a stal se řádovým mnichem benediktinského kláštera v Niederalteichu. Spolu s dalšími benediktiny později založil klášter v Rinchnachu a zbytek života strávil jako poustevník pod vrchem Březníkem v šumavských lesích nad Hartmanicemi. Když v roce 1045 zemřel, byl dle svého přání pochován v Břevnovském klášteře v Praze.

Dobré Vodě nad Hartmanicemi můžete navštívit kostel sv. Vintíře, patrně jediný tohoto zasvěcení na světě, s unikátním skleněným oltářem, křížovou cestou, betlémem a dalšími díly sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. V jednom z domů je památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se zde narodil a v roce 1944 se stal obětí holocaustu. Vedle kostela stojí kaplička a v ní vyvěrá pramen železité vody, značená cesta vás dovede k Březníku a Vintířově skále s obnovenou kapličkou.
Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Oblíbili jste si dálkové trasy pro pěší? Nejste sami, každý rok se na ně vydávají tisíce výletníků. Pro ně i další cestovatele, kteří dálkové putování teprve plánují, máme na Kudy z nudy pár dobrých zpráv – třeba tu, že na dálkových trasách Via Czechia vznikne přibližně 150 nových útulen. Teď už vás noc v horách daleko od civilizace nezaskočí!

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Příroda

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Prášily

Prášily

Dvacáté století se k šumavské osadě Prášily nezachovalo právě hezky. Ves byla čtyřicet let součástí vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda a chodit se sem dalo jen s propustkou. Po roce 1989 se do Prášil znovu vrátili turisté a dnes patří k vyhledávaným výletním místům Šumavy.

Hartmanice

Hartmanice

Šumavské horské město zažívalo podobně jako nedaleké Kašperské Hory svou zlatou éru během 14. století, kdy se v okolí těžilo zlato. Slavnou minulost připomíná pozdně gotický kostel sv. Barbory, patronky havířů, a zbytky štol v Černém lese, k nimž vás dovede naučná stezka Hamižná hora.

Osada Dobrá Voda u Hartmanic Památky

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích Kultura

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích Památky

Skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích

Most přes řeku Otavu v Čepicích u Sušice na Klatovsku zdobí největší skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na světě. Socha je oboustranná, prohlédnout si ji tedy mohou kolemjdoucí i vodáci. Autorkou sochy je sklářka Vladimíra Tesařová.

Poutní místo Svatý kámen Památky

Poutní místo Svatý kámen

Původ poutního místa Svatý Kámen sahá až do první poloviny 16. století, kdy se objevily legendy, vážící se k balvanu, rozdělenému na dvě části, ležícímu nedaleko Rychnova nad Malší.

Vintířova skála u Dobré Vody Příroda

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Další aktuality

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná již od 28. června, a potrvá určitě alespoň do 14. července 2024.
27. červen 2024 14:00
Příroda, Plzeňský kraj