Úvod > Aktuality > Žižkovský vysílač letos slaví 25 let od uvedení do provozu
Žižkovský vysílač letos slaví 25 let od uvedení do provozu
"> ">
Příroda

Žižkovský vysílač letos slaví 25 let od uvedení do provozu

  • Vydáno17. února 2017
Vysílač na Žižkově slaví 25 let. První návštěvníci si mohli vychutnat pohled na Prahu z žižkovského televizního vysílače 17. února 1992. Oblíbená i nenáviděná stavba slouží Praze i dnes jako vysílač a turistický cíl. Je jen velmi málo míst v Praze, odkud věž není vidět, a tak není divu, že se objevuje na většině fotografií turistů z celého světa. Podle zpravodajského serveru CNN je však vysílač 4. nejošklivější stavbou světa, v obdobné anketě webu VirtualTourist je dokonce na 2. místě.
Projekt věže vznikl pod vedením architekta Václava Aulického v roce 1984. Estetická stránka nebyla pro tehdejší zadavatele prakticky vůbec důležitá. Spolu s inženýry Jiřím Kozákem a Alexem Bémem nakonec navrhl objekt připomínají raketu připravenou ke startu.

Půdorysně stavba vychází z trojúhelníku, v jehož rozích vyrůstají ocelové sloupy. Zatímco dva z nich dosahují do výšky 134 metrů, hlavní tubus přechází do anténního nástavce sahajícího až do výšky 216 metrů. Konstrukci tubusů věže tvoří dvojitá ocelová stěna, vyplněná betonem. Ve své době šlo o unikátní technologii, kterou si autoři nechali patentovat.

Vysílač slouží také jako rozhledna pro veřejnost a turisty. Velkou proměnu věže způsobila instalace obřích miminek od sochaře Davida Černého. Miminka jsou viditelná z velké dálky a byla na věž přidána v rámci akce Praha – Evropské město kultury 2000. Nejvyšší stavba České republiky nabízí unikátní 360° vyhlídku s tematicky řešenými kabinami včetně interaktivní části, restauraci, café, bar a luxusní apartmá. Po rekonstrukci v letech 2011-2012 jsou veškeré prostory zpracovány jedinečným industriálním designem.

Okolí věže obklopuje park, kde bylo v roce 2014 otevřeno profesionální minigolfové hřiště, pétanque a kde se také nachází zahradní restaurace Miminoo s letní terasou a piknikovou zahradou, v zimě pak s venkovním kluzištěm.

Se svými 216 m je Žižkovská věž nejen nejvyšší stavbou v Praze, ale také nejvyšší věží a nejvyšší vyhlídkovou plošinou v České republice.

Cukrárna Pod věží v Praze na Žižkově

Cukrárna Pod věží v Praze na Žižkově

Cukrárna Pod věží vznikla jako rodinný podnik se záměrem vyrábět a nabízet dorty, zákusky a čokoládové výrobky podle poctivých receptur. Vychutnat si zde můžete domácí dorty a zákusky z poctivých surovin, italskou kávu Trombetta, bio mošty a domácí limonády. Maminky s dětmi ocení dětský koutek.

One Room Hotel – luxusní ubytování na Žižkovské věži

One Room Hotel – luxusní ubytování na Žižkovské věži

Ubytujte se v šestihvězdičkovém jednopokojovém hotelu – apartmá One Room Hotel. Položte se do prostorné postele a pozorujte Prahu z ptačí perspektivy obklopeni nejmodernějšími technologiemi a profesionálním personálem.

Minigolf pod Žižkovskou věží

Minigolf pod Žižkovskou věží

Osmnáct jamek na certifikovaném minigolfovém hřišti v areálu garden restaurantu Miminoo pod Žižkovskou věží.

Restaurace Oblaca v Žižkovské věži – gastronomický zážitek 66 metrů nad zemí

Restaurace Oblaca v Žižkovské věži – gastronomický zážitek 66 metrů nad zemí

Restaurace Oblaca představuje unikátní kombinaci moderní kuchyně s nádherným výhledem na metropoli. Zdejší filozofií je použít ty nejlepší domácí produkty a nabídnout sezónní jídla, která uspokojí každého návštěvníka.

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Garden Restaurant Miminoo pod Žižkovskou věží

Klidné místo s uvolněnou atmosférou a nabídkou skvělých jídel a dobrého pití, to vše nabízí zahradní restaurace přímo pod Žižkovskou věží. Elegantní stavba v parku je příjemným místem, kde můžete v letních měsících relaxovat v houpačkách, zapůjčit si piknikový set nebo se usadit na zahrádce.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.