Úvod > Aktuality > Zkuste ztišit mysl meditací a jógou na výstavě Buddha zblízka
Zkuste ztišit mysl meditací a jógou na výstavě Buddha zblízka
"> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Zkuste ztišit mysl meditací a jógou na výstavě Buddha zblízka

  • Vydáno25. ledna 2022
Zastavit se a ztišit svou mysl… Netradiční zážitek přináší Národní galerie Praha v rámci výstavy Buddha zblízka. Ve spolupráci s Power Yoga Akademií Václava Krejčíka a s jógovým magazínem Jóga Dnes připravila speciální program naplněný jógou a meditací. Každý druhý čtvrtek si můžete do Valdštejnské jízdárny přijít zacvičit s renomovanými jógovými lektory. Ti nejlepší z nejlepších vás zasvětí do tajů meditace, dechových technik a umění práce s myslí i tělem.
BuddhaBuddhismus je neobyčejně rozsáhlá a komplexní filozoficko-náboženská tradice, která se za dobu svého trvání rozšířila téměř po celé Asii do mnoha původně úplně odlišných kultur. Nejvyšším cílem buddhismu je vysvobození se z koloběhu opětovných existencí (sansára), které jsou považovány za strastné a neuspokojivé kvůli jejich nestálosti a pomíjivosti. Buddhistická cesta se v praxi uskutečňuje přeměnou mysli či srdce, zejména však odstraňováním existenciální úzkosti, negativních stavů, prožitků a myšlenek a pěstováním stavů, prožitků a myšlenek pozitivních.

Přesně taková je výstava Buddha zblízka, kterou Národní galerie pořádá společně s Museum Rietberg Zürich. Díky téměř dvěma stovkám uměleckých artefaktů přibližuje poslání buddhismu a seznamuje s různými podobami Buddhy, jaké mu dávaly jednotlivé asijské kultury, a s jeho učením. Až do 24. dubna ji lze navštívit a využít také bohatého doprovodného programu, obohaceného nově o večerní cvičení jógy a meditace.
 

Lekce jógy ve Valdštejnské jízdárně

jógaKaždý čtvrtek vždy od 19 hodin budou ve Valdštejnské jízdárně, kde lze navštívit i samotnou výstavu, probíhat lekce jógy. Začíná se už 27. ledna a poslední z lekcí se bude konat 10. března. Lekce stojí 270 Kč a je třeba si ji předem rezervovat na webu GoOut. Pro návštěvníky bude připraveno zázemí, kde bude možnost se převléknout, avšak organizátoři doporučují teplé oblečení.

Ve čtvrtek 27. 1. přivítá zájemce o jógu Kateřina Hilerová. Představí základní teorii a techniky, které mohou praktikanti používat v běžném hektickém životě. Mottem je bdělá pozornost jako cesta k meditaci a uvolnění.

jóga nidraDalší lekce proběhne 10. 2. pod vedením Václava Krejčíka. Ten zasvětí příchozí do tajemství Jógy nidra – bdělého spánku jako hluboké relaxace – uvolnění lidské bytosti na všech úrovních (hrubohmotná, jemněhmotná i příčinná – tělo, mysl, duše) na základě specializované jógové techniky, které se říká jógový spánek.

Další únorový týden 24. 2. bude lektorkou Zuzana Klingrová. Ta dá zájmcům ochutnat kouzlu Tantra hatha jógy – lekce pro vnitřní klid a stabilitu, věnovaná praxi pránájámy, pozic, krijí a meditaci. Poslední lekcí bude 10. 3. Jóga proti stresu pod vedením Jakuba Šambergera. Těšit se můžete na jemné dechové a pohybové techniky uvolňující tělo, práce s dechem jako průvodcem k vědomému soustředění.
Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.